Jak vyměnit radiátor

Datum: 3.6.2012
obrázek
Výměna radiátoru úzce souvisí s komplexní revitalizací domu. Mezi první aktivity patří zateplení obvodových plášťů a oprava střechy s jejím současným zateplením. Tyto aktivity vedou k výraznému snížení celkových tepelných ztrát domu. Této změně by měla odpovídat i změna systému vytápění a to minimálně v přeregulování celé otopné soustavy.

Původní článkové radiátory byly dimenzovány na tepelné ztráty v době výstavby. Tyto články se vyznačují svým velkým objemem topného media, které je až třikrát větší než u radiátorů deskových. Tento objem má velkou tepelnou setrvačnost a díky ní velmi pomalu reaguje na potřebné změny. Díky tomu mnohdy musíme zbytečně větrat a tím neúmyslně zvyšujeme únik tepla.

Infrasnímky s novým deskovým radiátorem pod celým oknem a s původním radiátorem pod částí okna.

Toto rozložení teplot umožňuje snížení hodnoty, na kterou místnost vytápíme. Získáme tak vyšší tepelnou pohodu při nižší spotřebě tepelné energie. Rovnoměrné rozložení navíc snižuje možnost vzniku kondenzace na obvodových stěnách místnosti, a tím minimalizuje potenciální vznik plísní.

Design

Existuje velká skupina lidí, pro kterou je právě design důvodem pro výměnu radiátoru.
Deskové radiátory vedle moderní konstrukce nabízejí i moderní design. Nový radiátor je možné si pořídit nejen v barvě bílé, ale i v některém z mnoha nabízených barevných odstínů. Díky tomu se radiátor stane designovou součástí interiéru.

Výběr radiátoru

Potřebujeme znát rozměry a následně počet žeber radiátoru, který bude nahrazen. Abychom dobře určili jak nejlépe ke stávajícímu radiátoru vybrat odpovídající radiátor deskový, tak není nic jednoduššího než se obrátit na specialistu, případně společnost, která v místě vašeho domu provádí vlastní montáž. S výběrem nám pomůže i internetová prezentace, kterou naleznete na www.korado.cz. Na této stránce si můžete vybrat i barvu radiátoru, protože již dávno neplatí, že radiátor je pouze bílý.

Postup při výměně

Prvním krokem je vypuštění topného media. Následuje demontáž starého tělesa, která nepředstavuje nijak náročný úkon. Původní radiátory, byly ke zdi připevněny na ocelových závěsech, které je nutné odstranit. Pro odříznutí masivního kovu se používají vibrační pily, kotoučové úhlové brusky jsou nevhodné, protože nadělají mnohdy v interiéru více škody než užitku. Odlétající roztavené kousky kovu, totiž výrazně více znečistí blízké okolí a navíc jejich teplota dosahuje velmi vysokých hodnot a může dojit i k poškození věcí, které se nacházejí v blízkosti.

Obnaženou stěnu je vhodné zatmelit nebo zasádrovat do roviny a vymalovat. Již nikdy poté se pohodlně za radiátor nedostaneme.

Montáž spočívá v umístění nosných prvků radiátoru a následně jeho opětovné připojení k otopnému systému. K připojení se používají měděné trubky a technologie studených spojů. Tato metoda je velmi rychlá, minimálně zatěžuje prostředí a je velmi spolehlivá.

Na závěr otopný systém napustíme. Odvzdušnění za nás zabezpečí samo odvzdušňovací ventily.

Více informaci se dozvíte na www.korado.cz.

Text: Pavel Herman

Foto: KORADO, a.s.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne