Proměna 1. Prosluněná garsonka

Datum: 16.4.2012
obrázek
V dnešním článku se seznámíme s první proměnou z našeho „malého seriálu“ o úspěšných rekonstrukcích bytů. Navštívíme prosluněnou garsonku…

Pokoj i kuchyně byly zařízeny provizorně, rodině totiž už na vybavení bytu nezbyly peníze. Kuchyně byla málo funkční, neexistoval tu jídelní stůl, jako komoda pod televizi sloužila krabice od ní. V malém prostoru byly použity hned dvě různé podlahové krytiny - dlažba a plovoucí podlaha. Prvním krokem bylo sjednocení podlahové plochy, což pomohlo místnost opticky zvětšit.

Celý byt má rozlohu 45 metrů čtverečních. Změn se dočkala kuchyně a obývací pokoj, kde podle přání i potřeby majitelů mělo být ještě i místo na počítač. Stěna nedosahuje zdaleka čtyř metrů, druhá má necelých pět, jak do toho všechno pohodlně rozmístit?

Propojením kuchyně a televizní stěny, díky použití stejného nábytku vznikl kompaktní prostor. Vpravo od vstupu do místnosti umístili kuchyňskou sestavu, která začíná vyššími moduly, pokračuje pracovní plocha a horní skříňky, na vedlejší stěně pokračuje kuchyň dolními skříňkami s plochou s varným centrem, nad kterým je digestoř.

Na spodní skříňky navazuje barový pultík, který může sloužit buď jako pracovní plocha nebo jako pracovní místo na notebook. Zbytek stěny ještě pojme televizi a menší úložné prostory. Pro komodu pod ní jsou pro zachování jednotného stylu použity nižší moduly z kuchyňského setu. Vše propojují další poličky, které mají stejný dekor, jako barový pultík. Na protější stěnu se vešel sklápěcí jídelní stolek a pohodlná sedačka s konferenčním stolkem a taburetkami.

Aby rodina minimálně narážela na ostré hrany, zvolila nábytek s oblými tvary. Objevují se na jídelním stolku, poličkách i baru. Motiv křivek ve stylu Karim Rashid byl inspirací i pro grafiku na stěnu, kde je umístěno sezení.

Sedací soupravu světle zelené barvy krásně doplňuje teplá žlutá a dává bytu neodolatelný jarní nádech. Optimistické barvy na této stěně tvoří kontrast k protější kuchyňské a TV stěně, kde převládá bílá v kombinaci se šedou. Podařilo se propojit účelné a praktické vybavení v neutrálním designu kuchyně, televize, počítače a sedací soupravy s hravými motivy vln a barev, které tu prezentuje především grafika na stěně, ale také jídelní stolek, bar a poličky. Dobře zvolené jsou průsvitné židle, které prostor ještě odlehčí.

Pro získání lepší světelné pohody a vyšší světelnosti prostoru byl nad kuchyňskou část navržen sádrokartonový podhled s bodovkami a se zářivkami. Ty jsou ukryté v podhledu a svítí na strop. Místnost se tak mnohem lépe a více rozsvěcuje a také opticky zvětšuje.

Text: Lucie Czechová

Foto: archiv redakce

Zaujalo nás

  • Ušetření prostoru: stůl, který se jednoduše složí a zavěsí, šetří v malém prostoru místo.
  • Skvělé osvětlení: sádrokartonový podhled s bodovými zářivkami zajistí vyšší světelnost než běžné osvětlení.
  • Multifunkční pult: barový pultík může sloužit jako plocha pro přípravu pokrmů nebo pracovní místo pro notebook.
 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne