Balkonové království

Základem jsou trvalky
Stabilním květinovým základem mého balkonu jsou oblíbené lilie, mečíky, pivoňky, na dotvoření květinových kompozic i okrasné trávy, drobné jehličnany, tújka či keřík tavolníku. Jako vzpomínku na dovolenou ve Francii jsem si pořídila další trvalku – levanduli. Každý rok se snažím o originální vzhled svého balkonového království. Trvalky doplňuji rozmanitými letničkami. Jejich druhy volím vždy tak, aby navzájem barevně ladily. Pěstuji různé druhy nízkých i vyšších afrikánů v mnoha barevných kombinacích, slaměnky (sušené přes zimu ve váze připomínají barevné léto), nízké jiřinky či fuchsie (letos s obřími květy). Fuchsie umisťuji do závěsných nádob, ve kterých nejlépe vyniknou jejich dlouhé výhony obsypané květy. Závěs
s fuchsiemi lze dobře připevnit i na zábradlí balkonu a pod něj umístit truhlík s nižšími letničkami. Nádoba s fuchsiemi musí mít dobrý odtok přebytečné vody, přemokření rostlinám nesvědčí. Přebytečná voda z fuchsií nepoteče k sousedům o patro níže, když pod ně postavím truhlík nebo nádobu s dalšími rostlinami, kam voda odtéká a zavlažuje. K mým dalším oblíbeným letničkám patří převislé pelargonie. Nezapomínám ani na pěstování bylinek. Tradiční libeček, kopr a pažitku doplňuji tymiánem, bazalkou, rozmarýnem a oregánem. K mým nejoblíbenějším květinám, které pěstuji na balkoně, však patří především lilie.
Lilie – královny balkonu
Setkávám se s názorem, že všechny lilie jsou na pěstování náročné, že je lze pěstovat jen na záhonech. U některých druhů a odrůd to sice platí, ale mnohé asijské odrůdy nejsou na péči příliš náročné. Proto je třeba si nejprve zjistit v zahradnictví, které odrůdy by pro pěstování v nádobách byly vhodné. Ovšem pozor – platí, že všechny cibule lilií jsou choulostivé na přemokření, především v zimním období. Jelikož se mi osvědčilo pravidlo, že ponechat cibule lilií na stejném stanovišti, ve stejné nádobě několik roků může znamenat, že v dalších letech lilie lépe rostou a zejména více kvetou, chráním truhlíky s cibulemi lilií přezimující na balkonu před sněhem, který by truhlík v zimě příliš „zavlažoval“. Stejně tak do těžkých půd, z nichž voda špatně odtéká, je třeba zapracovat drenáž a zajistit dobrý odtok případné vody z tajícího sněhu.
Slunce nebo polostín
V létě obvykle neprospívá spodním částem lilií přílišné horko. Báze lilií by měly být v chladu a stínu, chráněné před přímým sluncem. Pokud k liliím ve větším květináči či hlubším truhlíku vysadím víceleté trvalky nebo letničky, snadno tomuto požadavku vyhovím. Některým druhům lilií, zejména asijským hybridům, ale ani přímý sluneční svit nevadí, dokonce jim pěstování na plném slunci vyhovuje. Půda by však měla být vždy kyprá, humózní a spíše suchá. Jelikož některé asijské odrůdy nedosahují velkých výšek, spíše 35 až 50 cm, vejdou se dobře i na malý balkon a v nádobách vypadají velice elegantně. Jejich odrůdy se odlišují rovněž sklonem květů (vzpřímeným, obráceným do stran nebo převislým). Asijské lilie se dají dobře kombinovat s letničkami a trvalkami. Podle velikosti a rozložitosti květů vysazuji lilie do různých nádob. Rozložitější vyniknou v kulatých nádobách, kde jednu až dvě cibule umístím doprostřed nádoby a jako podrost zvolím například zcela nenáročné nízké afrikány, lobelky či jinou letničku s drobnými kvítky. Vždy se snažím jednotlivé rostliny barevně sladit. Do delších, hlubších truhlíků lze lilie vysadit samostatně, např. ve dvou řadách. Já jsem zvolila tři druhy lilií tak, že žluté vykvetly již v červnu, červené Red Latin kvetly v červenci a další kvetou až nyní.
Vhodná nádoba i hnojivo
Pro vyšší odrůdy lilií, které mají cibule v obvodu kolem 15 cm, je třeba zvolit větší nádobu, aby se rostliny mohly dobře rozvinout, například pro lilie Landini jsem zvolila květináč o průměru nad 22 cm. Pokud chcete sesadit více cibulí dohromady, rozhodně zvolte větší nádobu. U těch druhů lilií, které mají zvláštní nároky na půdu, si můžete pěstování v květináči usnadnit. Například orientální odrůdy lilií, které vyžadují kyselou půdu, můžete vsadit do substrátu pro rododendrony. Velkou výhodou rostlin v nádobách je, že podle období kvetení a barvy lze nádoby na balkonu přesouvat a vytvářet krásné barevné kompozice.
A jako každá jiná rostlina, potřebují lilie rovněž přihnojovat. Letos jsem použila Kristalon na květ, který je třeba aplikovat už v době rašení. Další dávka je nutná v období kvetení a poslední ihned po odkvětu, kdy se rostliny začínají pomalu zatahovat a cibule se připravují k odpočinku.
Od jara do zimy
Zkrátka: moje balkonová zahrádka začíná kvést v květnu, přes celé léto jí vévodí trvalky a zejména letničky. Koncem září končím s pěstováním bylinek, do října kvetou afrikány, některé letničky a jiřinky. Ke spánku svoji zahrádku ukládám až na přelomu října a listopadu. Přes zimu zde však zůstávají stále zelené jehličnany i některé okrasné trávy.
Text: Alexandra Hurtová
Foto: autorka