Už je prostřeno

Datum: 27.10.2011
obrázek
Bezvadně prostřený stůl v příjemném prostředí, očím lahodící pestrobarevné kreace jídel, dráždivé vůně linoucí se z talířů a milá společnost blízkých lidí v naprosté pohodě se oddávajících tabuli hojnosti v náruči pohodlných židlí. Tak nějak si lze představit jídelnu v akci.

Jídlo připravené v kuchyni svou pouť u jídelního stolu zpravidla skončí, ale společenský život zde začíná a pozvolna se pak může přesunout do obývacího pokoje. Pokud to celkové prostředí a velikost bytu dovolí, měla by správné jídelně být ponechána dostatečná plocha odpovídající počtu osob, které ji budou užívat. Měli byste se v ní cítit dobře i s ohledem na další společenské aktivity, například různé stolní hry zejména v čase návštěv.

Rozkládací stůl?

Pokud váš byt takové možnosti neskýtá, měl by se do jídelny pro čtyři osoby pohodlně vejít alespoň stůl 80×120 cm. Nejmenší ergonomicky stanovené místo pro jednu osobu totiž čítá pouhých 40×60 cm. Z praktického hlediska bývá dobré zvolit stůl rozkládací. Oceníte ho především při významnějších událostech, kdy bude třeba servírovat početnější sešlosti. Jaký zvolíte materiál, záleží jen na vás. Měli byste však vycházet z celkového stylu bytu, ostatního zařízení a uspořádání, aby nepůsobil jako pěst na oko. Naopak, měl by příjemně splývat s okolím a nejen použitým materiálem, ale také vhodným tvarem. V dostatečně velkém prostoru si s tím lámat hlavu nemusíte, ale v případě, že spoříte každý centimetr, sáhněte raději po speciálně na míru upraveném tvaru, třeba i pokřivené elipse, než byste byli nuceni přisunout klasický stůl třeba ke zdi. Přiražený stůl ke stěně nepůsobí dobře a do jisté míry také omezuje pohodlné stolování.

Kulaté stoly

Velmi uklidňujícím dojmem působí kulaté stoly. Pokud však takový stůl postavíte do obdélníkového prostoru, mohou se lidé sedící blíže ke stěnám cítit nepříjemně. Jiné to bude v případě, kdy bude mít kulatý stůl rovnoměrný dostatek plochy ve své blízkosti a ještě lépe vyzní, bude-li stát na středové noze. Díky ní se také nějaký ten centimetr ušetří. Uvědomte si, že styl jídelny podstatně ovlivňuje design stolu. Podmiňuje i celkový ráz místnosti a současně je jejím nejvýraznějším prvkem.

Pěkné a pohodlné

S ohledem na rozměry místnosti a celkový charakter zařízení interiéru je třeba k jídelnímu stolu dokombinovat odpovídající židle. V případě židlí k jídelnímu stolu to znamená pěkné, ale i pohodlné. Pokud dáte v nepříliš prostorné místnosti přednost masivnímu stolu, pak sáhněte raději po subtilnějších židličkách, které souhrnný dojem odlehčí. Jídelní stůl by měl být od země vzdálen alespoň 73–75 cm. Výška sedáku židliček totiž standardně dosahuje 42–45 cm. Při pořizování stolu a židlí nepřehlédněte v souvislosti s výškou také tloušťku samotné desky stolu nebo jejího tvaru. Dbejte na to, abyste se vsedě na židli mohli pohodlně zasunout pod stůl.

Světlo hraje roli

V jídelně sehrává důležitou roli osvětlení. Je příjemné, pokud má denní přirozené světlo, avšak není vhodné, aby sluníčko dopadalo přímo na jídelní stůl. Kam ale slunce nedohlédne, musí přijít elektřina. Neměla by však poskytovat světlo bílé, které se hodí spíš do kuchyně k přípravě jídla a pro pracovní plochy, ale příjemné žluté. V jídelně je třeba prostřednictvím světla nejen posvítit si, ale i vytvořit příjemnou atmosféru ke stolování. Velké kontrasty, které vytváří bílé světlo, zde nejsou žádoucí. Je nezbytné dosáhnout dobrého osvětlení, abyste kvalitně viděli a zároveň se netvořily stíny. Při výběru svítidel nad jídelní stůl si dejte pozor na stínítka. Nemělo by se vám stát, že se někdo ze sedících u stolu dostane do stínu.

Pohodlné stolování

Možná vás to ještě nikdy nenapadlo, ale místo, kde rodina zasedá k jídelnímu stolu, má mnohem větší charisma než obývací pokoj vybavený špičkovým designovým nábytkem. A není to vůbec jen tím, že láska prochází žaludkem. Jídelna nebo alespoň jídelní kout jsou totiž skutečným centrem rodinného života. V obývacím pokoji odpočíváme způsobem, který nám nejlépe vyhovuje. Vlastně se dá říct, že se uzavíráme do sebe. U jídelního stolu se však naopak otevíráme. Se svými spolustolovníky si sdělujeme své radosti i starosti, vyprávíme, co nám den dal a vzal. V jídelně si někdo rád čte, jinému slouží coby pracovna, můžeme zde přijímat neformální návštěvy, kterým nevadí, že se mezi řečí točíme kolem plotny. Zkrátka – tady se skutečně žije.

Podle módy i tradice

Prvotním posláním jídelny je pohodlné stolování rodiny, takže centrem této místnosti je samozřejmě jídelní stůl – nejlépe velkorysých rozměrů, aby měl každý ze stolovníků dost místa. Jídelna se však neobejde ani bez dalšího vybavení, které tvoří především nejrůznější druhy úložných prostor – nejčastěji v podobě příborníků, komod, vitrín a otevřených i uzavřených polic. Převážně slouží k uložení výbavy na jídelní stůl – jídelních servisů, příborů, skla, ubrusů a ubrousků, utěrek a dalších doplňků. Pokud máme tyto věci pohodlně po ruce, celý proces přípravy stolu se pochopitelně usnadňuje. Vývoj úložných prostor v kuchyni a jídelně se ubírá shodným směrem – měly by být přehledné a umožnit snadný přístup k uloženým věcem.

Organickou součástí vybavení jídelen a kuchyní jsou dnes rovněž nejrůznější mobilní servírovací stolky, které usnadňují kontakt mezi kuchyní a jídelním stolem a zároveň dobře poslouží při servírování i jako praktická odkládací plocha na kolečkách.

Zážitek z dobrého jídla

Vybavení jídelny by mělo korespondovat se životem, který se v ní odehrává. Své opodstatnění zde proto mají i regály na časopisy a neměla by chybět ani vhodná elektronika. Příjemná hudba jenom umocní váš zážitek z dobrého jídla. Také televizi není vstup zakázán – ta však není právě ideální volbou, protože sledování obrazovky rozptyluje při jídle (hlavně malé děti) a narušuje to nejdůležitější – komunikaci mezi stolovníky. Co se týká materiálů používaných k výrobě vybavení jídelny, i sem samozřejmě proniká minimalismus a hi-tech styl využívající především kov, sklo, plast a chladnou barevnost. Na druhé straně však není zavržen ani „teplý“ způsob vybavení, který do jídelny vnášejí přírodní materiály a hřejivé pastelové barvy.

Jídelní stůl několikrát jinak

Hlavní role připadá samozřejmě jídelním stolům. Ty se dnes vyrábějí v různých tvarech a rozměrech, přičemž každý má své přednosti. Kulatý je komunikativnější, ale na druhou stranu značně náročnější na prostor. Například kulatý stůl o průměru 95 cm postačí k pohodlnému stolování třem lidem a je vhodný pouze ke stolování a k posezení. Stoly čtvercového nebo obdélníkového tvaru jsou podstatně univerzálnější. Mohou posloužit coby pracovní plocha, a to nejen při přípravě pokrmů, protože na nich lze psát úkoly apod. Efektní variantou jsou rovněž oválné stoly, které víceméně spojují přednosti kulatých i pravoúhlých stolních desek.

Designéři nedají v případě jídelního stolu dopustit na masivní dřevo (stůl z masivu doporučují i do kuchyně vybavené jinak ve studeném hi-tech stylu), ze kterého lze vyrobit stůl, k němuž se vejde i značně početná rodina nebo skupina přátel. Takové stoly nám vydrží po celý život, dokonce mohou sloužit jako cenné rodinné dědictví ještě dalším generacím. V případě, že škrábance, různé fleky či spáleniny na stolové desce překročí míru únosnosti, lze je obrousit a provést novou povrchovou úpravu. Dřevo má však vážnou konkurenci ve sklu a kovu.

Záleží také na materiálu

Na skleněné stolové desce sice vynikne sebemenší nečistota, ale na druhou stranu vnáší do jídelního koutu pocit elegantní čistoty a vzdušnosti. Na skleněném stole se může stolovat bez ubrusu a je vhodné zde servírovat pokrmy na nádobí moderního, technicistního nebo minimalistického vzhledu. Na tyto stolní desky se používá jak sklo čiré, tak matné, budící dojem pískovaného. Ve skutečnosti však jde o matný povrch, kterému neubližuje horké nádobí a dobře se udržuje. Menší jídelní stoly, anebo alespoň jejich části, se často rovněž vyrábějí z plastu.

Pohoda vyžaduje prostor

Při výběru jídelního stolu, stejně jako u ostatního vybavení jídelny, je třeba vycházet z prostoru, který máme k dispozici a počtu osob, které k němu budou usedat. Podle základních ergonomických pravidel je třeba na jednu osobu počítat s plochou 60×40 cm stolní desky. Co se týká šířky stolní desky, za standard se považuje 80 cm, za optimum pak 90 cm. Pro pohodlné sezení je však rovněž důležitá výška stolu a sedacího nábytku. Výška stolu by se měla pohybovat v rozmezí 69–75 cm, od jeho spodní desky by mělo být k podlaze minimálně 63 cm. Podmínkou pohodlného sezení je také dostatečný prostor kolem židle. To znamená, aby mezi hranou stolu a opěradlem židle či lavice bylo minimálně 70 cm a pokud sedíme před stěnou či nábytkem, je třeba přidat alespoň dalších 5 cm.

Zvláštní typ stolu představují takzvané barové pulty. Mají většinou podobu pultů oddělujících pracovní část kuchyně od jídelny, anebo jídelnu od obývací části interiéru. Rozhodně však nemohou nahradit jídelní stůl – poslouží pouze k vypití kávy, případně k rychlé snídani.

Text: (av)

Foto: archiv firem a redakce

Pohodlné stolování

  • jedna osoba potřebuje k pohodlnému stolování plochu 60×40 cm
  • na nádobí je třeba vyčlenit prostor o šířce 20 cm
  • čtyři osoby potřebují jídelní stůl nejméně 80×120 cm
  • stůl by měl být od země vzdálen 73–75 cm
  • výška sedáku židliček by měla dosahovat 42-45 cm

Nejen v Evropě platí: Jak k jídlu, tak k dílu. Dálný východ spojuje příjemné stolování s pracovním úspěchem a pěstováním mezilidských kontaktů. Možná to až příliš zavání pragmatismem, ale jídelna podle feng-šuej přímo koresponduje s vašimi financemi a profesním úspěchem.

Jenom pro zajímavost si tedy pamatujte, že:

Čím větší stůl, tím lépe. Tím silnější je totiž jeho energie a tím více vzkvétá vaše kariéra. Umístěte do jídelny rozměrná zrcadla – vizuální zdvojnásobení talířů a jídla symbolizuje i zdvojnásobení vašeho majetku. Pokud stojí jídelní stůl pod stropním trámem, vaše kariéra i finance trpí velkým zatížením. Od stolu by nemělo být vidět na sporák – přináší to negativní energii pro vaše zdraví i peníze. Nejlepší barvy pro jídelnu jsou růžová, zelená a modrá – dodávají totiž pozitivní energii čchi společenským setkáním. (Citováno z knihy Davida Daniela Kennedyho Feng-šuej pro každého, nakladatelství Svojtka & Co., 2003)

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne