Energeticky úsporná okna úspory nepřinesla

Datum: 20.1.2012
obrázek
Před dvěma lety čekala v poštovní schránce na Jaroslava zase další složenka. Nedoplatek za plyn. Rozhodl se, že je na čase tenhle každoroční problém jednou pro vždy vyřešit a konečně u sebe doma vyměnit stará okna. Obrátil se na místní řemeslníky, vybral si dražší, ale energeticky úspornější okna s trojsklem a dal všechna okna vyměnit. I letos na něj ale ve schránce čekala složenka. „Kde jsou slibované úspory?“, ptá se Jaroslav a kroutí nevěřícně hlavou. Připadá si podvedený a neví, kde se stala chyba.

Častým, avšak nesprávným postupem mnoha montážních firem je ukotvit okno do otvoru a vzniklou spáru vyplnit polyuretanovou pěnou. To funguje bohužel jen chvíli, zpravidla do první zimy. Potom začne být pěna nasákavá – nejenže propouští vlhkost a kolem oken se pak tvoří plísně, ale neizoluje ani tepelně a zvukově, takže za energii platíte mnohem víc, než musíte. Řemeslníci přesto preferují tento pro ně jednoduchý způsob. „Vůbec jsem nevěděl, že existují různé druhy montáže oken. Nikdo se mě neptal, jestli tam chci – byť trochu dražší – okenní systém,“ říká Jaroslav a není jediný, kdo má tento problém.

Vyžadujte systémovou montáž

Firmy systémovou montáž zákazníkům většinou nenabídnou, a když si o ni zákazník sám řekne, odbydou ho tím, že je to zbytečné a drahé. Ve skutečnosti se jim ale nechce trávit zakázkou několik hodin času navíc. Záruku poskytují jen na samotná okna, a ne na jejich montáž, takže případné reklamace ignorují.

Okna vyměňte, ale správně

„Až později jsem se dozvěděl, že existuje řešení, které peníze opravdu ušetří. Mrzí mě, že jsem to nevěděl dřív. Ušetřil bych si spoustu starostí a také peněz,“ dodává Jaroslav. Úspory, kterých lze při výměně oken dosáhnout, jsou značné, ale jak už bylo řečeno, okna musí být vyměněna správně. Bohužel až ve chvíli, kdy Jaroslav hledal, proč ušetřil výměnou oken výrazně méně, než čekal, narazil na online kalkulátor úspor. Je možné na něm jednoduše spočítat, kolik lze ušetřit právě správnou montáží.

Úspory se zárukou 10 let

Ukážeme i vám, kolik mohl Jaroslav ušetřit, kdyby použil systém „i3“ od společnosti Tremco illbruck. Kromě toho, že by ušetřil značný obnos na složenkách za plyn, by mohl být klidnější i proto, že na montáž (tedy nejen na okna) se systémem „i3“ lze poskytnout desetiletou garanci funkčnosti. Výhoda kvalitních, energeticky úsporných oken je často špatnou montáží úplně znehodnocena. Pronikání vlhkosti a vznik plísně okolo oken jsou při špatné montáži velkým rizikem. Únik tepla pak už zcela běžnou realitou. Realitou, kterou lze snadno vyčíslit.

Text: (pr)

Foto: archiv firmy Tremco illbruck

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne