Všechna okna nejsou stejná

Datum: 8.3.2012
obrázek
Domov má být zázemím člověka, jeho rodiny a jejích vzájemných vztahů. Ať už domov vypadá jakkoli – být v panelovém domě, rodinný domek či mezonet nebo loft – je důležité vybrat si všechny jeho komponenty s pečlivostí, která se pak projeví na výsledné spokojenosti. Jednou z důležitých součástí obydlí jsou kvalitní okna a dveře, která mohou obyvatelům zajistit pohodlí, stylový interiér i exteriér a především bezpečí.


V čem by měla spočívat pečlivost při výběru oken? Předně bychom se měli zamyslet nad tím, že pořízení oken je důležitým rozhodnutím mnohdy pro celý život. Taková investice znamená věnovat výběru čas a konzultovat možnosti s odborně vyškoleným personálem specializovaných prodejců namísto bezhlavého nakupování na internetu.

Není okno jako okno

Nabídka okenních řešení je v dnešní době velice široká. Při záměru pořídit si nová okna by se nemělo zapomínat na to, že se okna od sebe mohou výrazně lišit. Některé rozdíly jsou zřetelné na první pohled – použité materiály, barvy, vybavení v podobě okenních klik, ale například i provedení svárů jednotlivých kusů oken. Jiné odlišnosti jsou pak méně viditelné, o to ovšem důležitější. Zde můžeme jako příklad uvést bezpečnostní čepy či těsnění nebo výztuže okenního rámu. Právě tyto detaily je důležité si osobně přijít prohlédnout a vyzkoušet. Na internetu mohou reklamní popisky provedení oken vypadat perfektně, což ovšem může být zavádějící a realita se může stát pro investora zklamáním.

Přes internet raději ne

Při nákupu přes internet navíc nepoznáte atmosféru firmy a její přístup k zákazníkům, který je při finálním provádění okenního řešení v podstatě nejdůležitější. Poradenství a zájem by měl být ve firmě samozřejmostí v každé etapě výroby i montáže oken. Od objednávky a zaměření oken až po úklid po montáži. Podstatným krokem při výběru oken a firmy, která jejich montáž zprostředkuje, je ověření pozitivních referencí. Nejen kvalita oken a služeb spojených s jejich montáží ale vstupuje do celkového rámce spokojenosti zákazníka. Patří se také dostatečná záruční doba. I ta je ukazatelem kvality oken. Některé firmy poskytují na svá okna záruku 7 let a na některé komponenty pak až 10 let.

Anketa:
Řešili jste již někdy výběr oken?
Co je pro vás při rozhodování nejdůležitější?

Alžběta Nová, 34 let, učitelka v MŠ
Před několika lety jsme si nechávali s manželem instalovat nová okna do bytu. Nevím, jestli je to dáno mým povoláním, ale při výběru oken pro mě byla nejdůležitější praktičnost a bezpečí. Aby například nevypadávala křídla oken nebo se nemohla sama prudce zavírat při průvanu, aby se dala snadno otevřít. Kvůli dětem, které do budoucna plánujeme, si myslím, že je třeba, aby se dalo s okny snadno a bezpečně manipulovat.

Josef Kramář, 70 let, architekt v důchodu
Nyní již aktivně ve svém oboru nepůsobím, ale co tak sleduji z povzdálí, výrazně se mění možnosti výběru provedení oken. Jako pro profesionála pro mě byl vždy důležitý vzhled v kombinaci s materiály, z nichž bylo okno vyrobeno. Důraz bych kladl na inovativní technologie a materiály posouvající hranice technických parametrů a samozřejmě design, okna by měla ladit jak s rázem budovy, tak s interiérem.

Jiří Velebil, 22 let, student
Realizaci výměny oken mohu posoudit zatím pouze jako pozorovatel. Ze zkušeností vlastních rodičů, kteří při stavbě rodinného domu vybrali nekvalitní montážní firmu, vím, že nejenom kvalita oken, ale především práce montérů zásadně ovlivňuje konečný výsledek. Při mém rozhodování o pořízení oken by tedy nejdůležitější roli sehrála reference na výrobce i montážní firmu, dbal bych na jejich dobrou pověst a doporučení. Pokud zvolím dobrou firmu, věřím, že mi poradí také správný typ oken.

Kateřina Horejšová, 37 let, designérka
Ve zkratce řečeno, okna by měla být kvalitní, moderně provedená a stylová. Mám ve svém bytě mnoho designových prvků, takže okna by k nim rozhodně musela pasovat. Za důležitý aspekt považuji také technické parametry, izolační vlastnosti a preciznost zpracování. V detailu je síla – okna by měla působit kompaktním dojmem, pečlivé spojení jednotlivých částí, neviditelné kování a krásná klika. Jako žena bych také ocenila delší záruční dobu pro případné reklamace, i délka záruční doby poukazuje na to, jak si výrobce kvalitu svých oken hodnotí.

Text: Zuzana Záhorová
Foto: OKNOPLAST

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne