Kuchyňské proměny II.

Datum: 25.10.2011
obrázek
Největší bolestí původních panelových bytů je určitě bytové jádro. Ale ani v bytech, kde je nemají, nemusí být problémů s nedostatečnou velikostí místností či nevhodným řešením prostoru ušetřeni. U mnoha typů panelových bytů koupelna a WC navíc bezprostředně sousedí s kuchyní a celý tento prostor bychom tedy měli řešit současně.

Čím menší byt, tím je nutné ke stavebním úpravám přistupovat s větším rozmyslem. Byt zůstává rozlohou stále stejný a o co více budeme přát koupelně, to nám bude na druhé straně scházet. „Tak jednoznačně to ale neplatí,“ vyvádí nás z omylu Ing. Alena Zimová a z desítek realizací vyhledává složku s rekonstrukcí dvougarsoniéry. Právě ona může velmi dobře posloužit jako příklad.

Šachta stokrát prokletá

Možná ani vy nejste na sto procent s dispozicí své kuchyně spokojeni. Trápí vás málo místa, nebo třeba nadbytečné dveře. V rámci rekonstrukce se ale s největší pravděpodobností podaří stav změnit. Pokud ovšem nebudete v obdobné situaci jako v této dvougarsoniéře. S některými prvky patřícími k bytu totiž není možné manipulovat a bez diskusí musí zůstat beze změn. „V kuchyni této dvougarsoniéry značně komplikovala přípravu jídel, ale i jiné kuchyňské práce vysunutá šachta,“ vysvětluje Ing. Alena Zimová. Šachta zabraňovala vytvoření na sebe navazujících pracovních ploch a její vinou mezi sporákem a kolmou pracovní plochou byla nežádoucí mezera, která značně znesnadňovala úklid.

Celkem snadné řešení

Rekonstrukce kuchyně tak, aby do ní bylo možné instalovat obvyklým způsobem standardní kuchyňskou sestavu, se nakonec vyřešila posunem jedné jediné příčky, která se umístila před vysunutou šachtu. Ta se tak stala součástí koupelny, kam přinesla další kousek vítaného prostoru. Kuchyni místo sice nepatrně ubylo, ale současný jednoduchý obdélníkový tvar nabízí variabilnější možnosti vybavení. Kuchyňská sestava ve tvaru písmene „L“ již dokázala splnit veškerá přání zákazníků. Nabízí dostatečně velkou pracovní plochu a navíc nebyl problém do ní umístit i vestavěnou chladničku a myčku. „Vše dopadlo skvěle. Kuchyňská sestava dokonale sedí místnosti i zákazníkovi, který je se svou kuchyní nyní maximálně spokojen,“ říká Ing. Alena Zimová.

Stojí za povšimnutí

„Zajímavým prvkem se stala netradiční digestoř, která díky svému tvaru zároveň slouží jako polička. Úložného a odkládacího prostoru v kuchyni není nikdy dost,“ upozorňuje Ing. Zimová. K obkladu zad pracovní desky - mezi pracovní plochou a horními skříňkami - byl použit snadno udržovatelný keramický obklad, na podlahu měkčené PVC, které patří k podlahovým krytinám, které při práci vstoje nezatěžují  naši páteř a opět nevyžadují náročný úklid.

Dvířka jsou vyrobena z modré MDF desky, korpusy z lamina s dezénem bukového dřeva. Zajímavá kombinace pískové a modré barvy vnáší do kuchyňky, ale i celého otevřeného obytného prostoru zajímavou svěžest.

Text: (vd)

Plánky a vizualizace: Panelreko

  • Do instalační šachty není přípustné jakkoliv zasahovat a i po rekonstrukci bytu stále musí zůstat nezměněna a v původních rozměrech.
  • V některých případech stačí i jednoduchá stavební úprava, která umožní výrazné zlepšení uživatelského komfortu částí bytu. Vždy je nutné zvážit poměr přínosu navrhovaných úprav, jejich náročnosti a ceny.
  • V bytech, kde koupelna a WC sousedí s kuchyní, je optimální provést rekonstrukci současně v maximální prospěch všech upravovaných částí.

Původní stav

V původní kuchyni se nacházela větrací šachta, která znemožňovala vytvoření souvislé pracovní plochy a komplikovala údržbu kuchyně.

Navrhovaný stav

Vysunutá šachta se nakonec přidružila ke koupelně, která tak získala nějaký ten prostor navíc. Plocha kuchyně se sice zmenšila, ale její půdorys umožňuje lepší a plně funkční využití.

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne