Rekonstrukce koupelny krok za krokem

Datum: 12.07.2016
obrázek
Vycházíte každé ráno i večer z koupelny s pocitem, že ta vaše není dostatečně moderní, hezká, příliš funkční a myslíte si, že rekonstrukce je nevyhnutelná? Pokud přemýšlíte o definitivní likvidaci starého umakartového jádra, tak možná právě teď je ta nejvhodnější chvíle se jej zbavit, pustit se do rekonstrukce koupelny a splnit si tak svůj sen. Proto jsme se rozhodli, že vám přiblížíme, jak rekonstrukce probíhá a přinášíme několik zajímavých nápadů a praktických tipů.

Základem úspěchu je důkladná příprava, proto nejdříve vše pečlivě změřte a naplánujte si, jak má vypadat výsledek. Hledejte inspiraci například v katalozích, koupelnových studiích nebo u známých. Rozhodně se poraďte s odborníky a za pomoci grafického návrhu zkušeného koupelnového studia vyberte konkrétní řešení.

Svépomocí nebo na klíč?

Rekonstrukci panelového jádra či stávající koupelny můžete realizovat buď svépomocí, najímáním řemeslníků jednotlivých profesí, nebo zadáním celé rekonstrukce tzv. na klíč. Doporučujeme vše pečlivě zvážit s ohledem na finanční a časové možnosti. Pokud zvolíte poslední variantu a kompletní realizaci svěříte stavební firmě, pečlivě vybírejte.

Od jednotlivých firem žádejte ukázky jejich realizovaných projektů, nechte si předložit kalkulaci, termínový plán, včetně smluvních podmínek a záručních ujednání.

Rekonstrukce koupelny za týden

Přestavbu koupelny lze zvládnout dokonce během jediného týdne. Aby práce odsýpala v rychlém tempu, je potřeba si předem ujasnit několik základních otázek.

Velikost prostoru

 

Podle vkusu a možností lze koupelnu sloučit s WC, čímž celý prostor provzdušníme a zvětšíme. Tato varianta je doporučována spíše jednotlivcům, než rodinám s větším počtem členů.

Návrh a projekt

 

Doporučujeme obrátit se na odborníky, ať už se jedná o architekta, stavebního inženýra, nebo koupelnové studio, kteří zpracují jednodušší či komplexnější projekt a poradí s celkovou koncepcí prostoru. Zároveň vám pomohou s volbou stavebních materiálů a zařizovacích předmětů.

Elektrická instalace a osvětlení

 

Přestože osvětlení bývá instalováno až úplně na závěr, je nutné rozhodnout o umístění jednotlivých zásuvek, vypínačů, světel a spotřebičů již při přípravě rekonstrukce. Obecně lze říci, že koupelna vyžaduje dostatek osvětlení, centrální světla je vhodné doplnit osvětlením nad zrcadlem, či vedle něj, zvážit můžete také relaxační osvětlení či světelné scény.

Topení a větrání

 

O způsobu vytápění je vhodné se poradit s projektantem, stejně jako o odvětrávání koupelny vhodným způsobem.

Rozvody vody a odpady

 

Rozvody studené a teplé vody, včetně odpadů, raději přenechejte odborníkům, předejdete tak možným nepříjemnostem s neodborně provedenou prací.

Vana, nebo sprchový kout?

 

Záleží především na velikosti prostoru. Pokud máte nedostatek místa, pak můžete vybírat mezi minivanou o rozměru 150 × 60 cm či sprchovým koutem.

TEiKO - dáváme vodě tvar

Společnost TEiKO patří od roku 1992 mezi nejúspěšnější výrobce sanitární techniky jak v českém, tak v evropském měřítku. Jedná se o ryze českou firmou, bez jakékoliv účasti zahraničního kapitálu. I přes tuto skutečnost se jí daří úspěšně expandovat také na zahraniční trhy. Výrobky TEiKO tak lze dnes zakoupit již ve více než 17 evropských zemích.

Kdy potřebujete stavební povolení?

 • V případě jednoduchého vyzdění bytového jádra může stačit jen ohlášení stavby, se základním zakreslením půdorysu rekonstrukce.
 • Stavební povolení je potřeba při náročnější rekonstrukci, kdy měníte dispozice bytu a zasahujete do nosných konstrukcí. Vždy je vhodné se poradit s odborníky a konzultovat svůj záměr na příslušném stavebním úřadě.
 • Žádost o stavební povolení, včetně vypracovaného stavebního projektu a statického posudku, předkládá majitel nemovitosti stavebnímu úřadu. Všechny tyto úkony za vás může vyřídit i renomovaná stavební firma.

Rozměry místnosti – 2,62 m x 2,12 m, tj. 4,9 m². Rekonstrukce panelového bytu v Brně – Veveří se zabudovanou vanou JÁVA s bílým krycím panelem, kruhovou vanovou zástěnou a masážním sprchovým panelem HIERO.

 • bílá vana Jáva, 160 x 90 x 45 cm, objem: 135 l
 • krycí panel k vaně
 • bílá vanová zástěna EVZKO Jáva 80 x 135 cm
 • sprchový panel Pontos 162 x 19 x 54 cm

Rozměry místnosti – 2,50 m × 2,42 m, tj. 5,8 m². Rekonstrukce v panelovém domě v lokalitě Brno – Svatoplukova, provedená instalací rohové vany s krycím panelem SPINELL MONO a vanové skleněné zástěny.

 • bílá vana Spinell Mono, 160 × 100 × 55 cm, objem: 314 l
 • vanová zástěna PV ZKO, 110 × 135 cm
 • podhlavník Standard
 • madlo Medea

Text: (pr)

Vizualizace: společnost TEiKO

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne