Chraňte své děti před úrazem

Datum: 29.8.2011
obrázek
Podle statistik Ministerstva zdravotnictví zemře každý rok v České republice v důsledku úrazu 200 dětí, 2-3 tisíce jich zůstávají trvale postiženy, 40 tisíc je hospitalizováno a 450 tisíc je ošetřeno ambulantně. Můžeme se snažit sebevíc, ale malé dítě nikdy neuhlídáme na 100 %. Všem těmto úrazů lze účinně předcházet.

V dnešní době, kdy je značná část interiérů prosklená, je velký počet úrazů dětí způsoben pořezáním o rozbité sklo. Toto časté riziko lze účinně odstranit praktickým a jednoduchým řešením. Řešením je dodatečná instalace ochranné okenní fólie na sklo. Tyto ochranné fólie sice nezabrání rozbití skla, ale zamezí vysypání střepů. Střepy zůstanou i po rozbití přilepeny na fólii. Ochranné fólie je možné instalovat na všechna nová i stávající skla. Jedinou podmínkou je, aby sklo bylo hladké. Jedná se o čiré fólie, které nejsou na skle vidět a nezkreslují průhled sklem.

Poměrně levná investice

Ochranné fólie je vhodné instalovat na dveře, okna, skleněné vitríny a to jak v bytech, tak i tam, kde se děti velmi často pohybují a kde toto nebezpečí vzniká. Jedná se například o vstupní místnosti do obytných domů, schodiště apod. Velká část úrazů dětí vzniká ve školách. Mělo by být v zájmu každého ředitele školy, aby omezil riziko pořezáním o střepy z rozbitého skla. Ve školách se jedná hlavně o dveře na chodbách a při vstupu do budovy školy, dále také okna a skla skříní ve třídách. Ochranné fólie jsou poměrně levnou investicí. Cena ochranných fólií je zanedbatelná ve srovnání s následky možných úrazů nechráněným rozbitým sklem.

Instalovat by měli profesionálové

Instalace ochranných fólií je poměrně snadná, avšak doporučujeme nechat si fólie nainstalovat od profesionálně vyškolené firmy pro garanci maximální kvality. Instalace je poměrně rychlá a není třeba žádná speciální příprava. Po nainstalování fólie je možné sklo umývat běžnými prostředky, aniž by se fólie poškrábala nebo nějak jinak znehodnotila. Není však možné při čištění používat chemické přípravky (ředidla, rozpouštědla apod.), ani mechanické prostředky (drátěnky, písek apod.). Životnost nainstalované fólie je 10 a více let. Cena ochranné fólie včetně instalace se pohybuje okolo 600 Kč za m2 bez DPH.

Ochrana proti slunci

Během horkých letních měsíců se většina z nás snaží před slunečními paprsky chránit. Pobývat v objektu, který je po celý den vystaven přímému slunci, není nic příjemného. Venku je ještě větší horko a větrání nepomáhá. Řešení je poměrně jednoduché a levné – protisluneční reflexní fólie. Protisluneční reflexní fólie je možné instalovat na všechna nová i stávající skla. Instalace je poměrně jednoduchá a rychlá. Doporučujeme však vybrat profesionální firmu, která je speciálně vyškolená pro instalace okenních fólií a je schopná posoudit možnosti a způsob realizace. Jedině tak budete mít zajištěnu bezchybnou montáž.

Pozor na dvojitá skla

Protisluneční fólie můžeme rozdělit na dva základní typy - interní a externí. Interní fólie se instalují výhradně na jednoduchá skla. Při instalaci interní fólie na dvojitá skla zevnitř by se přehříval prostor mezi skly natolik, že by fólie způsobila vyhřívání interiéru a navíc by hrozilo reálné nebezpečí prasknutí skel. Toto nebezpečí odstraňují protisluneční externí fólie.

Zásadní vliv má reflexe fólie

Na dvojitá a vícevrstvá skla se instalují vždy pouze solární reflexní fólie externí. Hlavním důvodem je zvýšení protisluneční účinnosti (sluneční energie fólií je z podstatné části odrážena a pohlcena dříve než vstoupí do proskleného systému). Dále je možné si vybrat z několika barevných odstínů, které nabízí několik intenzit ztmavení. Mezi nejběžnější odstíny patří stříbrná a šedivá. Obecně je možné říci, že čím tmavší fólie, tím vyšší účinek, ale tím také méně světla v místnosti. Zásadní vliv má i reflexe fólie. Čím více je fólie reflexní (tvoří zrcadlo), tím více energie odráží. Naše doporučení pro vyšší výkon, je použití světlejší fólie s větší "zrcadlovostí".

Na hraně očního vnímání

Pro byty a domy velmi doporučujeme fólie s prostupem světla 50 %. Toto číslo by mohlo vypadat tak, že v místnosti bude světla málo. Může se to zdát divné, ale prostup světla sklem snížený o 50 % je na hraně očního vnímání. V praxi tyto fólie na skle téměř neuvidíte, pouze příjemně rozptylují přímé sluneční paprsky. Fólie jsou pouze prvotní investice a nemusí se mechanicky ovládat, ani udržovat.

 

Text: Jan Chára

Foto: archiv redakce

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne