Ve třech se to lépe táhne

Datum: 6.1.2012
obrázek
Sídliště pro zaměstnance povrchových dolů a přidružených provozů v severozápadních Čechách byla postavena před 40 lety. Tehdy to byl pro jejich obyvatele nový, pro mnohé i vysněný, moderní domov. Po 40 letech minimální údržby přišla, v roce 2009, obyvatelům i panelovým domům na pomoc privatizace. A po ní logicky i myšlenka domy opravit, zateplit, snížit jejich energetickou náročnost. Jak na to jít s co největším efektem? Spojit síly. Protože pak půjde revitalizace domů lépe.

Jak se domluvili, tak udělali. Společně postupovali při přípravě projektů, administrativě, využití dotačních titulů i při výstavbě. Před pár týdny byla revitalizace 24 bytových panelových domů v Kadani, Jirkově a Klášterci nad Ohří dokončena. Jejich obyvatelé vědí, že udělali dobře. Bydlí se jim líp, budou mít nižší náklady na vytápění, životnost domů se prodloužila, nový vzhled domů zlepšil prostředí, ve kterém žijí. Stálo to za to.

Vybrali kvalitní firmu

Ve výběrovém řízení zvítězila společnost KASTEN spol. s r.o. S ohledem na rozsah prací a poměrně krátký termín, od srpna 2010 do srpna 2011, přizvala ke spolupráci místní PETROM STAVBY, s.r.o. a Nepro stavební s.r.o.  Byla lídrem sdružení a hlavním koordinátorem prací.

Pro KASTEN, která má v oboru revitalizací panelových domů silné renomé, to byla největší a nejnáročnější akce za 16 letou činnost firmy. Uspěli proto, že byli připraveni. Výběrových řízení se zúčastňují často. Ne vždy zvítězí, ale i neúspěch je zkušeností a investicí do budoucna. Firma má rozpočtové oddělení pracující na vysoké úrovni, protože dnes, kdy jsou marže ve stavebnictví velmi nízké, je orientace na nákladovou stránku díla klíčová. Mají zavedeny systémy řízení, jakosti, bezpečnosti práce, ochrany životního prostředí, certifikáty, potvrzujících odbornost, dobré reference.

Revitalizace byla rozsáhlá

„Byla to pro nás výzva. Věřili jsme si…“, říká výrobní ředitel společnosti Kasten, Jiří Bureš. „Museli vyřešit dost složité organizační a technologické problémy. Přijmout opatření pro proces přípravy staveb a jejich urychleného zahájení. Projednat se zástupci jednotlivých domů přesnění požadavků pro jednotlivé objekty. Velkým oříškem byla například kontrola návrhů proveditelnosti zateplení střešních plášťů a řešení podlahových souvrství na lodžiích, kde jsme museli přizvat ke spolupráci zahraniční experty a techniky. Nebo to, že pro jednotlivé části staveb bylo nutné použít speciální stavební systémy, splňující vysoké nároky na kvalitu a zároveň odpovídající podmínkám dotací programu Zelená úsporám ve shodě s příslušnými SVT kódy…“

Revitalizace 24 panelových domů jako jedno stavební dílo, je dílo výjimečné. To, že se podařilo, je ukázkou vysoké profesionality. Je to událost, která v historii společnosti Kasten bude mít významné místo. Podobně i v historii revitalizace panelových domů po roce 1989 v České republice. Nejen rozsahem. I náročností a zapojením kapacit. Je to dílo, které stojí za pozornost. Pro mnohé majitele může být i inspirací k následování.

Text: Václav Chaloupecký

Foto: KASTEN

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaký rozměr má váš byt?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne