Řešení, na kterém ušetříte

Datum: 09.02.2009
obrázek
Rekonstrukce panelového domu není vůbec jednoduchou záležitostí. Vyprávět by o tom mohla většina bytových družstev a SVJ a nejvíce snad ti, kteří už mají komplexní rekonstrukci za sebou jako například v Neveklově na Benešovsku. O průběhu této rekonstrukce nám vypráví paní Jana Váňová, předsedkyně výboru SVJ.

Jak to všechno začalo?

Občas, když bylo to „správné" počasí, připomínal náš dům strašidelný zámek. Když vám prší do bytu, naplno topíte a v obýváku máte pořád 14 stupňů, když se bojíte, že vám možná vypadne okno, chcete s tím něco udělat. Taková byla naše situace. Zkrátka a dobře všichni věděli, že je potřeba náš dům komplexně zrekonstruovat. Nechtěli jsme už pobíhat po bytech s vaničkou a kyblíkem a chytat tekoucí vodu.

Co jste se tedy rozhodli podniknout?

Rozhodli jsme se pro komplexní rekonstrukci a věděli jsme, že ji budeme moci realizovat pouze za pomoci stavebního spoření nebo úvěru od banky. Víte, naše byty po privatizaci stále ještě splácíme a našetřit si na rekonstrukci nebylo možné. U jedné stavební spořitelny jsme uzavřeli spoření a poptali stavební firmy o rozpočet, na kolik by nás oprava našeho domu přišla. Zároveň jsme po rozhodnutí stavebního úřadu a ve spolupráci se stavební firmou Vltavín Holding, na jaře minulého roku, zažádali o státní dotaci na Ministerstvu pro místní rozvoj. Ministerstvo možnost dotace zamítlo a to kvůli jednomu překlepu. Možnost opravit formulář nám ministerstvo zakázalo s tím, že si přeci můžeme zažádat za rok (pozn. red. v roce 2006). My jsme ale už nemohli a ani nechtěli dál čekat. Bohužel stavební spořitelna, kterou nechci jmenovat, se k nám také nezachovala moc pěkně.

Ale nevzdali jste se, že?

To v žádném případě. Byli jsme pevně rozhodnuti nevzdávat se a vzít si úvěr jinde. Měli jsme ale jasné podmínky: nenavyšovat fond oprav o nějakou závratnou částku a vybrat finančně dostupné a výhodné řešení. Společnost Vltavín Holding se nám zmínila o úvěru Bydlení+ od First Finance a my jsme se bez dlouhého otálení na First Finance obrátili.

Jak se vám se společností First Finance jednalo?

Opravdu nás podpořili. Rychle našli jednoduché řešení. Nemuseli jsme procházet žádnou dlouhou a zbytečnou administrativou a kdykoliv jsme něco potřebovali, tak nám vždy velice ochotně vyšli vstříc. Příjemně nás překvapilo, jak rychle to všechno šlo. Úvěr Bydlení+ je navíc dostupný naprosto všem - jak starším obyvatelům domu, tak mladým rodinám s dětmi. Nepotřebovali jsme žádné našetřené peníze a neplatili žádné poplatky předem. Malinko jsme navýšili náš fond oprav, ale tyto prostředky se nám vrátí úsporou za teplo. Nesmírně nám také pomohlo, že nám First Finance velice rychle poskytla peníze přímo na náš účet.

Jak dlouho rekonstrukce vašeho domu trvala?

Společnost Vltavín Holding nám zajistila komplexní stavební servis. Víte, je dobré obracet se na odborníky jak stavební, tak finanční. Opravili jsme střechu, zateplili plášť domu, vyměnili jsme okna i topení. Rekonstrukci jsme začali v květnu minulého roku a už od srpna (2005) žijeme v naprosto novém domě. Tak rychle to vše šlo.

Co na opravu říkají vlastníci bytů?

Z domu se stal útulný, pohodlný a estetický životní prostor. Každý je teď nadšený. To se opravdu nedá srovnat. Naše bydlení se nám změnilo před očima. Méně prachu, méně hluku, nikde vám neteče, nikde vám nefouká - dům je zkrátka jak znovu postavený.

Máme za sebou mimořádně dlouhou zimu. Dá se spočítat, kolik jste už ušetřili za topení?

Jenom od září 2005 do prosince minulého roku jsme za topení ušetřili více než 200 000 korun, tedy skoro 7 000 korun za každý byt. To je přece výhodná investice, nemyslíte?

Co byste poradila těm, kteří o rekonstrukci domu zatím jen uvažují?

Především bych chtěla zmínit, že v případě rekonstrukce bytového domu se vyplatí investovat. Dílčí opravy nestačí a navíc nepřináší požadovaný efekt. Také by lidé neměli tolik věřit tomu, co jim stát slibuje. Zažádali jsme o dotaci a kvůli jednomu překlepu nám byla nemilosrdně zamítnuta. Státní dotace je spíš taková loterie. Můžete ji sice dostat, ale taky ne a mezitím běží čas a vám utíkají tisíce korun oknem. Jsem ráda, že u nás už rekonstrukce proběhla. Každému to mohu jen vřele doporučit.

                                                                                                    PR text Foto: First Finance

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne