Kutilové od barvy

Naše natěračská iniciativa se v interiéru soustředí dvěma směry: V prvé řadě na výrobky, které jsme si zakoupili bez povrchové úpravy, kterou výrobce nechává na nás, na našem vkusu, fantazii a šikovnosti. Druhým cílem, na který se v roli natěračů-amatérů zaměřujeme, jsou naopak předměty, vybavení, které již něco pamatují. Většinou jde o nábytek, na kterém zub času „okousal“ původní nátěr a povrchová úprava potřebuje omladit.
Chce to znalosti, trpělivost a šikovné ruce
Natěračský štětec vezmou alespoň občas v životě do ruky mnozí z nás. Pokud jste natírali staré okapy na chalupě, nebo bezbarvým lakem venkovní sezení, nejspíše jste byli s výsledkem své práce spokojeni. V interiéru se však nezvládnutí řemesla projeví podstatně viditelněji - tam máme kocoury v podobě špatně rozetřené, v horším případě odlupující se barvy dennodenně na očích. To nám přináší značné rozčarování, zvláště pokud naše natěračská iniciativa byla v bytě provázena nedýchatelným prostředím. Použili jsme špatnou barvu? Nepostupovali jsme správně? V dnešní uspěchané době si těžko najdeme čas ponořit se do odborné literatury. Často je to i zbytečné. Stačí, když požádáme o radu profesionály v některé ze specializovaných prodejen nátěrových hmot.
Při volbě povrchové úpravy dřeva se nám v interiéru nabízí řada možností v podobě různých typů mořidel, laků, barev a vosků. Při rozhodování, jaký nátěr vybereme, je směrodatná naše představa a co konkrétně natíráme. A ještě něco: „Chce to taky trpělivost a šikovné ruce,“ říká Alice Kafková z firmy Farbe Bohemia, která nám dala lekci teorie nátěrových hmot vhodných k ošetření dřeva v interiéru.
Mořidla a lazury
K nátěru dřeva v bytě můžeme použít mořidla a lazury. Řada lidí se domnívá, že jde pouze o dva různé názvy pro jeden druh nátěru. Není tomu tak, jedná se o dva různé druhy nátěrových hmot. Mořidla dřevo pouze barevně tónují. Díky tomu, že obsahují stabilizátory, nepouští. Dřevo napuštěné mořidly se většinou ještě přetírá lakem, který zajistí žádoucí ochranu.
Lazury, na rozdíl od mořidel, dřevo nejen barevně tónují, ale poskytují mu i ochranu proti plísním, dřevomorce. Jde o nátěrovou hmotu, která zvýrazňuje kresbu dřeva, může změnit jeho barvu, ne však povrch. Trh nám opět nabízí různé druhy lazur, které se dělí do dvou základních skupin – lazury ředitelné vodou a lazury, jejichž konzistence se upravuje pomocí ředidla. „Lazury ředitelné vodou jsou vhodné do bytů, kde je sucho. Lazury rozpouštědlové pronikají hlouběji do dřeva a chrání i mechanicky – proti poškrábání, oděru, otěru. Lazurou můžeme natřít jídelní stůl, ale nehodí se na pracovní desku, nebo podlahy. „Odolnost zvýší přetření dřeva, které jsme ošetřili lazurou, bezbarvým lakem,“ vysvětluje odbornice.
Laky
Značné oblibě se při úpravě dřeva v interiéru těší laky. Můžeme si vybírat z laků lesklých, pololesklých, matných a polomatných, laků bezbarvých a nejrůznějších barev. Z hlediska praktického použití je však podstatné, zda jde o lak pružný (polyuretanový) anebo epoxidový či dvousložkový. Jde tedy o laky, které se vyznačují značnou tvrdostí. První druh laku je vhodný do koupelen, kuchyní – kde se mění vlhkost vzduchu a dřevo pracuje více než v suchých místnostech. Pokud nemá lak popraskat, musí pracovat společně se dřevem. „Tvrdé laky se používají pouze na pevný podklad, který nepracuje, například průmyslové podlahy. K nátěru dřeva v interiéru jsou vhodnější vodou ředitelné laky. Mají jednoduchou aplikaci a jsou bez zápachu. Můžete jimi natírat i nábytek v dětském pokoji. Nátěry pořízené tímto lakem jsou však poměrně tenké. Dále je třeba mít na zřeteli, že vodou ředitelné laky neobsahují ochranu proti UV záření. Proto je nutné plochy, na které dopadá slunce, nejprve opatřit lazurovacím nátěrem.
„Rozpouštědlové laky jsou mechanicky odolnější, ale při práci s nimi je třeba větrat,“ upozorňuje dále Alice Kafková z firmy Farbe Bohemia. Podle jejích slov a zkušeností platí, že čím déle lak schne, tím je kvalitnější. Velice kvalitní jsou rovněž laky dvousložkové, ale ty používají především profesionálové.
Většina laků se dnes vyrábí s UV filtrem, takže se nemusíme obávat neblahého vlivu slunečního záření. Kvalitní lak ani po letech nežloutne.
Nejen včelařské vosky
Stále oblíbenější nátěrovou hmotu na dřevo představují v interiérech vosky. V jejich případě rozlišujeme mezi syntetickými a přírodními, přičemž častěji se používá první typ. Laky přírodní mají tu nevýhodu, že vyžadují více nátěrů a intenzivní leštění. Výhodou vosků je, že stoprocentně respektují dřevo a snadno se aplikují. Nátěr však chce nejméně jednou za rok obnovit.
Barvy
Se vstupem barev do našich interiérů stoupá význam i barevných nátěrových hmot. Bohatá je škála již hotových barev, a pokud si z nich nevybereme, ve specializovaných prodejnách si můžeme požadovaný odstín nechat namíchat. Základní dělení barev je opět na vodou ředitelné a ředidlové. Základem úspěšné aplikace barvy je vhodný podklad. „Nesmíme zapomenout, že dřevo je přírodní materiál, kde můžeme očekávat určitý, byť velmi malý pohyb. Aby nátěr držel, a to platí o obou druzích barvy, je třeba, aby měl dokonalý podklad. První vrstva představuje tzv. adhézní neboli kotvící můstek, druhá vyrovnává. Dobře provedený podkladový nátěr má i pozitivní vliv na celkový vzhled nátěru. Vrchní barva pak chrání před vnějšími vlivy – prachem, mastnotou (i prach působí jako smirkový papír) a plní dekorativní funkci, určuje konečný vzhled nátěru.
Oba již zmíněné druhy barev mají své přednosti a naopak slabší stránky. Vodou ředitelné barvy rychle schnou, jsou ekologické, vydávají menší zápach. Tím, že se z nich neuvolňují těkavé látky, podstatně v bytě snižují nebezpečí vzniku požáru. Většinou ale mívají menší krycí schopnost, a to zvláštně u bílých a žlutých odstínů. Také rozliv je u nich menší než u ředidlových.
Rozpouštědlové barvy požadují delší dobou schnutí, mají silnější zápach. Pokud jimi natíráme, neměli bychom zapomínat na důkladné větrání. Kvalitní rozpouštědlové barvy mají vysokou krycí schopnost – u sytých barevných odstínů někdy postačí jen jediný nátěr a současně také vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Z toho důvodu se v interiéru používají k natírání zvláště zatěžovaných ploch.
Krok za krokem
Při natírání dřeva však nezačínáme vždy na „zelené louce“, ale musíme si nejprve poradit se starým nátěrem. Pokud dobře drží, stačí jej pouze narušit, nejlépe jemným smirkovým papírem. Ve druhé fázi bychom měli plochu důkladně odmastit – prodávají se i neagresivní odmašťovadla. Pokud dáváme nový nátěr, je třeba zjistit, zda se bude snášet s původním. „To je nejlépe vyzkoušet například na spodní ploše desky stolu, někde, kde to není vidět,“ říká Pavel Žatečka, generální sekretář Cechu malířů a lakýrníků ČR.
Pokud se na dřevě nahromadila silná vrstva starých nátěrů, nebo je starý nátěr ve špatném stavu, je třeba ho odstranit ať již pomocí smirkového papíru, vibrační brusky nebo opálení. Existují i chemická rozpouštědla, která se využívají především k odstraňování starých disperzních nátěrů, které nelze opálit. Ale pozor – chemické rozpouštědlo nám sice pomůže odstranit starý nátěr, ale protože se vsákne do struktury dřeva, záhy odstraní i ten nový.
Velké problémy může působit renovace dřeva natřeného fermežovou barvou, případně ještě ošetřovaného leštěnkou. „Tyto povrchy je třeba opálit, odmastit agresivním ředidlem a rychle natřít, neboť fermež má neustále tendenci „vylézat“ na povrch,“ říká Alice Kafková.
Na nářadí nešetřete
O výsledku natěračské aktivity nerozhoduje pouze kvalitní nátěr, ale i kvalita nářadí. Pokud si koupíte kvalitní barvu, nešetřete ani na nářadí. Přestože jsou si cenově značně rozdílné štětce vzhledově podobné, ve skutečnosti je mezi nimi nebetyčný rozdíl. Od levného štětce vás bude bolet ruka a navíc dokáže zničit sebedokonalejší nátěr třeba tím, že v něm zanechává cestičky a štětiny. Stejně tak je rozdíl v kvalitě válečků. A jen tak pro zajímavost. Za nejkvalitnější se mezi profesionály považují štětce ze štětin, které rostou na hrudi čínských prasat. Tyto štětiny mají na sobě šupinky, a tak dobře drží barvu. Bohužel, dnes jde o velmi vzácnou a tím i drahou záležitost. Je to tím, že lidé vepře dříve, než jim šupiny na prsou vyrostou do patřičné velikosti, zkonzumují.
Přečtěte si návod
- Veškeré nátěrové hmoty kupujme u odborníků – ve specializovaných prodejnách, kde nám dokážou poradit nejvhodnější nátěr. Na to se v prodejnách, kde je hlavním prodejním sortimentem drogistické zboží, případně kosmetika, nelze vždy spolehnout.
- Před zahájením práce je třeba pečlivě prostudovat návod - technický list. Některé barvy a laky mají omezenou dobu zpracovatelnosti. Pokud ji překročíme, tuhnou a rosolovatí. Na dřevě pak při nátěru vznikají krupičky, pomerančová kůra.
- A ještě dříve, než se vydáme nakoupit nátěrové hmoty, měli bychom si sáhnout do svědomí, zda jsme si nevzali příliš velké sousto. Natírání chce již zmíněné šikovné ruce a trpělivost.
Pozor na atest
S ohledem na ekologii a v souvislosti se vstupem do Evropské unie, se stále více „hlídá“ složení nátěrových hmot. „Zpřísnily se předpisy, ustupuje se od ředidel v podobě těkavých látek,“ říká generální sekretář Cechu malířů a lakýrníků ČR Pavel Žatečka. Podle jeho slov bychom v žádném případě neměli doma uchovávat hořlavé látky. Odšroubovat víčko u lahve, kde je skladujeme, není pro některé děti žádný problém. Dále bychom při výběru nátěrové hmoty měli sledovat, zda neubližuje dětem. Nejde pouze o hračky, ale například i jídelní stoly, po kterých během jídla jezdí rukama, a podobně.
Balkónové sezení
Občas potřebuje přetřít i stolek a židle, které používáme za hezkých dnů k sezení na balkóně či lodžii. Jaký v tomto případě zvolit nátěr? Podle Alice Kafkové z firmy Farbe Bohemia bychom v tomto případě, vzhledem k tomu, že jde o nábytek vystavený povětrnostním vlivům a rozmarům počasí, měli dát přednost ředidlovým barvám nebo lakům. Přece jen mají delší životnost.
S úctou ke stáří
Taky máte doma stolek, poličku, židli, za které byste ve starožitnictví sice příliš nedostali, ale pro vás mají cenu, protože jste si k nim vytvořili vztah? Starý nábytek většinou nevyhlíží nejlépe - z původního nátěru zůstaly pouze ostrůvky popraskané zašlé barvy. Jak v takovýchto případech zlepšit vizáž a neporušit charisma? Nejsnadnějším řešením je pečlivé odstranění zbytků původního nátěru a přetření nábytku některou z nátěrových hmot, která nechá mluvit krásu dřeva. Můžeme použít například bezbarvé laky s obsahem včelího vosku, kterými se ošetřuje historický nábytek na zámcích a v jiných památkách. Pokud chceme dát dřevu výraznější barvu, můžeme rovněž použít některý z lazurovacích laků, které se vyrábějí v bohaté barevné škále.
Nechte si poradit
- Nátěrové hmoty je vhodnější kupovat ve specializovaných prodejnách.
- Sledujte, zda nátěrová hmota má potřebný atest.
- Při práci dodržujte přesně postup uvedený v technickém listě.
- Při práci s ředidly obsahujícími těkavé látky nezapomínejte větrat.
- Nešetřete na barvách ani potřebném nářadí. Nekvalitní štětec či váleček dokážou zcela zkazit konečný efekt.
Nátěry zachovávající strukturu dřeva
Mořidla |
nevytvářejí vrstvu, nejsou vhodná do exteriérů |
Lazury |
vytváří ochrannou vrstvu, zabarvují dřevo, ale částečně zachovávají jeho strukturu. Do interiéru jsou vhodné vodou ředitelné lazury. |
Bezbarvé laky |
díky rychlému schnutí jsou populární vodou ředitelné laky. Je ale třeba mít na zřeteli, že laky neobsahují ochranu proti UV záření. Proto je nutné plochy, na které dopadá slunce, opatřit lazurovacím nátěrem. |
Nitro laky |
rychleschnoucí rozpouštědlové laky, použití na méně namáhané plochy – obklady stěn, židle |
Vodou ředitelné laky |
velmi rozšířené laky, snadné zpracování, rychlé schnutí, bez zápachu, ekologické |
Syntetické laky |
větší odolnost v exteriérech, delší doba schnutí, větší zápach |
Alkydové laky |
mají velkou pružnost a jsou snadno roztíratelné |
Jak postupujeme při nátěru nábytku barvou
O výsledku aplikace nátěrových hmot nerozhoduje pouze kvalita nátěru, ale i nářadí.
- Zvolíme vhodný nátěr
- V případě starého nábytku důkladně odstraníme starý nátěr a vytmelíme mechanická poškození a trhliny (nejlépe stěrkovým tmelem), pro venkovní použití tmelíme co nejméně
- Přebrousíme brusným papírem o zrnitosti 100-150, a tak vyrovnáme vytmelený podklad
- Natřeme základní barvou, která zajišťuje sjednocení povrchu podkladu a dokonalou přilnavost mezi podkladem a vrchním nátěrem
- Přebrousíme základní nátěr, čímž vznikne dokonalý podklad pro vrchní nátěr
- Natřeme vrchní nátěr, který zajišťuje ochranu proti okolnímu prostředí a rovněž plní estetickou funkci
Text: Alena Vavroušková
Foto: archiv redakce