Úspěšná rekonstrukce žižkovského bytu

Datum: 14.11.2011
obrázek
Celková rekonstrukce byla velmi náročná. Šlo o starší panelákový byt, kde pravé úhly většinou chyběly a byt byl plný nerovností. Návrh přestavby majitelům družstevního bytu vypracovala renomovaná architektka, a proto si i na výběr materiálů pro přestavbu zavolali odborníky. Mladí manželé se dvěma dětmi bydlí prozatím u rodičů, a proto na přestavbu velmi pospíchali. Jejich požadavky se týkaly hlavně kvality a rychlosti celé rekonstrukce.

Snažili se urychlit celý proces přestavby, a proto vsadili na kvalitní materiály, mezi jejichž největší přednosti patří snadná manipulace, jednoduchá zpracovatelnost a možnost brzké návaznosti jednotlivých prací. Manželé Romana a Jan Hájkovi proto pro postavení nových stěn zvolili tvárnice Ytong a pro omítnutí stěn a vyrovnání podlah použili materiály Baumit.

Pozitivně reguluje vnitřní mikroklima

Dispoziční změny v bytě Hájkových probíhaly kvůli bourání starých příček a postavení nových stěn z moderního materiálu, kterým je porobeton Ytong. Ten je jedním z mála, u kterého ve stavebnictví alternativa k rekonstrukci bytového jádra prakticky neexistuje. V bytě na pražském Žižkově byly použity porobetonové tvarovky P2-500 od tloušťky 50 mm, přes 75 mm až po 100 mm. Manželé Hájkovi tento materiál zvolili i kvůli jeho vlastnostem přirozeně a pozitivně regulovat vnitřní mikroklima. Skvělé tepelně izolační vlastnosti Ytongu se v případě interiérových příček příliš nevyužijí, na rozdíl od vysoké schopnosti absorbovat a opět uvolňovat vzdušnou vlhkost, což se pozitivně projevuje právě u panelových domů, u kterých je, ve většině případů, příliš nízká vlhkost.

Možnost změnit v budoucnu dispozici

„Příčky mají i při minimálních tloušťkách vysokou pevnost a dodávají obyvatelům pocit bydlení ve zděném domě. Vnáší do konstrukčního systému minimální zatížení, přesto fungují jako dokonalé stěny, do kterých si obyvatelé snadno sami přišroubují polici nebo zavěsí obraz. Jiný materiál, který by to umožnil, je řádově několikanásobně těžší, což může způsobit i komplikace při stavebním povolení,“ říká technický poradce z Ytongu.

Únosnost a jednoduché vrtání se uplatní také při zařizování daného prostoru. V jádru z Ytongu je možné kdykoliv v budoucnosti změnit dispozici koupelny a jednoduše posunout i umyvadlo. Rychlost a přesnost výstavby i jednoduché a plynulé navazování profesí zajišťuje zkrácení celé rekonstrukce na minimum. Použití přesné stavebnice z Ytongu tak dokáže celou rekonstrukci zkrátit na deset dní při dodržení špičkové kvality a všech pravidel.

Extrémní rychlost zdění

Porobetonové tvárnice Ytong vynikají svou přesností, což má za následek vysokou produktivitu práce. Minimální spotřeba malty, jednoduchá aplikace pomocí speciálního nářadí, snadné a přesné řezání tvárnic na míru, nenáročná manipulace – to vše vede k dokonale přesným stěnám a velmi rychlému zdění. Stěny z Ytongu tedy svou přesností šetří také čas a materiál při dalších činnostech, jako je omítání nebo lepení obkladů. Tvárnice si na místě každý přiřízne podle potřeby, proto není potřeba objednávat různé speciální tvarovky a rozměrové varianty. Dochází také k minimálnímu odpadu materiálu na stavbě. To vše představuje značné časové i finanční úspory.

Další obrovskou předností Ytongu je jednoduché a přesné vedení instalací. Není potřeba řešit žádná speciální zpevnění stěn v namáhaných místech. V hotových stěnách se jednoduše a čistě vyfrézují přesné drážky pro rozvody. V budoucnu lze také poměrně jednoduše měnit trasy rozvodů v případě další rekonstrukce.

Odborné poradenství samozřejmostí

Kvůli stísněnosti panelových bytů se tento typ rekonstrukcí musí téměř vždy provádět ručně bez pomoci strojního zařízení. Nejinak tomu bylo i v tomto případě. Manželům Hájkovým pomáhal po celou dobu realizace svým odborným poradenstvím Ing. Nevšímal ze společnosti Baumit. Tato společnost poskytuje všem svým zákazníkům služby v podobě odborných konzultací svých technických specialistů. I manželé Hájkovi této služby využili a nechali si odborně poradit, jaké nejvhodnější materiály by měli na dané stěny, stropy i podlahy zvolit. Zároveň jim technický poradce doporučil i konkrétní pracovní postupy pro jejich řemeslníky, kterým rovněž poskytnul odbornou konzultaci a pomohl jim cennými radami. Vzhledem k uvedeným a ověřeným informacím ohledně parametrů, zpracování a dob zrání jednotlivých produktů dokázal odhadnout i časovou náročnost stavebních prací nutných k rekonstrukci, což výrazně napomohlo k efektivnímu naplánování počtů řemeslníků a jejich času na stavbě. Investor tak měl možnost dopředu odhadnout i celkové náklady na odměnu za práci.

Finální úprava stěn

Po vybourání starých příček se mohly postavit nové z Ytongu, které byly z části opatřeny obkladovými prvky a z části se aplikovala koncová povrchová úprava v podobě Baumit omítkové stěrky Extra. V případě starých zdí to tak hladce opravdu nešlo. Po stržení tapet a odstranění nátěru, štukových omítek a nesoudržných jádrových omítek, musel přijít na řadu opravný materiál. Jako nejvhodnější pro malé nerovnosti do několika milimetrů byla zvolena, na doporučení technického poradce, Baumit omítková stěrka Extra, která slouží jako finální úprava ve dvou vrstvách, kde je do první vrstvy vložena síťovina Baumit StarTex.

Použití vhodných materiálů = časová úspora

Pro stěny, kde byly nerovnosti výrazně větší, bylo zvoleno řešení v podobě vyrovnávací malty Baumit Baumacol Planea. Ta je vhodná jako vysprávka pro nerovnosti do hloubky až 2 cm. Její obrovskou výhodou je rychlost zrání, které trvá pouhé dva dny. To také velmi výrazně napomohlo celému procesu rychlé rekonstrukce, kterou manželé Hájkovi požadovali. Před aplikací této malty byly stěny opatřeny kontaktním můstkem Baumit Super Grund. Ten zvyšuje přilnavost a soudržnost materiálů. Právě v panelových domech, kde materiály stále pracují, je jeho použití zvláště důležité. Navíc zamezuje odsátí vody, a proto zabraňuje tvorbě děr pod povrchem. A opět i tady tento materiál velmi napomohl k časové úspoře, protože zraje pouhých dvanáct hodin. Jako finální úprava stěn byla i na těchto stěnách použitá omítková stěrka Extra. V koupelně byla pod obklady použitá Baumit jádrová omítka 2 mm a následně aplikován systém pro obklady a dlažby Baumit Baumacol.

Rovné podlahy s milimetrovou přesností

V bytě byly původně podlahy z nalepeného linolea. Ty museli řemeslníci strhnout a odstranit zbytky lepidla tak, aby na podlaze zbyl jen soudržný, očištěný podklad. Jenom v chodbě byla dlažba, která se také musela odstranit. Řemeslníci museli všude dorovnat výšku podlah. Jak již bylo řečeno, kvůli stísněným podmínkám muselo být dorovnání podlah prováděno ručně. A protože Hájkovi na rekonstrukci spěchali a naléhali na to, aby vše bylo provedeno co nejrychleji, vybral technický poradce pro místa s velkými nerovnostmi cementový potěr E 300 Speed aplikovaný přes kontaktní můstek, který hluboké díry do pěti centimetrů rychle vyspraví. Oproti ostatním vyrovnávacím potěrům hlubokých děr, jejichž zrání trvá 28 dní, trvá zrání Speedu pouhý jeden den. Po vyzrání potěru byl opět aplikován kontaktní můstek Super Grund a to po celé ploše obytných místností. Následně byla po celé ploše obytných místností aplikována podlahová samonivelizační stěrka Nivello Quattro, která je profesionálním materiálem pro vytvoření rovné podlahy s milimetrovou přesností.

Text: Martin Chára

Foto: archiv firem Baumit a Xella

Zaujalo nás

  • Skvělé tepelně izolační vlastnosti Ytongu se v případě bytových jader příliš nevyužijí, na rozdíl od vysoké schopnosti absorbovat a opět uvolňovat vzdušnou vlhkost, což se pozitivně projevuje právě u panelových domů, u kterých je, ve většině případů, příliš nízká vlhkost.
  • Porobetonové tvárnice Ytong vynikají svou přesností. Minimální spotřeba malty, jednoduchá aplikace pomocí speciálního nářadí, snadné a přesné řezání tvárnic na míru, nenáročná manipulace – to vše vede k dokonale přesným stěnám a velmi rychlému zdění.
  • Jako nejvhodnější pro malé nerovnosti do několika milimetrů byla zvolena Baumit omítková stěrka Extra, která slouží jako finální úprava ve dvou vrstvách, kde je do první vrstvy vložena siťovina Baumit StarTex.
  • Pro stěny, kde byly nerovnosti výrazně větší bylo zvoleno řešení v podobě vyrovnávací malty Baumacol Planea. Ta je vhodná jako vysprávka pro nerovnosti do hloubky až 2 cm. Její obrovskou výhodou je rychlost zrání, které trvá pouhé dva dny.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne