Bali - ostrov bohů

Datum: 10.2.2012
obrázek
Všichni velmi dobře známe nevlídné zimní plískanice v naší zemi, kdy vlhký chlad zalézající pod nehty se střídá s dusivou inverzí a plíživá deprese se stále více zmocňuje našich myslí. Milovníci zimních sportů dobíjejí "baterky" aktivním pohybem na horách, ale já mám pro vás úplně opačnou nabídku, a to doslova. Co takhle sluníčko na rozpálených písčitých plážích a moře teplé jako kafe?

Mám na mysli překrásný indonéský ostrov Bali v nejvýchodnější části Indického oceánu. Letadlem jste v Denpasaru za "pouhých" čtrnáct hodin i s přestupem a pak už záleží jenom na vás, kterou destinaci jste si vybrali.

Osobně mohu doporučit menší letovisko Padang Bai v zátoce naproti ostrůvku Nusa Penida. Příjemné a nijak předražené hotelové komplexy utopené v tropické zeleni vám poslouží jako základna k jedno i vícedenním výletům po ostrově a když budete znaveni cestováním a horkem, můžete skočit do azurových vod Indického oceánu, poležet na bělostných plážích nebo se večer ponořit do osvětleného hotelového bazénu se sklenkou lehce alkoholového koktejlu s tropickým ovocem.

Země úsměvů

Pokud si ráno přivstanete, zažijete na místní městské pláži tu pravou atmosféru. Mezi domorodými loďkami s typickými vahadly čekajícími na příliv běhají místní děti a celá pláž je plná Balijců využívajících té krátké chvilky volna před nástupem turistů. Jejich reakce na váš fotoaparát je naprosto přirozená a bezprostřední, velmi rádi se s vámi dají do řeči a brzy zjistíte, že je to země úsměvů.

Nedílná součást života

Tím druhým fenoménem jsou bozi. Narazíte na ně na každém kroku, na každém místečku a na každém člověku. Hinduismus je zde nedílnou součástí denního života. Nakonec to začnete vnímat jako něco zcela přirozeného a nenásilného, navíc rituály přinášení malých obětin jsou vizuálně velmi zajímavé a plně korespondují s nádherným oblečením místních žen. A budete-li mít štěstí, můžete se aktivně zúčastnit slavnostních hinduistických ceremonií.

Místní speciality

Samozřejmě nesmíte zapomenout okusit místní speciality, několik restaurací pár kroků za pláží vám poskytne stinná zákoutí. Ale osobně doporučuji zahodit ostych a předsudky a vyzkoušet nabídku pouličních prodavačů. Musím říct, že lepší polévky mi žádná restaurace nenabídla, pouze ta hygiena by v evropských normách asi neobstála. A pro zaryté konzervativce jsou zde připravená i klasická evropská menu, ale to snad není náš případ, že?

Po dvou až třech dnech odpočinku po jednoduché, ale přesto únavné cestě můžeme vyrazit za krásami ostrova. Pouhých sedm kilometrů od Padang Bai stojí chrám Goa Lawah s tisíciletou historií a černou sopečnou pláží. Chrám je poměrně malý, ale jeho největším lákadlem je netopýří jeskyně doslova přeplněná těmito malými, ale o to více pištícími tvorečky, kteří se těší plné ochraně zdejších obyvatel.

Vodní zahrady Tirta Ganga

Nádhernou tropickou oázu představují vodní zahrady Tirta Ganga plné menších i větších vodních bazénů a kanálů. Mezi fontánkami a sochami s hinduistickými motivy se proplétají kvetoucí lotosy a dokonce si zde můžete i zaplavat. V naprostém klidu a rozjímání zde můžete strávit i několik hodin, aniž byste vnímali plynoucí čas.

Jen pár minut chůze od vodních zahrad se můžete pokochat rozlehlými rýžovými políčky, a když už jsme u vody, určitě si prohlédněte vodní klášter Pura Ulun Danu Batur v severovýchodní části ostrova, který je druhým největším na Bali a který nabízí nádherné scenérie na vodní hladinu jezera Batur s monumentem stejnojmenné sopky v pozadí. Příjemné osvěžení vám poskytne čtyřicet metrů vysoký vodopád Gitgit v džungli, kde se můžete vykoupat v teplé tůni přímo pod masami padající vody.

Opičí park

Naprosto nevšední zážitek vás čeká v opičím parku Mandala Wisata v Padangtegalu. Ohromné množství místních opic makaků vás donutí k maximální opatrnosti a vaše počáteční ohromující nadšení se postupem času změní v obavy a nakonec převáží strach o vlastní bezpečnost, protože jejich drzost v tak velkém stádu je zcela bezmezná. Znáte to: podáš prst a utrhne. Proto vám radím, rozhodně jim nic nedávejte a raději ani sami nic nejezte, jsou chytré jako opice. Bohužel nemají elementární společenské vychování, takže velmi snadno můžete přijít k menšímu zranění a to už je docela vážná komplikace. Ale zážitek je to parádní!

Chrámový komplex Besakih

Ale nejblíže bohům stanete v proslulém obřím chrámovém komplexu Besakih, který je největším a nejznámějším klášterem na ostrově. Samotná cesta až na vrchol největšího chrámu Pura Penataran evokuje cestu do nebes a určitě vám odebere hodně sil. Chrám byl postaven na úpatí nejvyšší hory ostrova Bali Gunung Agung a její omračující masiv mizející v mracích vám připomene naši lidskou nicotnost. Chvílemi máte pocit, že vás hora každým okamžikem zavalí, je skutečně úchvatná. Samotný komplex je tvořen velkým množstvím menších chrámků rozesetých na velké ploše, které prostě nedokážete v krátkém čase projít.

Po cestě z chrámu se určitě zastavte v místní stylové restauraci s nádherným výhledem na sopku Batur a údolí s jezerem. Cesta zpět do Padang Bai vás zavede k ptačímu parku pod Ubudem. Mimochodem, Ubud sice můžete navštívit, ale mne osobně příliš neoslovil. Ale máte-li rádi typický turistický ruch a tržiště doslova napěchovaná všemožným, vesměs padělaným zbožím a samozřejmě domorodými výrobky různé kvality, je to pravé místo pro vás. Já jsem po třech hodinách prchal pryč z tohoto města.

Chaos, který funguje

Zapomněl jsem se zmínit o dopravě. Nejvhodnější jsou malé mikrobusy pro menší skupinku lidí, ale během jízdy vám vřele doporučuji nekoukat řidiči přes rameno nebo aspoň nevnímat provoz, protože ten je z našeho pohledu naprosto šílený a zcela nepochopitelný. Mezi auty všemožných typů a tvarů se na přeplněné silnici proplétá ještě více motocyklů a skútrů, násobně i bicyklů a mnohonásobně chodců, prostě naprostý chaos, ale kupodivu to nějak funguje.

Pod hladinou moře

Na závěr bych se ještě vrátil k moři a to rovnou pod hladinu. Pro milovníky potápění vám zdejší vody nabízejí krásné lokality plné korálového života i větších obyvatel podmořského světa. Ale tady raději pozor, protože zdejší oblast je známá nevyzpytatelnými proudy a rozhodně není vhodná pro naprosté začátečníky. Ale přesto zde najdete místa ideální pro klasické šnorchlování, jako například proslavený vrak lodi Liberty v Tulanbenu. Dokonce bych řekl, že toto místo vám na malém prostoru nabídne koncentraci naprosto všeho, co mohou vidět certifikovaní potápěči s přístrojem a to v hloubce pouhého jednoho až pěti metrů! Při volném lenošení na hladině uvidíte těsně pod sebou kypící korálový život všech barev a tvarů, velké rybí hejno pulzující v kruhu a při troše snahy najdete i skutečné endemické perly zdejšího podmořského světa, jako jsou třeba vzácné krevetky harlekýn nebo miniaturní koníčci bradavičnatí.

Takže teď už vám zbývá sbalit pár drobností (moc oblečení nepotřebujete), trochu peněz (také moc neutratíte, je tam na naše poměry lacino) a vyrazit vzhůru k bohům!

Text: Jaroslav Hejzlar

Foto: autor

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne