Lepší včas plísnit řemeslníky...

Datum: 23.8.2011
obrázek
... než mít pak v bytě plíseň. Pokud se dnes rozhodnete, že si dáte ve svém domě či bytě nainstalovat nová plastová či dřevěná okna, pak vám je většina montážních firem nainstaluje jedinou vžitou metodou: ukotví okno do otvoru, spáru vyplní montážní pěnou a zbytek zahází maltou. Ačkoliv je tato metoda běžně používána více než 10 let, je naprosto špatná. Možná se ptáte, proč se tedy používá, když je tak mizerná? Jednoduše proto, že je levná a pro řemeslníky i svým způsobem velmi pohodlná.

Plíseň u nových oken je prý normální

Tisíce zákazníků v Česku řeší dnes a denně problémy s vlhkými fleky a plísněmi kolem oken v novostavbách. „Je to normální, musíte hodně větrat,“ tak zní typická floskule montážních part a majitelů stavebních firem. V horším případě se dozvíte, že máte špatně namontované okno, a tudíž někde prosakuje voda. Dobrá, ale co s tím? Přeinstalovat okna? Asi nejlepší řešení, ale pěkně drahé. Jiná možnost neexistuje. Vlastně ano! Neustále větrat a občas použít Savo.

Plíseň u nových oken není normální!

Je to opravdu tak. Plíseň a vlhkost v okolí nových oken není normální úkaz. Značí, že je něco špatně. A jsme u jádra věci. Tedy u montáže okna s použitím pouhé montážní pěny. Co se vlastně děje v zaházené okenní spáře? Samotná montážní pěna nedokáže zabránit prostupu vody (vodních par a deště). Vlhkost se tedy dostává skrz spáru do místnosti. Vlivem stárnutí dochází u pěny k jejímu rozpadu. Samozřejmě že asi nikdo nebude po několika letech kuchat do spáry a zkoumat, co je uvnitř. Prostě se to neřeší. Každopádně i to málo izolace, kterou pěna zastávala, pomalu mizí.

Normální je používat moderní těsnicí systém

Pro mnohé z vás je to určitě překvapující zpráva. Někteří z vás už možná o něčem takovém slyšeli. O co tedy vlastně jde? Postavit se k montáži okna odpovědným způsobem a použít systémové řešení. Je důležité si uvědomit, že připustit nesprávnou montáž okna je velmi krátkozraké. Montáž okna takzvaně pouze na pěnu výsledek degraduje, ohrožuje samotnou trvanlivost i kvalitu okolních materiálů. Správná montáž okna s použitím systémového řešení předchází zbytečným ztrátám energie a významně snižuje náklady na vytápění.

Jak poznat, co je normální?

Přestože samotná montáž systémového řešení je snadná, vysvětlit, jakým způsobem funguje, tak jednoduché není. V příštím čísle časopisu podrobně probereme vhodné materiály i jejich správnou montáž a seznámíme vás tak s postupem, který byste měli bezkompromisně vyžadovat po montážnících. Pokud jste ale už teď tak zvědaví, že nevydržíte čekat, doporučujeme vám podívat se na webovou stránku www.montazokna.cz, kde můžete konzultovat konkrétní případ v pohotové online poradně, případně pomocí jednoduchého online kalkulátoru zjistit, kolik ušetříte právě na svém bytu nebo domě.

Tremco illbruck, provozovatel webu montazokna.cz

Text: Tereza Hajná

Foto: archiv firmy Tremco Illbruck

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne