Revitalizace panelových domů

Datum: 24.7.2012
obrázek
Cílem komplexní revitalizace panelových bytových domů je prodloužit jejich životnost, dosáhnout výrazné úspory energií, udržet jejich ekonomickou hodnotu a v neposlední řadě i zvýšit jejich estetický vzhled. Téměř šedesát procent bytů v panelových domech je v současné době starších 35 let a proto je třeba nejdříve vyřešit a odstranit poruchy konstrukcí a potom teprve přistoupit ke komplexnímu řešení snížení energetické náročnosti na úroveň dnešních a výhledových požadavků, ale i zvýšit kvalitu bydlení odpovídající trendům současné doby.

V době neustále rostoucích cen energií a zvyšujících se požadavků na ochranu životního prostředí se současné panelové domy a starší bytové domy neobejdou bez tepelně technických opatření. Různými odbornými studiemi bylo prokázáno, že největší únik tepla je přes vnější svislé obvodové stěny, a to asi 30 – 40 %, okny rovněž 30 – 45 %, střechou kolem 15 – 20 % a spodní podlahou domu přibližně 2 – 5 %. Proto je třeba všechny tyto oblasti bytového domu zahrnout do komplexního řešení revitalizace a modernizace panelových bytových domů. Nízká spotřeba energie na vytápění a zvyšování pohody v bytě patří dnes ke standardu bydlení.

Nejlevnější cena není rozhodující

O rekonstrukci panelového domu, případně bytového domu, ve většině případů rozhodují SVJ, sami majitelé a uživatelé, kteří by měli zodpovědně a uvážlivě rozhodovat o celém záměru. Kritériem by nemělo být nejlevnější řešení, ale vždy poměr ceny a užitných vlastností použitého systému nebo technologie. Jde o rozhodnutí na další desítky let a negativní stav se může „zakonzervovat“ na další dlouhé období.

Zateplení fasády

Zateplení bytových domů je třeba řešit komplexně a zodpovědně pomocí osvědčených a certifikovaných systémů se zaškolenou a zapracovanou stavební firmou. Společnost Baumit disponuje sedmi základními druhy zateplovacích systémů, z nichž se odvíjejí další varianty s ohledem na použití konkrétního tepelného izolantu. Unikátním zateplovacím systémem je Baumit TWINNER, který v sobě spojuje nejlepší vlastnosti tepelných izolantů, snadnou zpracovatelnost polystyrénu a požární bezpečnost minerálního izolantu. Je to fasáda bezpečná až do výšky 22,5 metrů, bez dělících pásů nad okny a v oblasti soklu.

Další progresivní technologií při zateplování je použití lepicí kotvy Baumit StarTrack, která oproti klasickým hmoždinkám odstraní úplně tepelné mosty, šetří čas a finance investorovi a dává jistotu při zpracování.

Zateplení na zateplení

Dříve realizované zateplení již s ohledem na neustálé rostoucí ceny energií a zvyšující se normové požadavky z hlediska energetické úspory v řadě případů nevyhovují požadavkům. Pomocí nejnovějších výrobků a systémů Baumit mohou být fasády se starým zateplovacím systémem snadno a bezproblémově modernizovány tak, aby odpovídaly současným a budoucím nárokům na energetickou a ekologickou šetrnost staveb. Dlouhodobá funkčnost a spolehlivost zdvojeného zateplovacího systému je na bázi fasádního polystyrénu nebo minerálních desek. Účinnost zdvojeného zateplení dále umocňuje použití lepicí kotvy Baumit StarTrack Duplex. Tato nová řešení zvyšují pohodu vnitřního prostředí a snižují náklady na vytápění.

Střechy a okna

Další části panelového bytového domu, kde dochází k výraznému úniku tepla, jsou původní jednoplášťové, ale i dvouplášťové ploché střechy. Zde je nejlepším technickým řešením využití extrudovaného polystyrénu Austrotherm XPS.

Při výměně oken je vhodné použít kvalitní omítky. K tomuto účelu byly vyvinuty jednovrstvé ruční sádrové omítky Baumit UnoRed a Baumit UnoGold. Tyto sádrové omítky umožní výměnu oken v bytě a jejich začistění za jediný den.

Balkóny i bytová jádra

Pro rekonstrukci balkónů, lodžií, ale i rekonstrukci bytových jader má Baumit ucelený kompletní program Baumit Baumacol pro lepení a spárování obkladů a dlažeb. Opravě balkónů a lodžií předchází příprava podkladu, kdy je vhodné použít Baumit spádový beton na vytvoření spádu při jejich opravě. Při opravě interiéru jsou pro rychlé a efektivní zpracování podkladu pod dlažbu či plovoucí podlahu často využívány vynikající samonivelizační podlahové stěrky Baumit.

Fasádní povrchové úpravy

Nejnovější poznatky v oboru nanotechnologie přináší revoluci do oblasti fasád. S fasádní povrchovou úpravou Baumit Nanopor (fasádní omítka nebo barva) bude váš regenerovaný panelový bytový dům dlouhodobě čistý a krásný. Jedinečné vlastnosti těchto fasádních omítek nebo barev umožní zapojit do procesu samočištění povětrnostní vlivy, tedy déšť, vítr, sníh, sluneční UV záření. Špína je totiž neustále odstraňována přirozenou cestou z povrchu fasády.

Nový barevný vzorník

Zcela nový a nápaditý barevný vzorník představuje svět barevných tónů a zcela určitě probudí každý regenerovaný bytový dům nebo nový projekt. Nový barevný vzorník Baumit Life (pro fasádní omítky a barvy) obsahuje 888 barevných odstínů. Taste of Life je výběrem 88 nejkrásnějších odstínů, které vhodnou kombinací vytváří invenční ztvárnění fasád.

Společnost Baumit je připravena na základě svých dlouholetých zkušeností v západní Evropě a skoro dvacetileté zkušenosti v České republice poskytnout komplexní, kompetentní a odborné poradenství a dále nabídnout špičkové technologie a materiály pro řešení všech oblastí ve spojení s revitalizací a modernizací panelového bytového fondu na celém území České republiky.

Text: Jiří Kralert

Foto: Baumit

 

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne