Mařížská keramika září barevností a jemným vtipem

Datum: 21.3.2012
obrázek
Možná začnete koupí jednoho hrnku. Vzápětí zjistíte, že by se k němu hodil další a k nim vlastně i čajová konvice, jídelní talíře, mísy… Než se nadějete, budete mít mařížské keramiky všude plno. Barevností a jemným vtipem totiž rozzáří a dodá na osobitosti třeba i tomu zdánlivě nejobyčejnějšímu interiéru ze všech.

Nejde o náhodu, protože tím, kdo jí vtisknul právě tohle kouzlo, byl malíř a sklář Kryštof Trubáček, výtvarník z okruhu avantgardních umělců sdružených kolem pražského divadla Sklep. I díky nim objevil nedaleko jihočeských Slavonic příhraniční osadu Maříž, v níž v roce 1991 uvedl v život svůj projekt autorské originální keramiky stejného a zanedlouho už i zvučného jména. Sám jí dal do vínku jak tradici klasického ručního zpracování, tak i uměleckou úroveň, založenou na spolupráci s dalšími profesionálními výtvarníky. Maříž je tak dodnes charakteristická výrazně barevným, nezřídka i humorně pointovaným a zcela v soudobém duchu stylizovaným dekorem, který je ve spojení s nápaditými, přesto však jednoduchými tvary nezaměnitelný.

Posezení u pestrého stolu

Pokud totiž prostřete jídelní stůl mařížskou keramikou, nemusí na něm chybět vedle kořenek ani stojan na ubrousky, sýrovník, nebo dokonce i medovník a máselnice, což jsou všechno věci, které obchody obvykle nenabízejí, a když tak málokdy v jednotícím stylu. Základní barevnost i motivy nápojových a jídelních servisů lze přitom snadno rozvinout do celého interiéru, a to ať už v podobě mís na ovoce, květinových váz či květníků nejrůznějších velikostí, nebo i prostřednictvím dalších předmětů dekorativního charakteru od nástěnných hodin a reliéfů přes plastiky úsměvně pojatých zvířat až po dózy a kuchyňské nebo koupelnové obklady. I když budou originálně malovanými kachlíky akcentována jen určitá místa – prostor za pracovní plochou v kuchyni, rám kolem zrcadla, dětská koupelna apod. – výsledný efekt bude skvělý.

Když má fantazie zelenou

Kdo je talentovaný, ten si může zkusit ledacos namalovat i sám. V obchodech s ateliérovými dílnami v Praze, Slavonicích nebo přímo v samotné Maříži každému poradí odborní lektoři a vlastní, třeba i složitější představu o podobě dekoračních či užitných předmětů je možné nechat zrealizovat také na zakázku. Stačí zadat motiv, vybrat tvar, výtvarný styl, barevnost a samozřejmě – objednat přesně tolik kusů, kolik kdo zrovna potřebuje. Výsledek nezklame už proto, že v dílnách stále vládne tvůrčí duch jejich zakladatele. „Co neuděláš srdcem, ani nedělej, to nestojí za to…“, říkal nedlouho před svou předčasnou smrtí. I dnes, kdy vše dál rozvíjí jeho žena, architektka Markéta Trubáčková, značková Maříž neztrácí nic ze svého optimistického kouzla. Co kus, to pohledově milý solitér, byť jde třeba „jenom“ o hrnek. Nikdo se ale nemusí obávat – není nenahraditelný. Pokud se rozbije, v dílnách vytočí a namalují nový. A že nebude úplně stejný? I v tom je právě půvab interiéru plného této svébytně výtvarné autorské keramiky.

Text: Eva Šuhájková

Foto: archiv autorky

www.aokmariz.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne