Kuchyňský dřez trochu jinak

Datum: 27.4.2012
obrázek
Je jen málo designérů a architektů, kteří se umí postarat o tolik senzací, ale také kontroverzí jako francouzský všeuměl Philippe Starck. Ovlivňuje designovou scénu a vytyčuje trendy, které se neřídí módními směry.

Nyní se umělec poprvé zaměřil na dřez. Mytí nádobí, čištění zeleniny, slévání vody z těstovin - dřez je ústředním pracovištěm v kuchyni a klade vysoké nároky na kvalitu a funkčnost. A nesmí zde samozřejmě chybět ani vynikající design.

Zcela nový nápadný tvar

V rámci své dlouholeté spolupráce s firmou Duravit se Philippe Starck nyní pustil do množiny těchto elementárních úkonů, navrátil jim přirozenost a jako výsledek svých nápadů, představ a záměrů předvedl zcela nový, nápadný tvar. Dřez, který využívá ke svému prospěchu znamenité vlastnosti keramického materiálu a posouvá jej k novému, výraznému účinku - dřez estetický, čistý a funkční. Podle Starckova mínění činí právě jednoduchost toto pracoviště krásným. Jeho filozofie designu stojí na principu redukce – který u svého dřezu kombinuje s atributem, jenž jej výrazně, doslova i přeneseně, vyvyšuje nad jiné.

Dřez s vyčnívající vaničkou

Philippe Starck především zkoncentroval tvar do podstaty: u nového keramického dřezu je jako primární konstrukční princip všudypřítomný pravý úhel. Základní tvar dřezu je přísně čtvercový, s okrajem po celém obvodu. Tvoří jej čisté linie, zajišťující u předmětů a prostorů vyváženost a harmonii. Důsledkem harmonického základního tvaru jsou současně velkorysé odkladní plochy a komfortní velikost vlastního dřezu.

Odkladní plocha – čistá a bez drážek - je jednoduše zapuštěna o něco níže, boční stěny vaničky jsou zato excentricky vytaženy nahoru. A výsledek? Ze základní plochy vyčnívá čistý obdélník vytvářející formálně samostatnou nádržku – vlastní dřez, jehož boční stěny nevelké tloušťky umocňují eleganci celku, která skutečně „vyčnívá“. Centrálním spojovacím prvkem mezi odkladní plochou a vlastním dřezem je prohlubeň, která současně zajišťuje ochranu proti přetečení. Jakmile vodní hladina dosáhne k prohlubni, začne přebytek vody přetékat jako kaskáda na odkladní plochu a odsud do odtoku. A zde najdeme další pěkný detail: krycí mřížka odtoku není přišroubovaná, ale dá se při čištění snadno vyjmout.

Hmatatelné výhody

Vyčnívající vanička je charakteristickým znakem designu, přináší však také hmatatelné výhody: vnitřní rozměr 430 x 310 x 190 mm poskytuje velký „akční rádius“ sahající až po pohodlné mytí pečicích plechů. Rozměry jsou současně koncipovány tak, aby byly kompatibilní s přenosnými gastronádobami. Pomocí kuchyňských prkének lze navíc vytvořit dvě pracoviště různé výšky. Každý z rodiny, ať velký nebo malý, si tak najde místo pro pohodlné krájení. A aby se dřez dal po skončení práce dokonale vyčistit, nevyužívají úhly v rozích plně krajních možností keramického materiálu - styk vnitřních ploch je mírně zaoblen. Stačí jednou setřít, a čisto je i v rozích.

Individuální možnosti řešení nejen v bílé

Dřez je nabízen v rozměrech 1000 x 510 a 900 x 510 mm. Odkladní plocha může být umístěna podle přání vlevo nebo vpravo. Kromě těchto modelů existuje ještě varianta, které nemá žádné odkladní plochy – ve prospěch průběžné vaničky s vnitřními rozměry 775 x 310 x 190 mm. I zde samozřejmě najdeme charakteristický znak designu: okraje vyčnívající nahoru nad plochu.

Řada dřezů, která nese název Starck K, tím otevírá různé možnosti pro individuální řešení, která se nezastavují ani před barvou. Bílá, pergamon, antracitová či kaštanová – zbarvení keramiky zůstává trvale zachováno i tehdy, je-li vystaveno intenzivnímu světelnému záření; materiál je totiž absolutně stálý na světle. Všechny varianty se dodávají také v broušeném provedení pro montáž do roviny s pracovní deskou. Plocha pro vodovodní baterii je u všech dřezů umístěna tak hluboko, aby bylo možné osadit kteroukoli běžně používanou baterii.

Speciální hmota vysokých kvalit pro použití v kuchyni

Keramický materiál prokazuje svou robustnost již při každodenním používání v koupelně. V kuchyni však musí keramika přece jen splňovat ještě i jiné požadavky. Na svou novou oblast obchodní činnosti, dřezy, se proto firma Duravit dlouho připravovala také po technické stránce. A výsledek? Na rozdíl od jemného žárojílu výrobce vyvinul speciální zpracování - speciální hmotu, která se vyznačuje vyšší rázovou pevností a je svou robustností ideální pro použití v kuchyni. Totéž platí i ohledně vlastních materiálů firmy Duravit, sanitárního porcelánu nebo jemného žárojílu. Tím se zas jednou ukazuje, že potenciál, který keramický materiál v mnoha oblastech použití nabízí, není ještě ani po zhruba 8 000 letech zdaleka vyčerpán.

Vybrat ten nejlepší

Tyto robustní vlastnosti oceňoval Philippe Starck nejen až při vývoji kuchyňského dřezu. Pro firmu Duravit se designér již dříve, celkem čtyřikrát, zabýval tématem koupelna a tedy také keramikou jako materiálem. Tato spolupráce, která způsobila revoluci už v koupelně, vytyčuje nyní nová měřítka i v kuchyni. Avšak stejně jako při vybavování koupelen představoval i proces zrání dřezu během fáze vývoje výrobku pro všechny zúčastněné kombinaci dávání a braní. Základnu, ze které se vycházelo, tvořily tři návrhy. A z nich bylo nutno vydestilovat pouze jediný – ten nejlepší.

Text: Jan Chára

Foto: Duravit

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne