Český trh s byty

Datum: 7.11.2011
obrázek
Rezidenční trh v celoevropském měřítku zaznamenal výrazný útlum. Ani Česká republika nebyla výjimkou. Ceny, tak jak se vyšplhaly v letech 2007 resp. 2008, spadly v průměru cca o 30 % a s jistou nadsázkou můžeme říci, že začínáme tam, kde jsme byli v roce 2005-6.

V příštím roce nelze očekávat v průměrných lokalitách růst cen. S určitou dávkou optimismu se zřejmě opět mírně pohnou do dvou let. Pro trh je však důležitější, aby se rozhýbal prodej, pokud se týká množství transakcí. Jinými slovy, aby se budoucí kupující cítili natolik silní, aby si opět začali s menšími rozpaky půjčovat na nákup bytů u našich hypotéčních ústavů. Mimochodem ty v současnosti nabízejí velice zajímavé podmínky, a tak v cestě uzavřít hypoteční úvěr stojí povětšinou obavy ze ztráty zaměstnání.

Ceny nejsou většinou nadhodnoceny

Současné prodejní ceny nemovitostí nejsou většinou nadhodnoceny. Velice dostupné jsou byty na Ústecku či Ostravsku. Samozřejmě nejvyšší cenová úroveň je v metropoli a také Brno drží laťku cen vysoko. Na předpokládaný vývoj cen má vliv řada faktorů, kde tím nejzásadnějším je recese naší ekonomiky. Věřme, že se ji podaří zastavit. Pak se ovšem nemusíme bát strašáků typu zvýšené DPH nebo třeba zvýšené daně z nemovitosti. Ty totiž vývoj cen nemovitostí zásadně neovlivňují.

Mírný nárůst nesplácených úvěrů

Často se dnes diskutuje, zda ovlivní růst respektive pokles cen bytů a rodinných domků situace, související s nucenými prodeji nemovitostí v těch případech, kdy klienti hypotečních bank přestanou být schopni splácet své hypoteční úvěry. Přesto, že i zde indikujeme informace o mírném nárůstu nesplácených úvěrů, snaží se banky ve vlastním zájmu hledat cesty, jak takovou situaci s klienty individuálně řešit, dříve než přistoupí k nuceným prodejům. Vzhledem k nízkému podílu takových prodejů na celkovém objemu transakcí s rezidenčními nemovitostmi, zatím nelze hovořit o ovlivnění trhu z tohoto důvodu. Nicméně i s touto situací musíme do budoucna počítat.

Spekulativní nákupy

Samostatnou kapitolou na rezidenčním trhu je bydlení nájemné. V posledních dvou letech můžeme říci, že četnost zprostředkování nájemných transakcí stoupá úměrně s poklesem četnosti realizace vlastnického bydlení. Přesto nedochází ke zvyšování cen nájmů. A ani tolik obávaná deregulace nájmů nezpůsobila nějaký zásadní převrat. Na trhu je nájemných bytů dostatečné množství. V „předkrizové“ době lidé nakoupili byty ne jen pro svoji vlastní potřebu, ale často investovali i do více bytů a tyto dnes pronajímají. Často za nižší ceny, než v době nákupu. Již málo kdo vybere nájemné ve výši, která pokryje hypotéční splátku, jak tomu namnoze bývalo.

Varianty kvalitního bydlení

Pokud náš celkový hospodářský růst nebude příliš zasažen situací související například s ekonomickou krizí v Řecku, pro budoucnost se trh s nemovitostmi u nás nejeví špatně. Zájemců o bydlení je u nás dost, jen s přihlédnutím k vývoji hospodářské situace více zvažují, zda přistoupí k realizaci vlastnického, či setrvají na pozici nájemního bydlení. Obě varianty dokáží zajistit kvalitní variantu bydlení.

Text: Jan Borůvka

Foto: Asociace realitních kanceláří ČR

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne