Instalace kotlů nejen do paneláku

Datum: 26.1.2012
obrázek
V současné nelehké hospodářské situaci každý zákazník, investor či provozovatel tepelného hospodářství se snaží snížit své náklady vynaložené na energii na vytápění a ohřev teplé vody. Jinými slovy hledá řešení, jak snížit své měsíční náklady za plyn, dálkové teplo či jiný druh energie. Návodem může být tento článek, který popisuje konkrétní příklady optimalizace otopných soustav.

Jedním z řešení je výměna starého zdroje tepla za nový energeticky úsporný plynový kondenzační kotel. Buderus jako přední světový dodavatel tepelné techniky nabízí tyto kotle různých výkonů již přes 30 let. Například v roce 2005 uvedl na trh úspěšnou řadu kondenzačních kotlů Logamax plus GB162 o jmenovitém výkonu 80 a 100 kW. Jednalo se o revoluční novinku úsporného zdroje tepla v kompaktním nástěnném provedení, který se dá zapojovat do kaskády s libovolným počtem kotlů. Během následujících let Buderus provedl společně se svými odbornými projekčními, montážními a servisními partnery stovky instalací těchto kotlů a tyto instalace slouží jako kvalitní zdroj informací a referencí pro další realizace.

Bytový dům v Praze

První příklad instalace nástěnných kondenzačních kotlů Buderus se nachází v bytovém domě v Praze 4. Původním zdrojem tepla byly tři stacionární teplovodní kotle ETI typ Hoterm ETI 75E o celkovém výkonu 261 kW. Vybavení a stav kotelny bylo poplatné době vzniku a tak se obyvatelé bytového domu rozhodli pro rekonstrukci a modernizaci kotelny. Původní kotelna byla kompletně vybourána a byla osazena dvojicí nástěnných kondenzačních kotlů Logamax plus GB162-100 určených pro vytápění a ohřev teplé vody. Dále byla kotelna osazena modulačními oběhovými čerpadly a regulačními a směšovacími armaturami. Otopná soustava tak byla správně vyvážena a došlo k významné úspoře nejen zemního plynu, ale také elektrické energie na provoz kotelny. Předsedkyně bytového družstva potvrdila, že celková investice ve výši 875 000 Kč se maximálně vyplatila a návratnost investice se dostala na 3,5 roku. Tudíž úspory, které již nová kotelna přinesla, v tuto chvíli zaplatily celou investici. Dokladem je úspora zemního plynu oproti původnímu stavu ve výši 57 % a úspora elektrické energie ve výši 49 %.

Spotřeba zemního plynu bytového domu a dosažené úspory: v tabulce vidíte průběh spotřeby zemního plynu před rekonstrukcí do června 2007 a poté vidíte výši úspory s kondenzačními kotli Buderus.

Bytový dům v Komořanech

Další úspěšná instalace nástěnných kondenzačních kotlů se nachází v bytovém domě v Praze 12 v Komořanech. Původním zdrojem tepla pro 12 bytových jednotek byly čtyři stacionární kotle Viadrus o celkovém výkonu 148 kW v kombinaci se zásobníkem teplé vody o objemu 1000 litrů. Obyvatelé domu se rozhodli provést kompletní rekonstrukci bytového domu včetně samotné kotelny. Kotle pamatovaly vznik samotného bytového domu a nepracovaly již vůbec spolehlivě a účinně. Původní kotelna byla kompletně vybourána a byla osazena dvojicí nástěnných kondenzačních kotlů Logamax plus GB162-45 určených pro vytápění a ohřev teplé vody. Teplá voda je nově zajišťována nepřímotopným bivalentním zásobníkem teplé vody o objemu 500 litrů určeným pro rozšíření systému o solární soustavu. Pokud by i nadále rostla cena zemního plynu, jsou obyvatelé domu rozhodnuti investovat do solárních kolektorů, které jim ušetří řádově dalších 50 % nákladů na ohřev teplé vody. Kotelna je optimálně řízena ekvitermní kaskádovou regulací Buderus Logamatic řady 4000. Otopná soustava byla nově správně vyvážena a těmito zásahy došlo k významné úspoře nejen zemního plynu, ale také elektrické energie na provoz kotelny. Předseda bytového družstva nám potvrdil, že správným naprojektováním celého systému a osazením úsporných kotlů Buderus bylo dosaženo očekávaných úspor na vytápění a ohřev teplé vody.

Hotel Jalta v Praze

Další zajímavá instalace nástěnných kondenzačních kotlů Logamax plus GB162 je v luxusním hotelu Jalta v centru Prahy. Provozovatel hotelu požadoval spolehlivé kotle s vysokou účinností s ohledem na ekonomiku provozu. Dále požadoval kompaktní provedení kotlů, protože kotle byly určeny pro instalaci ve sklepních, špatně přístupných prostorách. Bylo také nutné splnit přísné emisní limity dané vyhláškou pro centrum Prahy. K plné spokojenosti provozovatele všechny tyto požadavky kotle Buderus splňují. Celkem je v areálu hotelu nainstalováno 9 nástěnných kondenzačních kotlů Logamax plus GB162 – 100. Kotle jsou určeny primárně pro vytápění a ohřev teplé vody, ale také jako zdroje tepla pro vzduchotechniku.

Siemens elektromotory v Mohelnici

Poslední vybraná instalace nástěnných kotlů je ve výrobním závodě firmy Siemens elektromotory s.r.o. v Mohelnici. Na přelomu let 2008 a 2009 proběhla v celém areálu, pod odborným dohledem pracovníků Siemens, s.r.o., divize Building Technologies, decentralizace a optimalizace výroby tepla. Bylo zrušeno napojení na centrální zdroj horké vody a páry z teplárny od cizího dodavatele tepla. Byly vybudovány nové teplovodní kotelny s kotli na zemní plyn pro vytápění, spolehlivou dodávku tepla pro výrobní linky a lokální přípravu teplé vody. Všechny kotelny jsou monitorovány a regulovány z jednoho řídícího centra napojeného na řídící systém značky Siemens. Realizace byla provedena v rámci projektu EPC s garantovanou roční úsporou 14,1 mil. Kč, což při investici 44,5 mil. Kč znamená návratnost do 3 let. Díky optimálnímu návrhu úsporných opatření a použití moderních technologií dosáhli výrazné úspory energie a nákladů, která firmě umožnila lépe překonat důsledky celosvětové hospodářské situace a zároveň jim vytvořila předpoklad stát se tzv. zeleným závodem. Tyto aktivity byly také ohodnoceny v mezinárodní soutěži pořádané evropskou agenturou EESI, jako nejlepší energeticky úsporný projekt v komerčním sektoru za rok 2009. Proč je zmínka o této instalaci? Protože při náročném výběrovém řízení byly vybrány kotle Buderus díky své vysoké účinnosti a provozní spolehlivosti. Dále zákazník ocenil kvalitu záručního a pozáručního servisu. Celkem bylo realizováno 27 kotelen s kondenzačními i klasickými kotli. Převážně se jednalo o menší lokální kotelny s kaskádou kotlů 2 x 43 kW, 2 x 100 kW nebo s hlavní kotelnou o celkovém výkonu 2 MW.

Chcete také ušetřit?

Rekonstrukce a modernizace starších plynových kotelen se rozhodně vyplatí. Lze ji vzhledem k výraznému snížení provozních nákladů doporučit všem, ať se jedná o rodinný či bytový dům, komerční nebo průmyslové objekty. Důkazem tohoto tvrzení jsou spokojení zákazníci s konkrétními udávanými úsporami energií u konkrétních vybraných instalací. Úspory jsou především dosaženy vysokou účinností kondenzačních kotlů, optimální regulací a správným vyvážením celé otopné soustavy. Výměnou starých nehospodárných kotlů se také významně sníží produkce škodlivin, čímž jsou splněny nejpřísnější emisní limity pro ochranu ovzduší. Výhodou při instalaci kotlů Buderus jsou jejich kompaktní rozměry, variabilita a snadná instalace. Systém je možné rozšířit i o solární ohřev teplé vody, kdy lze dosáhnout dalších úspor zemního plynu.

Více informací o kotlích, kaskádových kotelnách a možnostech optimalizovat vaše otopné systémy naleznete na www.buderus.cz nebo se můžete obrátit na tým technické podpory na tel. 272 191 105. Rádi vám také poradíme s projekcí, montáží, kompletním inženýringem a financováním vašich projektů.

Text: Jan Eisner

Foto: Buderus

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne