Singapur – Město plné lvů a zákazů

Datum: 6.4.2012
obrázek
Ještě na začátku minulého století byl Singapur malou rybářskou vesničkou a neprostupnou džunglí. Dnes však patří mezi nejvyspělejší ekonomiky světa. Vládnou zde gigantické stavby z oceli, skla a betonu a jeho panorama tvoří stovky mrakodrapů. Singapurské ulice jsou plné úředníků a businessmanů v bílých nažehlených košilích a mobilním telefonem u ucha. Ale i tak se mezi nimi občas mihne Indka v sárí, muslimka se šátkem na hlavě nebo buddhistický mnich.

Singapur, stát i město v jednom, má dnes asi pět milionů obyvatel. Leží v jihovýchodní Asii, na jednom velkém a dalších více než padesáti menších ostrůvcích. Oproti jiným asijským velkoměstům je Singapur poměrně čistý, dobře udržovaný a bez smogové pokličky. Po celý rok zde panuje stálé tropické klima – teplo, vlhko a vysoké množství srážek.

Mořský lev

Název města je odvozený ze sanskrtu a v češtině znamená Lví město. Proto je symbolem Singapuru Merlion, mýtické zvíře, které je napůl lvem a napůl rybou. Jedna malajská legenda vypráví o sumaterském princi, který, když přijížděl na ostrov, spatřil lva. Princ si jej vysvětlil jako dobré znamení, a proto na ostrově založil město, jemuž dal jméno Singapura – Lví město. Lvi zde však nikdy nežili a to, co viděl, byli pravděpodobně tygři. Navzdory tomuto faktu se jméno ujalo a dnes, kdy se Singapur dere v ekonomice dravě dopředu, sedí daleko více než kdy jindy. Další legenda vypráví o Merlionovi, mořském lvu. Kdysi dávno se prý k Singapuru přihnala prudká bouře. Strhávala chýše, rozbíjela rybářské loďky a hrozila zničením celého ostrova. Když už bylo hodně zle, najednou se z moře vynořil mořský lev Merlion a spolu se svými malými pomocníky z vodní říše bouři utišil. Dodnes Merlion patří k symbolům města a jeho sochy můžete spatřit na mnoha místech.

Asijská spojka

Singapur je jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů na naší planetě. Mezipřistání tu má naplánováno spousta transkontinentálních letů. Poté lze pokračovat do vzdálenějších zemí jako je Indonésie, Korea nebo daleká Austrálie. Jen minimum turistů zde pobude déle než pár hodin, přitom Singapur minimálně za dvoudenní prohlídku stojí.

Singapurské letiště, podle různých anket, patří k těm nejlepším na světě. Působí luxusně a září čistotou. Vyleštěná skla, koberce bez smítka a všude palmy, voňavé orchideje a umělé fontánky, vše za doprovodu tlumené hudby. Nechybí ani hala, připomínající tropickou zahradu s lehátky, kde můžete po dlouhé cestě relaxovat. Musíte však přiletět z jiného kontinentu. Pokud totiž poletíte z některé asijské země, přistanete ve staré příletové hale a ta žádnou krásou neoplývá. Jedna velká vydýchaná hala bez klimatizace, ošoupané podlahy, opadané omítky na zdech a velké fronty na imigračním – to vše bez jediné sedačky nebo obchůdku či automatu na vodu.

Vítej, turisto

Při vstupu do metra, které bezprostředně navazuje na letiště, nás vítá nalíčená slečna s drdůlkem, v nádherných šatech a vysokých podpatcích, jakoby právě mířila na ples do opery. Svojí roztomilou angličtinou nám vysvětluje, jak zakoupit jízdenku. Není to příliš složité. Nejprve si musíte obstarat čipovou kartu na vratnou zálohu. Na dotykové obrazovce si vyberete cílovou stanici, poté se zobrazí cena jízdného, která je odvozena podle počtu ujetých stanic. Potvrdíte, vhodíte mince a na kartu se vám načte jízdenka. Důmyslný systém má ale i své nevýhody. Musíte předem vědět, kam chcete jet. Pokud se během cesty rozhodnete vystoupit v jiné stanici, není to možné, karta vás prostě nepustí přes terminál ven. Metro je čisté, ale nedá se říci, že by ve vagónech nebyl na zemi ani papírek. Pozor však na zákazy, kterých je hned několik. V metru nesmíte jíst, pít, kouřit, chodit či běhat po eskalátorech, převážet hořlaviny nebo smradlavé ovoce durian. Pokuty za prohřešky jsou opravdu vysoké, v přepočtu až 70 000 Kč. Neodolali jsme a několikrát jsme vyzkoušeli napít se vody z láhve. Hladce vše prošlo. Kromě metra se lze po městě pohybovat i autobusy, které provozuje společnost SMRT. Jeli jsme s ním několikrát a vždy nás na minutu přesně dopravil tam, kam jsme chtěli, živé a zdravé.

Město zákazů

Zákazy však neplatí pouze v dopravních prostředcích. S dalšími zákazy se setkáte na každém kroku. Cedule s červenými přeškrtnutými kolečky a dobře viditelnými částkami pokut varují i na ulicích. Mezi nejkurióznější prohřešek patří žvýkání. Zakázaný je rovněž dovoz a prodej žvýkaček. V některých částech Singapuru je zakázáno kouření. Nikde nesmíte odhazovat nedopalky a odpadky. Zakázáno je také plivání, močení na ulici, přecházení ulice mimo přechod, psaní nápisů na zdi nebo mít u sebe pepřový sprej. Tresty se ukládají také za nespláchnutí na veřejných toaletách nebo krmení ptáků.

Na veřejný pořádek a dodržování zákazů dohlíží stovky bezpečnostních kamer a tisíce policistů. Ti jsou v případě prohřešku nekompromisní. Kromě peněžitých trestů hrozí i fyzické. Zmrskání rákoskou přes hýžďové svaly postihne ročně až tisíc odsouzených. V minulosti bylo takto potrestáno i několik cizinců, kteří se provinili proti tvrdým singapurským zákazům.

Ráj pro relaxaci i nákupy

Ostrov je plný zeleně, a to nejen v okrajových částech, kde se nachází několik rezervací, ale i přímo v centru, kde je mnoho parků a zahrad. Bohatou zeleň v parcích a zahradách doplňují modrá jezírka a keře plné barevných květů a zpěv tropických ptáků.

Singapur se pyšní nejen ohromnými mrakodrapy a obchodními centry, takže fanoušci nakupování si zde přijdou na své. Asi nejznámější nákupní třídou je tříkilometrová Orchard Road, která vznikla již v 70. letech. Je lemována stovkami obchodů světových značek. Projít si alespoň zlomek obchodů je záležitost na několik hodin. Od dob internetových obchodů už ale neplatí, že v Singapuru je zboží levnější než v Evropě. Například elektroniku seženete za stejné ceny. Sortiment zboží ale zůstává stále rozmanitější, než v obchodech u nás.

Kulturní mišmaš

Největší vliv ve městě mají Číňané, žije jich zde 80 %. Čínská čtvrť je nejrozsáhlejší a také nejživější částí Singapuru. Krásné staré koloniální zástavby se v pozadí mísí s obřími mrakodrapy. To, co bylo dříve chýšemi v mokřinách a blátě, se nyní zalévá betonem a kancelářskou smetánkou ze všech koutů země. I přes neustálé stavění a bourání ještě naštěstí zůstala hrstka toho původního. Nacházejí se zde pestrobarevně zdobené domky, lampiony, restaurace rozličných vůní a chutí i hlučné trhy na ulicích. Kromě obvyklých surovin nabízejí čínští prodavači také například kořalku, což není nic jiného než hadi, gekoni nebo žáby naložené v lihu nebo sušené penisy koní, býků a jelenů, které slouží podle čínské medicíny k lepší mužské potenci. Nechybí ani obchůdky s hedvábnými látkami nebo tetovací studia.

Další zajímavou čtvrtí je tyčinkami a indickou kuchyní provoněná Malá Indie. Sice nepatří mezi nejčistější místa ve městě, ale zato má své kouzlo. Seženete zde nejlevnější ubytování a i ceny v obchůdcích jsou nižší než jinde. Chloubou indické čtvrti je nejstarší hinduistický chrám v Singapuru - Sri Mariamman. Vyniká mnoha barevnými soškami v podobě božstev nebo posvátných zvířat a to všude na dveřích zdech i střechách celého chrámu. V Arabské čtvrti se zase setkáte s muslimy. Scházejí se sem k hlasitým modlitbám v místní Sultánově mešitě.

Pohádková Sentosa

Chloubou Singapuru je bezpochyby Sentosa - zábavní ostrov plný atrakcí. Z pevniny vede na Sentosu lanovka nebo most, po kterém kyvadlově jezdí autobus. Ostrov je celý pokrytý zeleným parkem plným barevných ptáků. Nejkrásnější jsou zahrady v čínském a japonském stylu. Zelené plochy s vodopády, potůčky a tůňkami plnými zlatých rybek. Atmosféru dokreslují sošky bůžků a barevné lucerničky. Ti, co mají odvahu, mohou vyrazit do hmyzího pavilonu nebo 83 metrů dlouhého akvária se žraloky a rejnoky. Prosklený tunel umožňuje pozorovat dění pod vodou zevnitř. Ve vědeckém centru si můžete vyzkoušet stav beztíže, simulaci zemětřesení, navštívit umělou sopku nebo se stát pilotem letadla.

Pro méně otrlé je k dispozici delfinárium, promítání ve 4D, muzeum voskových figurín nebo golfové hřiště. Jižní část ostrova vybízí k relaxaci na písečné pláži a koupání v moři.

Jednou z hlavních atrakcí zábavního ostrova je 37 metrů vysoká socha lva Merliona, která slouží jako rozhledna. Můžete si vybrat, jestli se na Singapur dívat z jeho tlamy nebo hřívy na vrcholku hlavy. Lákavé je i večerní laserové představení - hlavní atrakce ostrova. Spousta světel odrážející se na vodní hladině v doprovodu hudby ukončuje vytrysknutí zelených paprsků z Merlionových očí. Asi největším paradoxem tohoto zábavního centra je, že dříve byla Sentosa singapurským pohřebištěm.

Text: Lucie Czechová

Foto: autorka a internet

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne