Květinový bílý sen

Datum: 25.1.2012
obrázek
Zažít pravé bílé Vánoce s nadýchanými závějemi sněhu je okouzlující zážitek. Krásu sněhu, jeho třpyt a zářivost si můžeme ale užít přímo doma, pokud podlehneme kouzlu bílých Vánoc. Nemusíme být přitom odkázáni jen na rozmary počasí a čekat na sněhovou nadílku.

Protiklad červené a fialové

Styl bílých Vánoc je jakousi protiváhou klasickým vánočním dekoracím, jak je známe po mnoho let a kterým dominuje červená barva. Původně rozšířenější fialová vánoční barva, odvozená od kněžského roucha, se v přírodě vyskytuje jen velmi řídce a lidem tak nebyla příliš dostupná. Proto začala ve vánoční výzdobě postupně převládat červená.

Harmonie sněhobílé a smetanových tónů

Styl bílých Vánoc je postaven na harmonii sněhobílé barvy a smetanových tónů v kombinaci se zelenou a stříbrnou. Často se používá stříbřitý sprej, který – nanesen na listy vybraných květin – symbolizuje zamrzlou krajinu. Aby byla iluze bílých Vánoc s čerstvě napadaným sněhem dokonalá, rozprašuje se stříbrný sprej i okolo aranžmá.

Romantická a velmi nápaditá

Samotná aranžmá jsou značně romantická, jemná a často velmi nápaditá. Možná na chvíli zaváháme, zda je před námi narozeninový dort, nebo květinové aranžmá, zda je mistička plná květů součástí slavnostní tabule, či nikoli. Květiny budou zkrátka o Vánocích doslova žít v naší blízkosti, budou si s námi hrát, pokud jim to ovšem dovolíte.

 

 

 

První orchidej, která se prodávala jako pokojová rostlina, bylo Cymbidium. Krásné květy jej zdobí po celé měsíce. Tento exotický host dobře snáší pokojové klima, a pokud Cymbidium umístíte na slunné stanoviště s přísunem čerstvého vzduchu bez průvanu a budete pravidelně zalévat změkčenou vodou, odvděčí se záplavou květů.

 

Chryzantéma (Chrysanthemum) je velmi kvalitní řezaná květina a pomalu ztrácí pověst květiny smuteční. Vždy byla velmi ceněna v Číně, kde ji obdivují odedávna. Hindové a buddhisté ji používají při mnoha různých ceremoniích. Z bílých a žlutých chryzantém se například zhotovují girlandy, kterými se zdobí chrámy, sochy nebo oltáře.

 

Bílá váza spolu s bílými a smetanovými květy tvoří harmonický celek. Barevná kombinace „tón v tónu“ je pro Vánoce typická. Výběr květin, jakými jsou chryzantémy, růže, čemeřice, šeřík, frézie a tulipán je přesně vystihuje.

 

Jedna váza, nebo hned několik? Romantické zákoutí tvoří vázy z čirého skla. V nich jsou umně naaranžovány květy příznačné pro tuto zimu – bílé chryzantémy, růže, snědek a frézie.

 

Látkový ubrousek můžete ozdobit perleťovou kouličkou, do které jednoduše vložíte pomponkovitou chryzantému a doplníte perličkou.

 

Další položka vánočního menu? Ne! Pohledem na tuto mísu plnou květin nasytíme především své oči. Bílé květy orchideje Phalaenopsis, růže, čemeřice, frézie a karafiát zdobí tuto misku spolu s vánočními ozdobami.

 

Chvíle čekání na první chod u slavnostní tabule už nemusí provázet smutný pohled do prázdného talíře. Právě tady můžeme využít zbytky květin, trav a stonků z hlavního květinového aranžmá na stole, ale i perličky nebo lastury z dovolené a talíř dozdobit. Sklenice můžeme naplnit okvětními lístky. Při servírování pak talíře a sklenice vyměníme.

 

Dokonalou iluzi ledové tříště vykouzlí ve váze zmačkaný celofán. Efektní řešení je i praktické – vysoké květy se ve váze nebudou bortit.

 

Sekt a sváteční chvíle patří k sobě – pokud si v předvánočním shonu najdete chvíli, můžete i láhev sektu obléci do svátečního.

Text a foto: Holandská květinová kancelář

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne