Byt pro pořádné nadechnutí

Datum: 25.7.2012
obrázek
Prostor, který není náročný na údržbu, dokáže dobře reprezentovat majitele, není předražený a má po ruce občanskou vybavenost i městskou dopravu. Takové byly základní požadavky mladého muže, když hledal své první samostatné bydlení.

Tomáš začal pracovat už v průběhu vysokoškolského studia, a s kamarády, kteří si také přivydělávali, si místo koleje pronajímali společně byt. Po ukončení právnické fakulty dostal od nadnárodní společnosti, pro kterou už občas pracoval, nabídku na stálé zaměstnání, a jeho život se dost proměnil. Společný byt, kde se čas na jídlo, spánek či úklid řídil spíš souborem nahodilostí než nějakým řádem, přestával po náročném pracovním dni vyhovovat, a tak začal mladý muž hledat vlastní bydlení.

Na první pohled

Když se zmínil v práci o tom, že hledá byt, upozornila ho jedna kolegyně na Projekt X-Loft v Libni, jehož první část se právě dokončila, a po ní se zahájila další etapa, která bude hotová na podzim roku 2012. Lokalita na první poslech Tomáše moc nezaujala, Libeň v podstatě vůbec neznal, a povědomí měl spíš negativní. Když se ale na místo zajel podívat, byl příjemně překvapen. Rezidenční projekt je položen ve velice klidné lokalitě původní zástavby libeňských činžovních domů, v dosahu několika minut chůze je tramvaj i metro, hned za rohem cyklostezka, občanská vybavenost bez chyby. Také letošní podzim zapadal do plánů, pronájem společného bytu končí pro mladého právníka závěrem tohoto roku.

Co rozhodlo

Při jednání v Design Development se Tomáš dozvěděl, že se jedná o nízkoenergetický projekt, jaký zatím nemá u rezidenčních staveb obdoby. Získal totiž stříbrný certifikát SBToolCZ, který hodnotí úroveň kvality a odpovídá označení „vysoká kvalita budovy“. V bytech jsou dřevěná eurookna s trojitými izolačními skly, dům má na střeše solární panely, sluneční energie se přeměňuje na teplo v solárních kolektorech, v zásobnících se ohřívá voda. V létě mohou solární panely pokrývat až 100 % potřeby teplé užitkové vody, v zimě je možné dohřátí plynovým kotlem. Dalším plusem je elegantní otevřený a vzdušný prostor, který je pro „single“ bydlení ideální, a dobře působí i na příchozí. Po prohlídce vzorového bytu o rozměru 45 m² se mladý právník rozhodl, že právě takový prostor odpovídá jeho současným potřebám, a jako příjemný bonus přijal sdělení, že měsíční náklady na tuto jednotku jsou 1550 Kč. To je právě zásluha celého nízkoenergeticky nastaveného projektu, měsíční náklady na provoz jsou velmi nízké, když uvážíme, že v  částce je zahrnuto vytápění, teplá a studená voda, osvětlení, úklid společných prostor, domovní odpad, pojistka, provozní fond, výtah a správa domu.

A jaký bude byt?

Tomáš si vybral stejný typ, jako je vzorový byt, který vidíte na doprovodných fotkách. Váhal chvíli, jestli si nemá zvolit byt s větším balkonem s výhledem do zeleně nebo do dvora, ale pak usoudil, že v současné době by si ho stejně neužil, takže mu malý balkon 0,76 m² stačí. Protože podepsal kupní smlouvu ve fázi výstavby, mohl si zvolit některé materiály. V hlavní obytné části bude mít vinylovou podlahu, stejnou jako ve vzorovém bytě, ale pro horní část na spaní zvolil podlahu dřevěnou, barevně ladící se stupni na schodech, ze stejně zbarveného dřeva chce mít i rám pro velkou úložnou skříň. V koupelně bude voděodolný vinyl, na stěnách epoxidová stěrka, která ho ve vzorovém bytě velice zaujala. Naopak se mu tam moc nelíbila vana s atypicky zvlněnou bočnicí, vybral si rovnou, dodávanou ve standardu. Nadstandardně si objednal venkovní rolety na dálkové ovládání. Počítá s tím, že i v jeho bytě se objeví červená, protože se mu líbí, jen schodiště chce méně výrazné, opticky subtilnější, nátěr by měl mít stejný tón jako podlaha.

Sportoviště v okolí

Během obhlídek a návštěv stavby objevil Tomáš další zajímavosti. K parku v těsné blízkosti uložil do paměti dobře pěšky dostupný golfový areál, kurty na squash, tenis a badminton, welnesscentrum a sportcentrum. Zatím už teď využívá cyklostezku, sousedící s jeho budoucím bydlením, na kterou sjede z páteřní pražské cyklostezky A1 a A2. Obhlíží svoje budoucí bydliště a těší se, že na konci roku už bude oslavovat příchod toho dalšího ve vlastním. V bytě, kde se lze pořádně nadechnout, kde je cítit volnost.

Text: Vladimíra Storchová

Foto: Jaroslav Hejzlar

Certifikát kvality hodnotí také provozní náklady budovy, dopad na životní prostředí, dostupnost veřejné dopravy a služeb, kvalitu provedení, použití konstrukčních materiálů při výstavbě, zdravotní nezávadnost materiálů, management tříděného odpadu a další.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne