Tiché hnízdo pro Petra a Lucii

Datum: 3.10.2011
obrázek
Mladý pár zdědil byt 3 + kk ve starším panelovém domě, vše vyboural a kompletně zrekonstruoval. Petr a Lucie nechtěli jen nové bytové jádro, jen nové a pěkné stěny, jen nový prostor, jen všechno nově zařídit… Chtěli skutečně bydlet s pocitem klidu, pohodlí a vědomím toho, že se se sousedy nebudou navzájem rušit.

V panelovém domě je to na první pohled neřešitelný úkol. Hledali tedy možnosti, jak napravit všechny nešvary staršího bytu a k tomu ještě získat navíc ten pocit klidu a pohody.

Rekonstrukce od podlahy

Rozhodli se pro kompletní rekonstrukci bytu. Všechny vnitřní příčky byly nenosné, takže je nechali vybourat a získali tak možnost upravit dispozici bytu. Potřebovali změnit spojení obývacího pokoje a kuchyně, zvětšit koupelnu, aby se do ní vešla pračka a nestrašila na chodbě. Plánují rodinu, takže potřebovali i větší úložné prostory.

Seznam oprav

Jedním z problémů, který je trápil, byly i staré rozvody elektřiny. Nejenže při zapojení více než dvou přístrojů pravidelně vypadával jistič, ale také hrozil od starých vyhřátých hliníkových rozvodů požár. Nerovné stropy, spáry mezi panely a křivé zdi byly také na seznamu oprav. Požadavků bylo mnoho, nároky vysoké, ale rozpočet a čas na rekonstrukci byly velmi omezené.

Zvolili suchou výstavbu

Po zvažování různých stavebních technologií se nakonec rozhodli vyřešit různorodé problémy cestou suché výstavby. Se sádrokartonovými systémy se totiž dá každý interiér bytu změnit a vylepšit rychle, kvalitně a levně. Chytré řešení pro hodně požadavků. Při stavebních pracích ocenili především rychlost výstavby, nízkou hmotnost konstrukcí a minimální tloušťku stěn. Výhodou sádrokartonu je také jeho pevnost, odolnost a přitom lehkost, takže nezatěžuje nosnou konstrukci. Jedním z důkazů rychlosti výstavby bylo i to, že celková doba stavebních prací trvala jen 19 dní. Pomocí akustických sádrokartonových předstěn, příček a podhledů mohli vyřešit jednu z velkých bolestí bytového domu, a to šíření hluku.

Celý byt odhlučněn

Celý byt odhlučnili, přestavěli a opravili pomocí akustických sádrokartonových a sádrovláknitých systémů. Vytvořili po obvodu bytu „protihlukovou obálku“, takže je sousedi už neruší. A jejich pes Hugo naopak zase sousedy. Předsazené stěny zaberou jen 6,5 cm při jednoduchém a 8 cm při dvojitém opláštění modrými akustickými deskami. Nezabraly příliš mnoho místa. Celkově v bytě ubraly něco přes 1 m2 plochy, ale přidaly 9 dB (decibelů) akustické pohody. A se sousedy se už neuslyší.

Méně než nová kuchyně

Použitím modrých akustických příček mezi pokoji se už připravují na křik dětí. Možná je ale teď ocení spíš Lucie, když bude Petr trénovat nové písně na kytaře. Akustické sádrokartonové příčky jsou jen 7,5 cm silné, a přitom o 3 dB překračují požadované normové požadavky na akustiku v bytě. Proti původním stěnám tak získali navíc 1 m2 na ploše příček a o 12 dB lepší akustickou pohodu. Po rekonstrukci se tedy podlahová plocha bytu nezmenšila. Všechny modré akustické konstrukce s výměrou 185 m2 je stály přibližně 112 000 Kč, což je méně než nová kuchyně.

Ušetřili třicet procent nákladů

Využitím sádrokartonových systémů při rekonstrukci bytu dokonce ušetřili na některých konstrukcích až 30 % nákladů ve srovnání se zděnou příčkou. V bytě postavili 35 m2 akustické příčky Optimum, což je sádrokartonová příčka s vloženou minerální izolací opláštěná jednou vrstvou modré akustické desky Rigips. Finanční úspora proti pórobetonové příčce se srovnatelnými vlastnostmi byla přibližně 12 000 Kč. Tloušťka příčky je jen 7,5 cm a její hmotnost je 28 kg/1m2. I takto tenká příčka dokáže velmi dobře zvukově izolovat. Její hodnota vzduchové neprůzvučnosti je 45 dB. Právě lehkost nové příčky umožní snadnou změnu dispozice. Příčky bylo možné postavit kamkoliv podle vlastních potřeb. Mladý pár tak získal výklenky ve stěnách pro nové šatní skříně i větší prostor pro kuchyni a koupelnu.

Sádrokartonové konstrukce využila Lucie i pro další úložné prostory, které nechala namontovat v chodbě pod stropem. Jednotná malba sjednotila celou chodbu a zrcadlové dveře nové vestavěné skříně prostor opticky zvětšily.

Akustická předstěna Exclusive

V místech, kde zavěšovali novou kuchyňskou linku, použili akustickou předstěnu Exclusive s vloženou minerální izolací a dvojitě opláštěnou modrou akustickou deskou Rigips. Dvě vrstvy desek unesou zátěž skříněk i bez potřeby speciální podkonstrukce. Nosnost jedné kotvy v takovém opláštění je totiž až 75 kg.

Povrchová úprava zajistí hladký strop

Posledním prvkem „protihlukové obálky“ bytu byl akustický sádrokartonový podhled. V panelovém bytě je každý centimetr prostoru důležitý. Snížení stropu s modrými akustickými deskami Rigips bylo ale jen o 5 cm a přineslo o výrazných 13 dB lepší zvukově izolační vlastnosti. Rodinku s malými dětmi, která žije o patro výš, slyší tedy již jen velmi málo. A navíc se už nemusejí dívat na spáry mezi panely a vlnitý strop, protože finální povrchová úprava sádrokartonu zajistí hladký strop.

Jednoznačný důkaz

Petr s Lucií chtěli mít v ruce pádné argumenty a nechtěli jen tak věřit slibům realizační firmy. Nechali si proto Technickým a zkušebním ústavem stavebním měřit akustiku v bytě před a po montáži konstrukcí. Dostali tak jednoznačný důkaz, že modré akustické sádrokartonové konstrukce Rigips fungují a byt skutečně odhlučnily.

Další z nutných oprav byly kompletně nové rozvody elektroinstalací. Při běžných rekonstrukcích je nutné vysekat panely, vložit kabely, začistit a opravit stěny nebo použít plastové lišty pro nové rozvody. Při použití sádrokartonových konstrukcí se vedou všechny rozvody uvnitř stěn, takže se zkrátí i doba rekonstrukce. Navíc se dá snadno přidávat nebo měnit umístění zásuvek a světel, protože opravy jsou snadné a nezanechají žádnou stopu na sádrokartonových konstrukcích.

Vysoko na žebříčku plánovaných změn

Průchozí umakartové bytové jádro bylo samozřejmě vysoko na žebříčku plánových změn. Pračka v chodbě a otočné umyvadlo, které stále protéká, neodpovídá potřebám pohodlného bydlení. Bylo nutné tedy koupelnu zvětšit, nechat jen jeden vchod a změnit i rozmístění sanity. Větší prostor se získal díky konstrukcím Sanit ze sádrovláknitých desek Rigidur tloušťky jen 10 cm. Sádrovláknité desky Rigidur jsou vysoce odolné proti proražení, mají vysokou únosnost a jsou určeny speciálně do vlhkých prostor. Není tedy třeba se obávat potíží s plísněmi. Navíc transport do třetího patra bez výtahu nebyl problém, protože desky mají rozměr pouze 1x1,5 m.

Na akustiku se nezapomnělo ani tady. Příčka Sanit dokáže i v této tloušťce velmi dobře zvukově izolovat. Na strop byl namontován podhled s modrou akustickou impregnovanou deskou. Zajistí ticho a nenavlhne. Už se dá v koupelně v klidu relaxovat.

Celoplošné štěrkování

Omítka v interiéru hraje ve finále významnou roli při vnímání celkového dojmu z prostoru. Povrchy panelových stěn i stropů v bytě mladých lidí byly popraskané, loupaly se kolem oken a byly viditelné spáry mezi panely. Téměř každé místo potřebovalo opravit. U nových sádrokartonových stěn to vyřešili pouze vymalováním. V obývacím pokoji si dopřáli i tu nejlepší povrchovou kvalitu stěn pomocí celoplošného stěrkování. Takový povrch splňuje nejvyšší estetické požadavky. Je dokonale hladký a ideální pro barevné stěny i s leskem a pod luxusní tapety. Tam, kde nebylo možné použít sádrokarton, sáhli po sádrové omítce.

Výhody sádrových omítek

Sádrové omítky mají několik velice příjemných vlastností. Díky hladkosti stěn se snižuje množství prachu, jenž na povrchu ulpívá. To ocení zvlášť rodiny potýkající se s alergiemi. Sádrová omítka má navíc schopnost přijímat vzdušnou vlhkost, například v podzimních vlhkých dnech. V okamžiku, kdy se začne v domě topit, sádrová omítka vlhkost odevzdává zpět. Tím se vyrovnává mikroklima interiéru a odpadne obtížné suché kašlání způsobené náhlým poklesem vlhkosti.

Syté barvy v pokoji

Finální úprava povrchu se provádí bez broušení. Dají se tedy plynule napojit různě hladké podklady. Rozdíl v druhu použitého materiálu nelze pouhým pohledem rozeznat. V bytě byla použita sádrová omítka Rimat 100 DLP, která dokáže přenášet drobná pnutí v podkladu. Povrchy stěn a stropů tedy nepraskají. Hladké stěny Lucii nadchly, takže se nechala inspirovat k novým, sytým barvám v obývacím pokoji a v ložnici.

Test dopadl na výbornou

Po dokončení rekonstrukce a zařízení interiéru se Lucka a Petr rozhodli otestovat, jak dobře byt odhlučnili. Pozvali přátele na sledování hokejového zápasu a fandit se smělo bez omezení. Jak to dopadlo a jestli si na ně sousedi stěžovali, najdete na www.prestavujemebyt.cz.

Text: Ivana Duchoňová

Foto: archiv společnosti Rigips

Kontakt: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Rigips, tel.: 724 600 800,

e-mail: ctp@rigips.cz, http://www.rigips.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne