Vstupní prostor a Feng Shui

Datum: 31.7.2012
obrázek
Jedním z hlavních poslání Feng Shui je mít příjemný pocit ze svého bytu nebo domu, být hrdý na to, jak vypadá a těšit se na příchod domů. Váš domov je vaším odrazem, a proto je třeba, aby nejen interiér, ale také exteriér a samotný vstup do bytu nebo domu byl takový, abyste na něj mohli být pyšní.

Všichni dobře víme, jak je důležitý první dojem. Ať už třeba při nákupu, kdy nás zaujme obal nového výrobku nebo při seznámení s novým člověkem. Podvědomě hodnotíme jeho pohyby, výraz v obličeji, tón, s jakým k nám hovoří a jakou energii vysílá do okolí. Jsou to signály, které nevnímáme vědomě, ale na jejich základě je nám člověk buď sympatický, nebo ne.

Ming Tang

Stejné pravidlo platí také pro prostor. Pokud někam přicházíme poprvé, všímáme si každého detailu. Jak na mě působí dům, ke kterému přicházím? Jaké je jeho bezprostřední okolí? Je zřejmé, kde má hlavní vchod? Vím, na který zvonek zazvonit? To je nespočet informací, které nasbíráme ještě před tím, než vstoupíme do interiéru. Prostoru, kde tento první dojem vzniká, se ve Feng Shui říká Ming Tang a je právem považován za jeden z nejdůležitějších.

Komunikace s vnějším světem

Ming Tang je vizitka, jíž se prezentujeme světu. Může napovídat, jak o sobě i druhých smýšlíme. Když se vracíme domů, potřebujeme být vtaženi do svého soukromého prostoru prostřednictvím příjemného prostředí, které nás naladí. Proto by dobré Ming Tang mělo být bez jakýchkoli rušivých elementů a zároveň působit přívětivě, přehledně a živě. Patří sem předzahrádky, garážová stání, přístupové cesty, branky, ploty a vchodové dveře. Branka by nikdy neměla být přímo naproti vchodu a přístupová cesta by měla být dostatečně široká, pečlivě udržovaná a mírně zvlněná. Častou chybou bývá nefunkční nebo neoznačený zvonek, chybějící schránka na dopisy, nebo poškozené osvětlení. To vše vypovídá o špatné komunikaci s vnějším světem.

Pocit vyváženosti a harmonie

Pro principy Feng Shui je velmi důležité umístění vchodových dveří, a to nejen z hlediska světové strany, ale jejich celkového uspořádání. Vchodové dveře mají být proporčně velké, zachovalé a měli bychom o nich přemýšlet jako o tváři, která má být čistá, příjemná a zářící. Vchod nesmí být zastavěn různými předměty, jako koly, kočárky nebo dokonce popelnicemi. Dveře musí jít otevřít snadno a dokořán. Pokud musíte do dveří tlačit, protože jsou pokroucené nebo drhnou, vaše životní cesta nebude snadná. Uspořádání vchodových dveří je nejlepší symetrické, protože navozuje pocit vyváženosti a harmonie. Po obou stranách vchodu jsou velmi vhodné stromky nebo rostliny v ozdobných květináčích, které zároveň slouží za symbolické ochránce obydlí. Pokud je na ně u vchodu málo místa nebo světla, můžete použít variantu malovaných rostlin přímo na stěnu. Není namístě se bát zviditelnit nebo odlišit – právě naopak. Především v prostorách, kde je příliš uniformní prostředí, je to žádoucí a možná vás časem napodobí i vaši sousedé. Vchod by měl být vždy výrazný, dobře osvětlený, chráněný a neměla by zde chybět co největší rohožka. Tak jak jednoduše najdou vaše dveře přátelé, tak snadno je vyhledá i energie, kterou se snažíme ke vchodu nalákat. Podle Feng Shui je velmi důležité i to, co je vidět při odchodu zdomu. Pohled ze dveří ovlivňuje život člověka. Když má pozitivní kvality, jako například široký výhled do krajiny, je to v pořádku. Vopačném případě stačí do oblasti vchodu zavěsit zrcadlo bagua, které odrazí negativní energii.

Dát jasnou informaci

Po překročení prahu se ocitáme ve vstupním prostoru, což je ve většině případů chodba nebo hala. Chodba by neměla být ani příliš omezující ani příliš volná. Je vlastně přechodem mezi venkovním - jangovým a vnitřním - jinovým světem, který by měl být co nejplynulejší. Jako pomůcka pro vymezení této hranice se používá závěsná zvonkohra, která zpomalí proudění energie a její zvuk nám dá jasnou informaci, že už jsme doma. Vstupní hala by měla působit otevřeně, přístupně a přehledně – to, co lidé uvidí v této místnosti, ovlivňuje do velké míry dojem z interiéru, jako celku. Je tedy dobré vytvořit zde takovou atmosféru, podle níž chceme vnímat i zbytek domu – atmosféru přívětivosti, štěstí a spokojenosti. Pro obyvatele domu je v této místnosti důležitý prvek, který je obrazně „přivítá“. Může se jednat orodinnou fotografii nebo sochu dovezenou z cest – zkrátka cokoliv, k čemu máme nějaký pozitivní vztah nebo vzpomínku. Pokud v chodbě není dostatek denního světla, je nutné ji dobře nasvítit umělým osvětlením. Největší chybou, kterou můžeme v tomto prostoru udělat, je umístění zrcadla naproti vchodovým dveřím. Veškerá energie, která přijde do domu je tak okamžitě odražena zpět. Pokud z haly vede několik dveří, ty do obytného prostoru by měly být dominantní a odlišné od ostatních. Abychom dosáhli maximálního proudění energie, je nezbytné udržovat haly a chodby bez nepořádku a překážek. Pokud je to možné, umístěte do chodby rostliny, které působí živě a dodávají prostoru energii.

Významná role schodiště

Schodiště hrají významnou roli, jelikož napomáhají proudění energie po celém domě a vedou ji mezi jednotlivými podlažími. Měla by být spíš širší, působit stabilně a být dobře osvětlená zespoda nahoru. Schody by měly být mírně točité, nikoliv rovné ani spirálovité. Každý schod by měl být pevný a plný, bez průhledů nebo mezer. Schodiště by nemělo ležet naproti vchodovým dveřím ani dveřím od toalety či ložnice. Také by nemělo být umístěné uprostřed domu, vprostoru tai chi. Zde by působilo jako rušivý prvek a mělo negativní vliv na zdraví a štěstí rodiny. Harmonické proudění energie ovlivní, jaké předměty nebo obrazy na schodiště umístíme. Velice vhodné jsou mandaly nebo jiné duchovní obrazy či fotografie.

Text: Markéta Petříková

Foto a vizualizace: Vitr-Voda.cz, www.vitr-voda.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne