Nízkoenergetické bydlení – současný trend

Datum: 25.4.2012
obrázek
Trendem posledních let je nejen dobře bydlet, ale také, zvláště když investujeme do vlastního bydlení, ušetřit co nejvíce financí za energie. Právě díky neustálému zdražování energií je důležité nemovitost pečlivě vybírat a zajímat se o její provozní náklady. Vzhledem k velké poptávce po šetrném bydlení, které uspoří naše náklady za energetický provoz tak vzniká na okraji Prahy v bezprostřední blízkosti Milíčovského lesa výstavba domů, které díky použitým materiálům i sofistikovanému systému rekuperace splňují požadavky na nízkoenergetické bydlení.

První etapa projektu Milíčovský háj jih nabízí celkem 120 bytů v pěti domech, v dispozicích od 1+kk až po 5+kk. Dohromady 66 bytů je v nízkoenergetickém standardu. Jedná se o 14 bytů v pasivním bytovém domě E a 52 v nízkoenergetických viladomech. Všechny dosahují energetické náročnosti budovy pod označením B, což znamená, že stavba se považuje za úspornou.

Budovy s rekuperací tepla

Nezbytným předpokladem pro takto označenou stavbu je, že budova alespoň část energie, kterou spotřebovává, využívá opakovaně - například zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu, tzv. rekuperací.

Viladomy Komfort Eko takové jsou. Mají nejen velmi kvalitní zateplení a kvalitní dřevěná okna, ale každý byt má vlastní větrací jednotku s rekuperací tepla napojenou na centrální přívod a odvod vzduchu. V každém bytě je také instalován podlahový rozvod čerstvého vzduchu. Vytápění bytů na potřebnou teplotu je zajištěno podlahovými a nástěnnými konvektory.

Ostatní byty jsou ve srovnatelném standardu, což se týká zejména vnitřního vybavení bytů – například kvalitních dřevěných podlah, obkladů a sanitární keramiky. Všechny byty mají přiřazenu sklepní kóji, balkon a některé i terasu nebo předzahrádku. Ke každému bytu je možno přikoupit garážové stání. Domy jsou bezbariérové a v žádné sekci nechybí výtah. Parkování rezidentů je zajištěno ve společných garážích umístěných pod objekty.

Nadstandardní standardy

Poměrně rozsáhlé prosklené plochy na fasádě jsou doplněny venkovními horizontálními žaluziemi, chránícími byty před nadměrným přehříváním v letních měsících. To vše je obsaženo již v základním provedení bytů. Úspora nákladů na vytápění bytu v energeticky úsporném domě je velmi významná a dosahuje až 50 % v porovnání s vytápěním běžného bytu. Samozřejmostí jsou také kvalitní dřevěné podlahy, dýhované dveře s obložkovými zárubněmi, elektrická zabezpečovací signalizace u všech bytů v prvním podlaží, ale i datová síť v každém bytě, možnost napojení na kabelovou televizi nebo videotelefon.

Lokalita pro milovníky přírody

Nízkoenergetické budovy se nacházejí v Praze 11, na okraji Jižního Města v blízkosti pražské čtvrti Háje, jižně od ulice Novomeského a nově vybudované ulice Jurkovičovy. Z oken některých bytů je krásný výhled přímo na Milíčovský les a rybník. V sezoně si můžete do místního lesa zajít dokonce i na houby. Cesta podél Milíčovského potoka navazuje na Botič a Hostivařskou přehradu, kde je v létě báječné koupání. Kdo rád jezdí na kole, ocení místní cyklostezky.

Milíčovský les

Na konci minulého století se stal Milíčovský les a jeho rybníky přírodní památkou. Jeho severovýchodní část je také zapsána v rámci programu Natura 2000 jako evropsky významná lokalita. V této chráněné lokalitě se vyskytuje řada druhů živočichů. Jde o významné útočiště obojživelníků a hnízdiště ptactva, například konopky nebo strnada. Při jarním tahu jsou zdejší rybníky význačnou tahovou zastávkou. V minulosti zde bývala i obora a bažantnice. Rozsáhlý Milíčovský háj má charakter lipové doubravy. Rybníky lemují rákosiny a ostřicové porosty s přechody do olšin. Celková plocha chráněného území je 93 hektarů. Na Milíčovský les bezprostředně navazují právě nízkoenergetické byty a viladomy.

V centru za pár minut

Nezanedbatelná je i dostupnost služeb a skvělé dopravní spojení. Obchody, lékař, školka i škola jsou na dosah. Za pět minut pěší chůze lze dojít na stanici metra trasy C – Háje. Odtud do centra Prahy dojedete metrem za 15 minut. Na brněnskou dálnici D1 se autem dostanete za pár minut jízdy a do centra města je to potom už jenom kousek. 

Text: Lucie Czechová

Fotografie a vizualizace: SKANSKA


Milíčovský háj - jih


Lokalita: Praha 11 – Háje

Počet bytových domů: 5

Počet bytových jednotek: 120

Typy a velikosti bytových jednotek: 1+kk až 5+kk

Developer a investor: SKANSKA a.s.

Architektonické řešení: QARTA ARCHITEKTURA s.r.o.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne