Malý byt? Nevadí – stačí chytré nápady

Datum: 9.9.2011
obrázek
Stále více rodin bydlí v malých panelových bytech, kde je každé místo vzácné a je zapotřebí jej efektivně využít. Máme pro vás několik chytrých nápadů, jak docílit dobrého uspořádání a tím získat volný prostor pro žití nebo šikovné úložné prostory.

Důležité je vědět, co od prostoru očekáváme a promyslet, jak zajistíme pohodlí pro všechny členy rodiny. Dnes není neobvyklé, že čtyřčlenná rodina bydlí v menším panelovém bytě o rozměrech 50 metrů čtverečních. Kolik místa připadne na každého člena rodiny lze snadno spočítat. Pokud tedy máme nedostatek podlahové plochy, jak můžeme dosáhnout většího prostoru? Nové možnosti nám poskytnou stěny, místa u stropů a funkční nábytek. Schválně, zkuste spočítat, kolik metrů čtverečních, případně krychlových je nevyužito na vašich stěnách a také v prostoru do výšky.

Obývák - místnost plná možností

Obývací pokoj je místem, kde dochází ke společnému setkávání. Dnes ale může plnit i jiné funkce. Často se setkáváme s propojením kuchyně a obýváku nebo využitím obývacího pokoje ke spaní. Obojí je možné a dokonce lze propojit i vše dohromady. K oddělení různých zón nám mohou posloužit skříně v prostoru, které mohou být až ke stropu, a tak tvořit příčky. Tím získáme i oboustranný úložný prostor, z jedné strany pro televizi a pro knihy, ze strany druhé například pro oblečení. Nejvhodnějším řešením je použití skříně PAX, která je velmi variabilní a i v případě změny preferencí vnitřních dispozic poslouží právě tak, jak potřebujete. Velký výběr je i v designu dveří skříně. Dalším tipem je nechat skříň z jedné strany bez dveří a třeba jen zakrýt závěsem, který nám celý prostor zútulní.

Spaní a hraní pro sourozence

Málokterý byt může poskytnout každému dítěti svůj vlastní pokoj, ale prostor, kde se bude cítit pohodlně vykouzlit lze. Místo ušetříte především palandou nebo různými šikovnými úložnými krabicemi na hračky, které do sebe zapadají a tím šetří prostor. Dalším velmi chytrým nápadem je stan na hraní, který kdykoli můžete jednoduše postavit nebo složit, dle potřeb a dítěti tak zajistíte jeho vlastní barevný prostor, kde jej nikdo nebude vyrušovat.

V malé koupelně myslete vertikálně

Koupelny mnohdy nemají více než tři metry čtvereční. Tady platí pravidlo stavět do výšky dvojnásobně. Máte nad pračkou police nebo jiné úložné prostory? Nikoli? Tak nezbývá než to napravit a mít například čisté ručníky vždy po ruce. Nebo využít inteligentní skříň LILLÅNGEN, která vám poskytne stejnou kapacitu, avšak na zemi zabere jen polovinu místa. Nejvíce se hodí na špinavé prádlo, které dokonce můžete podle potřeby třídit. Díky nastavitelnému sušáku ve sprše nebo nad vanou je zase prádlo na sušení soustředěné na jednom místě a když uschne, stačí sušák zaklapnout.

Pravá venkovská kuchyně v panelovém domě

Proč byste se měli vzdát svého snu o venkovské kuchyni jenom proto, že bydlíte v malém panelovém bytě ve městě? Nejlepším řešením, jak umístit vše potřebné, je využít výhody vysokých stropů. Můžete si vystavět skříně do výšky, nebo na prázdnou zeď umístit tyč FINTORP, díky níž budete mít po ruce vše, co často používáte. S pohyblivými elementy se kuchyně stane hned praktičtější. Například servírovací stolek BEKVÄM vám nebude nikdy překážet, ale přitom ho máte po ruce vždy, když ho potřebujete. Nejen, že má v sobě spoustu úložného prostoru, ale horní deska se dá použít k přípravě pokrmů. Dalším nápadem je zřídit si v kuchyni malý ostrůvek, který má úložné prostory k dispozici ze všech stran a na svrchní části můžete prostor využít pro sporák nebo jako desku pro přípravu pokrmů.

Nezapomeňte si prohlédnout malé byty online na www.ikea.cz/maleprostory, kde se dozvíte tipy a naučíte se triky, které můžete využít třeba u vás doma.

Nový IKEA katalog 2012 přichází se 374 stranami plnými nápadů na vybavení vašeho domova. Tento rok je zaměřen na chytrá řešení a nápady, jenž vám umožní maximálně využít malé prostory za nové a nižší ceny. Nezáleží na tom, jak velký nebo malý je váš domov, vždy ho můžete o kousek rozšířit pomocí cenově dostupných řešení z IKEA.

Text: Lucie Czechová

Foto: IKEA

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne