Proměna 6. Propojením bytů vzniklo 5+kk

Datum: 21.4.2012
obrázek
V dalším článku z našeho „malého seriálu“ o úspěšných rekonstrukcích bytů se seznámíme s poslední proměnou. Navštívíme zajímavý byt 5+kk…

Mnohé panelákové byty mají po rekonstrukci daleko vyšší standard bydlení než rodinný dům. Zvláště když se podaří propojit dva menší byty do jednoho většího. Zásadní změna nastala, když se ke stávajícímu bytu podařilo přikoupit i sousední 2+kk. Výsledný pětipokojový byt má vyšší standard bydlení než mnohé rodinné domky, kromě vhodné dispozice na míru potřebám rodiny má také perfektně vyřešenou tepelnou a zvukovou izolaci, před letními vedry ho chrání venkovní žaluzie ovládané čidly a dokonce i klimatizace.

Původní byt 3+1 přestal rodině se dvěma dětmi vyhovovat, i když na panelákové poměry neměl úplně špatnou dispozici. Synové odrostli a požadovali větší soukromí než společný dětský pokoj, pracovně vytížení manželé zase postrádali místnost, kde by se člověk mohl uzavřít a třeba celou noc pracovat, aniž by světlem či hlukem rušil spícího partnera. V novém obytném prostoru se nyní rodina může scházet a volné chvíle trávit společně nebo má každý možnost odejít do svého pokoje, když chce být sám, v klidu si číst, učit se nebo pracovat.

Charakteristickým rysem bytu, který vznikl propojením dvou menších, je neuvěřitelná prostornost, která činí 120 metrů čtverečních a velké množství denního světla. Byt působí zcela otevřeně, přestože je funkčně rozdělený do tří částí – společenské a dvou soukromých. Jednotlivé zóny totiž nejsou zazděny příčkami, ale dělí je pouze posuvné stěny z connexového skla. Není přes ně vidět, takže uchovají intimitu soukromých částí, ale dávají najevo, že další prostory za nimi následují. Sklem přitom prochází denní světlo, takže střední části bytu se neuzavírají do tmavých a neútulných komor.

Vstupní dveře obou bytů byly zrušeny a nahrazeny novým vstupem ve střední části spojené dispozice, na místě původní kuchyně menšího bytu. Předsíň je vybavena vestavěnými šatními skříněmi a otevírá se z ní nejen pohled do chodby, ale i průhled do celé společenské části bytu. Chodba je prosvětlena denním světlem přes skleněnou posuvnou stěnu do obývacího pokoje, světlo přichází i částečně prosklenými dveřmi z dětských pokojů. Navíc chodbu ještě opticky zvětšuje zrcadlová stěna.

Vlevo od vstupu vede chodba k obývacímu pokoji a na ni navazují dětské pokoje s vlastní koupelnou a šatnou. Hned proti vstupu se nachází soukromí pro rodiče – ložnice se šatnou, pracovnou a koupelnou.

Bílá barva kuchyňské linky splývá s malbou stěn, takže nevyčnívá z pokoje jako cizí element, ale je jeho přirozenou součástí. Mezi spodními a horními skříňkami v kuchyňské lince nenajdete klasické keramické obklady, z jejichž spár by se nečistota špatně odstraňovala, plocha je obložená bezesparým a lehce omyvatelným conexovým sklem. Také všechna dvířka skříněk se snadno udržují v čistotě, jsou hladká, tvarově jednoduchá, bez zbytečných profilací, za nimiž by se usazovala mastnota.

Nad kuchyňskou částí obytného prostoru je snížený podhled ze sádrokartonu, ve kterém jsou zabudovány veškeré instalace - osvětlení, odtah digestoře a dokonce se v něm ukrývá i nenápadná dutina, kudy proudí vzduch klimatizace.

Zajímavý nápad byl uplatněn i při umístění pračky, tu byste v koupelně marně hledali. Společně se sušičkou je ukryta ve vestavěné nice v předsíni, která přímo navazuje na instalační šachtu.

Na pečlivou promyšlenost narazíte na každém kroku, velké i drobné nápady totiž zpříjemňují každodenní život. Například v koupelnách najdete osvětlené výklenky na kosmetiku – každý, třeba i úzký prostor se využil k ukládání předmětů, kterých je v každé domácnosti víc než dost.

Text: Lucie Czechová

Foto: archiv redakce

 

 

Zaujalo nás

  • Dostatek světla: díky skleněným posuvným dveřím, které propojují všechny prostory je prosvětlena celá vnitřní část bytu. Tím, že je sklo mléčné, pískované nebo s fólií, je zachována intimita. Prosklení hygienického zázemí směrem do obytné místnosti tedy intimitu koupelny či toalety nenaruší.
  • Snadná údržba: hladké povrchy skříněk a bezesparé skleněné obklady se snadno udržují v čistotě. Stačí je otřít navlhčeným hadříkem.
  • Sádrokartonové schovky: snížený podhled ze sádrokartonu ukrývá nejenom rozvody, ale také klimatizaci. Pracovna je tak chráněná před letními vedry nejenom lodžií, ale také klimatizační jednotkou. Schovat lze i pračku se sušičkou, například do vestavěné niky v předsíni.

 
 Pokud máte jakékoli dotazy ohledně rekonstrukcí bytů nebo zajímavé vychytávky a nápady ve vlastním bytě, neváhejte se s nimi podělit v DISKUZI na www.panelplus.cz nebo zasílejte příspěvky na panelplus@panelplus.cz.

Ty nejzajímavější nápady zveřejníme a oceníme malým dárkem.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne