Design není luxus

Vzhledem připomíná umělý kámen
Desky stolů této kolekce jsou vyrobeny z materiálu s obchodním názvem Glasilex. Tento zcela nový materiál vzhledem připomíná umělý kámen, je částečně transparentní, ekologický a nabízí bohaté tvarové kreace. Při jeho výrobě se recyklují jinak nevyužívané suroviny, které designu nábytku dodávají dnes tolik potřebný a akcentovaný „ekologický“ rozměr. Glasitex získal před pár lety zvláštní cenu Ministerstva průmyslu za ekologický výrobek. Při jeho bližším ohledání přesně rozeznáváme jednotlivé zapečené kousky skla, které vytvářejí efekty charakteristické pouze pro tento materiál. Pohledová vrstva je k dispozici v několika kmenových barevných odstínech. Jsou to valéry bílé, modrozelené, modré, zelené a hnědé. Od nich je odvozena základní barevná škála a mohou být i východiskem k dalším dezénům.
Snadno opracovatelný sklosilikát
Sklosilikát je rovněž snadno opracovatelný, nabízí nejrůznější tvary, které jsme až doposud přisuzovali materiálům čistě neorganického, umělého původu. Podobně jako umělé kameny, poskytuje sklosilikát v rámci nábytkové tvorby celou řadu vlastností, jež mu zjevně zajistí popularitu nejen u uživatelů, ale i u návrhářů a designérů. Není náchylný k poškrábání a jinému podobnému mechanickému opotřebení. Je zcela výjimečně odolný proti chemickým vlivům a to do té míry, že jej lze použít (a také se již používá) jako materiál fasád a venkovních obkladů. Je velmi pevný a tak je možné vytvořit velmi tenké a zároveň pevné plochy, čehož se dá velmi zajímavým způsobem využít právě při vytváření např. horních desek stolů.
Text: Petr Haas
Foto: archiv arch. Ondřeje Beneše
Ing. arch. Ondřej Beneš
Narozen 11. 5. 1969 v Táboře. Absolvoval SPŠ Volyně, obor truhlářství a FA ČVUT Praha. Věnuje se architektuře budov, urbanismu a designu zařizovacích předmětů. Řada jeho prací byla publikována v odborné literatuře a oceněna prestižními cenami. Své zkušenosti získal také na několika zahraničních stážích ve Švédsku a USA. Spolupracoval se slavnou kanceláří SIAL Liberec, byl odborným asistentem na VŠUP v ateliéru prof. Rajniše. V roce 1998 založil spolu s kolegy ateliér v Praze BHC architekti a o tři roky později také ateliér DETAIL v Táboře. Více na www.ondrejbenes.cz.