Hortenzie - volají po doteku

Datum: 3.7.2012
obrázek
Jak vystihnout hlavní přednosti hortenzií? Bezpochyby jsou to krása, univerzálnost a snadná využitelnost. Bohatá květenství na první pohled přitahují pozornost, jakoby nás lákala, abychom se jich dotkli.

Rozmanité využití hortenzií

Díky svým přednostem je hortenzie ideální květinou pro moderní floristiku, v níž se květináři snaží stimulovat co nejvíce našich smyslů. Aranžmá jsou nejen úchvatná na pohled, ale voní, v průběhu kvetení se proměňují a pobízejí nás k doteku. S touhle květinou, která všechny tyto požadavky splňuje, se však v českých květinářstvích zatím nesetkáváme tak často, jak by si zasluhovala. Nejen proto vytvořil nizozemský florista Menno Kroon, působící také jako bytový architekt a designér, z hortenzií několik aranžmá. Jeho práce ukazují, jak rozmanitě lze tyto květiny využít – nejen pro romantická, ale i velmi trendová a moderní aranžmá.

Asociují vášeň a štěstí

Hortenzie vyvolávají v lidech pozitivní asociace, jako jsou jaro, léto, bezstarostnost a romantika. Modré bývají považovány za svěží, milé a chladivé, zatímco růžové a červené asociují vášeň a štěstí. Název hortenzie, latinsky Hydrangea, je odvozen od řeckého slova hydro (voda) a anteion (sud nebo džbán), a vystihuje tak modrou barvu a kulatý tvar květenství.

Skvostné květinové kompozice

„Mají velké osobní kouzlo a dají se z nich vytvářet skvostné květinové kompozice. Tyto květiny lze využít na nespočet způsobů – od něžných po abstraktní aranžmá k nejrůznějším příležitostem, zjednodušeně řečeno od kolébky až k pohřbu.“ Pokud jde o sortiment, je víc než z čeho vybírat. Na trhu je mnoho nových kultivarů. Hortenzie jsou dostupné v celé řadě barev – jednobarevné, tón v tónu, slemovanými okvětními plátky. Sáhnout můžete po kterémkoliv z odstínů růžové, nachové, bílé, zelené a modré. Kromě klasických modře či růžově zbarvených odrůd jsou velmi oblíbené zelenočervené a růžové s bílými okraji.

Klasické a čerstvé

Jedinečné je na květech hortenzií také to, že se vybarvují po celou dobu kvetení až do zelenavé s pozůstatkem všech ostatních barev, které postupně ovlivnily původní barvu. Plně vybarveným hortenziím se říká „klasické“, vyznačují se dlouhou životností ve váze, a tím se výborně hodí k sušení. Kvalitní „klasické“ hortenzie se pěstují pouze v Nizozemsku. Oproti tomu hortenzie, které nedosáhnou některé z pozdějších fází vybarvení, se nazývají „čerstvé“.

Text a foto: Holandská květinová kancelář

 

V tomto aranžmá je zdůrazněna elegance řezané hortenzie. Dlouhý stonek je ovázaný stuhou a ozdobený několika dalšími stuhami. Květ je nachový, celkový obraz dotváří dřevěná dýha. Je to nádherná dárková kytice, například pro taneční vystoupení. Už vidím dvacet tanečnic v řadě, jak se uklánějí na pódiu s takovými kyticemi v rukou. Nebo by se hodila k nevěstě?

Toto úhledné aranžmá je zároveň moderní i romantické. Hodilo by se výborně doprostřed jídelního nebo konferenčního stolu. Použité vněm jsou „klasické“ řezané hortenzie, Asclepias syriaca a plody Bixia s několika květy orchideje Phalaenopsis, které dodávají výraznější barvu. Je jednoduché na výrobu a lze libovolně obměňovat.

 

 

Klasické zelené hortenzie v okruží z listů bergénie, které dobře ladí s oblými liniemi. Kytice obsahuje tři nádherné, velké řezané hortenzie (jedna z nich je typu „čerstvá“), celkový dojem je moderní a svěží.

Tento pohřební věnec využívá nádherné odstíny různě zbarvených řezaných hortenzií. Ktakovému účelu jsou ideální. Zde jsou zapíchané do kruhu z aranžovací pěnové hmoty, mezi nimi jsou naaranžovaná nezralá plodenství Cotinus.

 

Rady od floristy

  • Stonky šikmo seřízněte a odstraňte spodní listy.
  • Květiny dejte do čisté vázy s větším množstvím čerstvé vody.
  • Do vody přidejte výživu pro řezané květiny, která prodlouží jejich životnost více než otýden.
  • Nikdy neumisťujte „čerstvé“ řezané hortenzie na přímé slunce, „klasické“ jsou ideální k sušení. Vložte je do vázy s malým množstvím vody, a jakmile dosáhnou konečné barvy, můžete je ponechat již zcela bez vody.
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne