Dobře skryté teplo

Datum: 19.01.2009
obrázek
Chcete mít teplo od nohou a nevíte jak na to? Jednoduchým a cenově velmi dostupným řešením jsou elektrické topné rohože. Jejich komfort znají zejména majitelé novostaveb rodinných domů, kde našly v posledních letech obrovské uplatnění. Současná nabídka však umožňuje jejich využití i v komfortním vyhřívání nejen podlahy koupelny a kuchyně, ale obecně všech obytných prostor panelového bytu.

 

Dobře skryté teplo

Na trhu jsou například velmi známé topné fólie Ecofilm, které ve svém závodě v Glenrothes na východním pobřeží Skotska vyrábí největší tuzemský výrobce a významný exportér elektrických topných systémů, společnost Fenix Jeseník. Fólie Ecofilm nacházejí uplatnění u laminátových a dřevěných podlah, pro podlahy koupelen a kuchyní, kde se nejčastěji objevuje dlažba nebo kámen, jsou určeny elektrické topné rohože Ecofloor.

Elektrická topná rohož jako komfortní vyhřívání dlažby může být nainstalována v podstatě do každé koupelny. Výhodou je, že se jedná o systém, který je naprosto nezávislý, takže uživatel jej může využívat kdykoliv, bez ohledu na způsob vytápění koupelny. Naopak - pokud teplo od podlahy nepotřebujete, stačí topení jednoduše vypnout. Rohož nemůže zamrznout, zavzdušnit se, ani zkorodovat. Ve spojení s programovatelným termostatem se vytápění podlahy může zapínat a vypínat ve vámi nadefinovaných časech, takže je v provozu jen v té době, kdy je koupelna maximálně využívána. Moderní termostaty jsou vybaveny programovatelnými spínacími hodinami, pracujícími v různých časových režimech nastavení. Termostat tedy může po celou noc „držet" podlahu v koupelně chladnou a půl hodiny před ranním vstáváním ji začít vyhřívat tak, aby byla i pro vaše bosé nohy příjemná. Nejvyspělejší typy termostatů jsou na displeji schopny zobrazit také aktuální spotřebu elektrické energie. Rohože se neinstalují pod pevné prvky, jakými jsou vany, sprchové kouty a ani pračka neocení „teplo od nohou."

Elektrický systém topných rohoží a voda nejdou k sobě - to je poměrně častá námitka, která topné rohože provází. Samozřejmostí jsou příslušné atesty pro použití ve vlhkém prostředí. Topná rohož musí mít v rámci elektroinstalace svůj vlastní jistič a musí být opatřena proudovým chráničem. Obava z možného zkratu, případně nebezpečí úrazu elektrickým proudem není na místě. Moderní termostaty jsou vybaveny programovatelnými spínacími hodinami, pracujícími v různých časových režimech nastavení. Termostat například může po celou noc „držet" podlahu v koupelně chladnou a půl hodiny před ranním vstáváním ji začít vyhřívat tak, aby byla i pro vaše bosé nohy příjemná. Nejvyspělejší typy termostatů jsou na displeji schopny zobrazit také aktuální spotřebu elektrické energie.


U stávajících podlah se často může stát, že v nich není žádná tepelná izolace. V panelových koupelnách to platí prakticky na sto procent. Absence tepelné izolace způsobuje, že se teplo šíří také dolů do panelu a teplotní náběh podlahy je pak podstatně pomalejší. Tento problém však lze velmi jednoduše řešit dodatečnou izolací. Tepelná izolace snižuje únik tepla podlahou a urychluje prohřátí dlažby. Nejvhodnější je tvrzená (extrudovaná) izolace do tloušťky dvou centimetrů, která se při zatížení nezmáčkne a dlažba nad ní nepraská. Tyto dva milimetry nenahradí plnohodnotnou tepelnou izolaci podlahy, výrazně však urychlí její prohřátí. Výška takto realizované podlahy pak dosahuje dva až dva a půl centimetrů včetně desetimilimetrové dlažby. Používá se například izolace Extrupor od firmy Saarpor v tloušťkách dva až šest milimetrů. Čím větší tloušťka, tím lepší tepelně izolační vlastnosti, ale současně také větší tloušťka celé skladby a vyšší cena za izolaci. Je třeba najít kompromis mezi tepelnými vlastnostmi, prostorem, o který je možné tloušťku podlahu zvýšit a cenou.

Pořizovací náklady pro koupelnu s vytápěnou plochou 2,1 m2 se pohybují kolem 5.000 Kč bez DPH a při srovnání s náklady na celkovou rekonstrukci koupelny (běžně 150.000 Kč) jsou nevýznamné. Problémem není ani kapacita stávající elektroinstalace. Elektrické topné rohože Ecofloor LDTS o výkonu 160 W/m2 spotřebují v takovéto koupelně příkon pouze cca 350 W. Cenově velmi přijatelně tak vychází i provoz tohoto komfortního vytápěcího systému.

Text: Jan Chára
 Foto: archiv firmy Fenix group

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne