Hry s interiérovými příčkami - rekonstrukce bytu

Datum: 31.01.2009
obrázek
Zástěna, dekorační plocha, podpěra nebo sokl pro jídelní pult nebo pro zavěšení toalety, stěna oddělující dvě místnosti, orámování úložných prostorů. O čem je řeč? O obyčejné příčce, která však v moderním interiéru získává zcela nové funkce.

Hry s interiérovými příčkami

Příčka může fungovat jako plnoprávná stěna, ale může být také výrazným dekorativním prvkem v každém bytě či domě. Představte si třeba příčku umístěnou v prostoru, kterou postavíte v ložnici k optickému oddělení šatny, v kuchyni k ukrytí spíže či domácích spotřebičů, nebo v koupelně k zintimnění toalety. Ve všech případech lze její praktickou funkci skvěle spojit s funkcí estetickou: v kombinaci s atraktivní malbou nebo tapetou vytvoříte jedinečný solitér.

Bez ohledu na to, proč o nové příčce v interiéru přemýšlíte, jistě očekáváte, že bude dokonale přesná a rovná, že i při minimální tloušťce oddělí prostor nejen opticky, ale také tepelně nebo akusticky, že to bude opravdová stěna, o niž se budete moci opřít a na niž opakovaně zavěsíte i těžší předměty. Ale hlavně, že ji postavíte snadno a co nejrychleji bez zbytečného nepořádku v domácnosti. Jak tedy na to?

Příčka pro profesionála i pro kutila

 Výstavba příčky může být v novém i starším bytě či domě tak jednoduchá, že její výstavbu zvládnete při minimálních zkušenostech i vlastními silami. Na počátku stojí samozřejmě zvážení možností, které nabízí váš interiér a rozhodnutí, v jakém poměru budou funkce praktická a estetická. Podle toho se budete rozhodovat o tloušťce příčky a o jejím ukotvení.

Odborníci pro výstavbu příček nejčastěji používají pórobetonové tvárnice YTONG. Jejich funkční vlastnosti (tepelná a zvuková izolace, nehořlavost a vysoká požární odolnost), široký výběr tloušťky tvárnic (50, 75, 100, 150 mm) a snadná manipulace, spolu s velkou přesností práce, umožňují zvolit to nejvhodnější řešení pro každou individuální situaci. Výsledkem pak může být tenká celopříčka s vynikající únosností, kterou vidíte na obrázku, stejně jako polopříčka, na niž nainstalujete třeba kuchyňský pult.

Rychle, přesně, flexibilně

Založení příčky je velmi jednoduché. Po určení polohy si připravíme podklad. V novém bytě stačí podložit budoucí místo zdění izolací, ve starším pak je třeba odstranit dlažbu, plovoucí podlahu, parkety apod., dostat se až na stěrku a místo opět podložit izolací. Vhodné je odizolovat také boční nosnou stěnu.

Tímto způsobem příčku staticky oddilatujete od okolních konstrukcí. Polohu budoucí příčky si vyznačíte na nosné stěně, přičemž dbejte na svislost. Pak už můžete začít s přípravou maltového lože. Výsledná příčka bude dokonale pevná a díky své štíhlosti zabere minimum cenné bytové plochy. Její hmotnost je zanedbatelná, takže ji můžete umístit prakticky libovolně i ve vícepodlažních stavbách.

Velké formáty pro každý typ příčky

 První tvárnici můžete rovnou založit do připraveného lože. Kvůli velkým formátům příčkovek a jejich nízké hmotnosti vám stavba půjde rychle a bez větší námahy. S absolutně přesnými tvary, nízkou spotřebou malty a jednoduchým způsobem lepení uděláte minimum chyb. Problematické není ani řezání pórobetonu, a to i klasickou ruční pilou na dřevo. Při zakládání tak snadno vyřešíte případné průchody potrubí aj. Během další stavby zase nebudete limitováni netradičními tvary stěn a jinými specifiky vašeho interiéru.

Jako hra s dětskou stavebnicí

Každá další řada se zakládá do lože ze zdicí malty. Dbejte na nanesení zdicí malty po celé šířce zdiva zubatou lžící odpovídající šířky. Kvůli lepšímu usazení tvárnic mějte po ruce také gumové kladívko.

Lehce a bezchybně

Průběžně kontrolujte svislost příčky. S každou další řadou si bude stále jistější dobrým výsledkem. Výhodou systému YTONG je také lehkost tvárnic. Nízkou hmotnost příčkovek oceníte při dopravě i manipulaci. Materiál pro svoji příčku snadno převezete v osobním automobilu. Při důkladnější první rozvaze o spotřebě zpracujete nakoupené příčkovky.

Příčka s minimálními omezeními

Pokud příčka přímo navazuje na boční nosnou stěnu, je třeba ji zajistit proti pohybu a odtržení. Zhruba v polovině plánované výšky příčky je proto třeba umístit nerezovou spojku zdiva a upevnit ji hřebíky. Poté můžete opět pokračovat v další vrstvě zdění.

Vzhledem k tomu, že vkus i potřeby obyvatel každého bytu se v průběhu života i několikrát mění, nemusí být současná změna dispozice bytu tou poslední. V příčce z pórobetonu kdykoliv v budoucnu snadno změníte veškeré instalace. Poměrně snadno ji také zkrátíte, přizdíte, probouráte v ní nový prostup nebo ji celou zbouráte a odstraníte.

Od začátku až do konce bez narušení chodu domácnosti

Spojku zdiva překryjete další vrstvou malty a můžete pokračovat dál v kladení vrstev tvárnic, až do plánované výšky příčky. Ke stropu ji už nemusíte klínovat, stačí opět použít spojku zdiva nebo montážní pěnu. Práce s tvárnicemi YTONG je od začátku až do konce tak snadná, že chod vaší domácnosti naruší jen minimálně a pouze na několik málo dní.

Perfektní výsledek pro zdravé mikroklima

Protože stěnu z příčkovek YTONG zvládnete i vy zcela bez přípravy, nemusíte se bát ani omítání. Pokud příčku podle jednoduchých technologických pravidel staticky oddilatujete od okolních konstrukcí, není nutné používat ztužující perlinku. Stačí nanést pětimilimetrovou sádrovou nebo vápenosádrovou omítku a stěnu vymalovat. Můžete si samozřejmě důkladně pohrát s jejím výsledným estetickým dojmem, a to nejen v obýváku. Příčky se stávají také dominantami koupelen, protože nebrání přirozené cirkulaci vzduchu. Bílý pórobeton YTONG má v tomto ohledu výjimečné vlastnosti. Vyrábí se výlučně z čistých přírodních surovin. Proto je jedním z nejpříhodnějších stavebních materiálů pro bytové stavby. V interiéru navíc přirozeně reguluje vlhkost vzduchu a zaručuje zdravé a příjemné mikroklima. U masivnějších příček hraje svou roli také dostatečná tepelná akumulace pórobetonu, která příznivě ovlivňuje tepelnou pohodu bytu v letním i zimním období.

                                                                                                                           Foto: Ytong

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne