Postavit nebo zavěsit?

Datum: 12.08.2008
obrázek
V rámci rekonstrukce bytového jádra přichází na řadu i výměna záchodové mísy, nebo klozetu, chcete-li. V našich koupelnách, či toaletách ji považujeme za tak zcela samozřejmou věc, že o ní ani nepřemýšlíme. Prostě klozet jako klozet. Odborníci by v tuto chvíli jistě namítli, že to zdaleka není tak jednoduché. Základní otázka začíná ale ještě dříve: Postavit, či zavěsit? Zabudovat jej do podlahy tak, jak bylo vždy zvykem, nebo využít možností moderních instalačních systémů a dovolit klozetu povznést se nad pevnou zem?

Je vhodnější závěsné nebo stojící WC? Na tuto otázku zřejmě neexistuje naprosto jednoznačná a jednoduchá odpověď. Kdyby tomu tak bylo, nakupovali bychom při rekonstrukci WC pouze jeden ze zmíněných typů a o otázce vhodnosti bychom vůbec nediskutovali.
Nejdříve se můžeme rozhlédnout trochu více kolem sebe aniž bychom se ihned nechali svazovat tvrdými argumenty pro a proti. Můžeme se porozhlédnout v časopisech věnovaných modernímu bydlení, na výstavách či ve vzorkovnách odborných prodejců koupelen. Náš pohled můžeme také rozšířit za naše hranice směrem na západ, kde jsou občané v bytové vybavenosti stále o krůček napřed. Odborníci odhadují, že podíl závěsných WC v západoevropských zemích tvoří kolem 70 % tržního podílu. V České republice se odhad podílu závěsných WC instalovaných ročně na českém trhu pohybuje v rozmezí 20 až 25 %. Rozdíl oproti západní Evropě může být vyvolán více vlivy jako jsou například pozdější vstup dodavatelů závěsných systémů na náš trh, historicky pevná pozice tak zvaných kombi WC stojících na podlaze s keramickou splachovací nádržkou a podobně. Názor, že trend směřuje v naší zemi jednoznačně k závěsných systémům pro WC potvrzují právě návrhy koupelen a WC profesionálních architektů i nabídka a vzorové instalace koupelnových studií. V západní Evropě i v koupelnových studiích u nás zůstávají v nabídce kombi WC především v netradičním designu, často od světových designérů a často za poměrně vysoké ceny.

Už nikdy v pokleku

Snad nejvýznamnějším argumentem pro volbu závěsného WC je estetická stránka. Řešení toalety se zcela skrytou nádržkou na splachování působí lehce a moderně. Velmi důležité je i udržení čistoty, které je na každé toaletě jednou z priorit. Každý si dokáže představit, že úklid pod zavěšenou WC mísou j záležitostí několika vteřin, zatímco očista prostoru kolem „nohy“ stojícího WC vyžaduje čas a pozici ve dřepu nebo v kleče.
K estetické stránce také patří možnost volby vhodného tlačítka pro snadné ovládání splachování. Renomovaní výrobci nabízejí tlačítka v kovu i v plastu a v mnoha barevných odstínech. Pro ovládání splachování lze navíc použít pneumatické tlačítko velikosti běžného světelného vypínače umístěné i na boční stěně toalety.

Vody tak akorát

Dalším argumentem pro provoz, naši peněženku i životní prostředí je úspora vody, které instalační systémy závěsných klozetů nabízejí. Systém funguje buďto na principu START-STOP, kdy prvním zmáčknutím spustíme splachování a druhým zmáčknutím je kdykoli můžeme zastavit. Druhý systém funguje na principu tzv. dvojího množství splachování. Ovládací tlačítko je dělené na dvě části. Stisknutím větší části tlačítka se spláchne větší množství vody (zpravidla 6 litrů), stisknutím malého tlačítka pak pouze asi polovina z tohoto množství.

Unese i dva krále

Přístupnost k ventilům v nádržce je lepší u kombi WC, ale ani u závěsného není problematická. Nevýhodou závěsného WC je jeho problematičtější demontáž v případě nutnosti přístupu k šachtě při rekonstrukci celé stoupačky. Demontáž i zpětná montáž je možná, vyžaduje si ale mnohem více zručnosti než u klasického stojícího klozetu.
Poměrně častá je také otázka, jakou hmotnost závěsné WC unese. Tady není žádný problém – výrobci bez problémů plní normou předepsanou nosnost 400 kg. Pokud budeme uvažovat čistě teoreticky, na váš trůn by tedy bez obav mohli usednout hned dva králové zvířat současně (lev berberský v dospělosti váží 200 kg).

Výše a ještě výše

Závěsné WC, díky speciálním instalačním systémům, dokáže nabídnout i zvýšenou polohu WC mísy. Proč byste ji potřebovali? Třeba proto, že jste vyššího vzrůstu a usedání a vstávání pro vás bude mnohem pohodlnější. Anebo proto, že nejste zrovna mistři v gymnastice anebo máte už nějakou tu životní dekádu za sebou a pohodlné vstávání vám přijde velmi vhod.
Který tedy zvolíte? Posedíte v závěsu, nebo nedáte dopustit na pevnou zem? Argumenty jsme vám představili a teď již záleží jenom na vás.

Text:(lm) Foto: archiv

PožadavekKombi WCZávěsné WC
Snadnost rekonstrukce WC 8 4
Přístupnost k ventilům v nádržce 9 7
Přístupnost k šachtě v případě její rekonstrukce 8 5
Úspora vody 10 10
Vzhled (subjektivní) 3 10
Snadnost úklidu 3 10
Hlučnost 4 8
Možnost volby výšky WC mísy 1 10

Zdroj tabulky: společnost Geberit

Jako pomůcku pro vaše rozhodování jsme pro vás připravili tabulku, kde jsou uvedeny požadavky, které běžně od WC očekáváme. Těmto požadavkům je přiřazen koeficient, který vyjadřuje míru splnění daného požadavku od stojícího kombi WC či závěsného WC.
(1- splňuje nedostatečně, 10- splňuje výtečně). Sami zvažte, které požadavky jsou pro vás důležité a ptejte se na ně u dodavatelů.

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne