Fasádní komíny pro panelové domy

Datum: 29.8.2011
obrázek
O nevýhodách centrálního vytápění má zřejmě každý obyvatel panelového domu jasnou představu. Pokaždé, když se blíží konec roku, zaměstnává naše myšlenky stále častěji otázka, zda nám městská teplárna pro příští rok nenachystala další zdražení tepla. A když konečně přijde očekávané oznámení, dostaví se pocity hořkosti. Leckdy totiž doplácíme za žalostný stav distribuční sítě.

Teplo se často ztrácí v dlouhých, špatně zaizolovaných potrubích a nezřídka dochází kvůli haváriím k přerušením dodávek. Důkazem rostoucí nespokojenosti bytových domů s velkododavateli tepla je hlasitější diskuze o možnostech přejít na individuální vytápění. Jeho výhody jsou zřejmé: je flexibilnější a umožňuje nakládat s teplem hospodárně. Jednoznačným plusem je průhledné účtování – zaplatíte jen tolik plynu, kolik spotřebujete, přičemž měření spotřeby je velmi přesné.

O hospodárnosti individuálního vytápění vypovídá příběh dvou panelových domů na sídlišti Severní předměstí ve Stříbře. Nájemníci obou domů se před časem shodli, že už nechtějí dotovat ztrátový provoz místní teplárny. Za ústřední vytápění a teplou vodu platili v průměru kolem 20 000 Kč ročně na jeden byt. Poté, co se nájemníkům dotyčných domů podařilo vytvořit společenství vlastníků bytů, začalo se vyjednávat o možnostech soběstačného vytápění. Jeden dům si odsouhlasil společnou domovní kotelnu, druhý se rozhodl pro individuální topení plynovými kotli umístěnými v každé bytové jednotce.

Decentralizovaný způsob vytápění

U panelového domu, který upřednostnil decentralizovaný způsob vytápění, bylo jedním z hlavních úkolů vyřešit optimálně problém s odvodem spalin. Projektanti navrhli vést po fasádě domu jeden společný komín pro všechny domácnosti. Konkrétně se rozhodli pro fasádní komín od společnosti Schiedel, která se ve světě i u nás řadí k předním dodavatelům komínové techniky a má ve své nabídce dva základní typy komínů vhodné pro podobné projekty. Konkrétně jde o vícevrstvé nerezové komíny Schiedel Kerastar a Schiedel ICS. Oba typy je možné díky jejich nízké váze a antikoroznímu povrchu montovat na fasády objektů. Odborníci značky Schiedel však doporučují provádět jejich instalaci spolu s celkovou energetickou sanací objektu (zateplení, výměna oken aj.), nebo je-li už dům zateplen.

Barevnost komínu je díky tomu možné sladit s fasádou, velmi efektně ale působí komín i ve svém základním nerezovém provedení. Pro panelový dům ve Stříbře byl zvolen celonerezový komín typu ICS, který je podobně jako komín Schiedel Kerastar odolný vůči vlhkosti a vyhoření a je vhodný jak pro podtlakový, tak i pro přetlakový provoz. Velká nabídka příslušenství a tvarovek u něj umožňuje vytvořit náročné odvody spalin bez nutnosti zadávat do výroby atypické prvky. Společný komín na panelovém domě ve Stříbře byl koncipován pro odvod spalin z celkem 12 bytových jednotek a jeho realizace přišla každého majitele bytu na 13 000 Kč.

Kde se ukázaly větší úspory

Poté, co uplynula první topná sezóna, mohli začít uživatelé obou domů bilancovat. Ke srovnání se nabízela nejen aktuální spotřeba proti původnímu dálkovému vytápění, ale také domovní kotelna jednoho domu vs. individuální kotle uživatelů bytů druhého domu. Ti, kteří topili individuálně, ušetřili za rok za teplo a teplou vodu v průměru 7 500 Kč. Obyvatelé domů s centrální kotelnou ušetřili zhruba o 2 500 Kč méně. Za vybudování a zavedení individuálního vytápění zaplatila každá domácnost celkem 70 000 Kč. Návratnost investice se v tomto případě ukázala zhruba deset let. Společná domovní kotelna vyšla každou rodinu přibližně na 50 000 Kč, z dlouhodobé perspektivy se ale zdá být méně výhodná. Zkušenost ze Stříbra jasně dokazuje, že pokud si uživatel sám reguluje vytápění, snaží se s teplem lépe hospodařit. O spotřebě tepla totiž rozhoduje celá řada individuálních faktorů. Za všechny jmenujme režim obývání, osobní potřeby atd. Vytápění objektů by proto nemělo podléhat „centrálnímu plánování“. Bohužel, většina našich radnic, které bývají většinovými vlastníky tepláren, nemá pro individuální vytápění příliš pochopení.

Text: Daniela Richterová

Foto: archiv firmy Schiedel

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne