Tulipány patří k jaru

Datum: 6.8.2012
obrázek
Tulipány jsou jednou z nejznámějších a nejoblíbenějších květin v jarních zahradách. Známe velkokvěté hybridy divokých barev i tvarů, ale půvabné jsou i původní plané druhy, kterých byla dosud popsána necelá stovka.

Šlechtěním postupně vzniklo přes šest tisíc zaregistrovaných odrůd tulipánů a každoročně šlechtitelské firmy představují nové a nové. Nejnovějším hitem v Holandsku jsou znovuobjevené, i sto let staré odrůdy, které se zachovaly třeba jen v několika exemplářích.

Záplava zářivých barev

Které roční období překypuje životem? V kterém se na nás ze všech stran valí záplava zářivých barev? Co je to za roční dobu, v níž přicházejí velké svátky po dobách dlouhého půstu? Hravost, veselí, klokotání života, nový elán, delší dny, více slunce – to je jaro. Naše baterie po zimě téměř vybité získávají tolik potřebnou dávku nové energie. Bereme všechno, co nám k tomu pomáhá. Proč by to neměly být právě květiny? Vraťme se tedy k tulipánům.

V Asii i na petřínských svazích

V přírodě tulipány rostou především v západní a střední Asii, hojné jsou od turecké Anatolie po Írán, Irák a Sýrii, na východ zasahují až do severovýchodní Číny. Centrem jejich vývoje jsou pohoří Pamír a Hindúkuš a stepi Kazachstánu. V Evropě roste několik druhů na Balkáně, v Řecku, na Krétě a na Kypru. V teplejších oblastech České republiky najdeme zplanělý žlutokvětý Tulipa sylvestris, který lze spatřit třeba i v Průhonickém parku nebo na petřínských svazích. Kvete však málokdy a snadno se přehlédne. Je dost nenápadný oproti atraktivním okrasným druhům.

Využívá se i v tradiční medicíně

Tulipány obývají většinou nehostinné stepi a hory, tedy místa s extrémními klimatickými podmínkami – v zimě kruté mrazy, v létě horko a sucho. V Himálaji rozkvétají až ve 3 500 metrech nad mořem. Některé druhy jsou vzácné a citlivé, obývají jen malé oblasti se specifickými podmínkami a jejich pěstování je těžké, jiné naopak v Evropě zplaněly a zdomácněly. Zajímavostí je málo známý Tulipa edulis s jemnými žlutavě bílými květy s purpurovými proužky, který však někteří specialisté jako tulipán neuznávají a vytvořili pro něj zvláštní rod Amana. Je i nejvýchodněji rostoucím druhem. Jeho cibule se využívají v čínské, korejské a japonské tradiční medicíně.

Z Prahy do Leidenu

Národní květina Holandska zažila cestou do evropských zahrad téměř legendární dobrodružství. První tulipány přivezl roku 1554 z Cařihradu do pražské královské zahrady vyslanec rakouského císaře. Zde se s nimi setkal vlámský doktor Carolus Clusius, který v Praze působil jako vážený prefekt královské medicínské zahrady. V roce 1590 ho požádalo vedení univerzity v holandském Leidenu, aby založil medicínskou zahradu. K překvapení všech však vytvořil zahradu botanickou a stal se jejím prvním ředitelem, čímž také zahájil výuku botaniky v Holandsku. Z Prahy si přivezl velkou vzácnost – svou sbírku více než 600 kusů tulipánových cibulí. A přispěl tak přímo k pozdějšímu tulipánovému šílenství.

Text: (ch)

Foto: Jan Chára a Holandská květinová kancelář

Postupové aranžmá: Tulipa 'Boule d'Or'

 

K tomuto aranžmá potřebujete kytici žlutých tulipánů odrůdy 'Boule d'Or'.

http://www.ewingpr.cz/download/Tulipa_Boule_dOr.jpg

 

Dále si připravte Asparagus, pomněnky (Myosotis), vázu ve tvaru poháru, lepicí pásku, zelené špejle a červená brčka.

http://www.ewingpr.cz/download/Tulipa_Boule_dOr_2.jpg

 

Kytici tulipánů pevně svažte lepicí páskou a kolem vytvořte límec z asparágu a pomněnek.

http://www.ewingpr.cz/download/Tulipa_Boule_dOr_3.jpg

 

Opět natěsno omotejte lepicí páskou.

http://www.ewingpr.cz/download/Tulipa_Boule_dOr_4.jpg

 

Na špejle nasuňte brčka a ozdobte jimi kytici.

http://www.ewingpr.cz/download/Tulipa_Boule_dOr_5.jpg

 

Aranžmá vložte do připravené vázy.

http://www.ewingpr.cz/download/Tulipa_Boule_dOr_6.jpg

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne