Je třeba nejprve poctivě počítat a ne jenom bez rozmyslu škrtat!

Datum: 18.8.2011
obrázek
říká Andreas Zehnder, výkonný ředitel Evropské asociace stavebních spořitelen Omezit české stavební spoření? Také v Německu se hledaly úspory ve spolkovém rozpočtu. A zvoleno bylo nejvíce efektivní a prospěšné řešení – stavební spoření se stalo součástí penzijní reformy. Podle Andrease Zehndera zvítězil zdravý rozum. I proto příliš nerozumím tomu, co se děje v České republice.

Jak byste přesvědčil českého ministra financí, aby upustil od ataku na stavební spoření?

Mám pocit, že se u vás zapomnělo na příčinu celosvětové finanční krize. Začala ve Spojených státech na trhu s bydlením, zatímco stavebních spořitelen se tyto problémy nedotkly. Zapomíná váš ministr financí, kolik set miliard dolarů a eur jednotlivé státy nalily do bank, aby je oddlužily?

Snad si vzpomíná, ale u nás takové problémy nebyly…

Jistě, země s fungujícím stavebním spořením neměly obrovské propady ve financování bydlení. Krize se jim částečně vyhnula. Podívejte se na čísla, jsou celkem jasná. O to více mě překvapuje, že se po krizi zrovna česká vláda pustila do jednoho ze základních pilířů financování bydlení.

Pro vládu je však lákavé ušetřit necelých dvanáct miliard korun…

Počkejte, na financování bydlení se stát podílí vždy. To není věc, které by se neměl věnovat. Kdybych to řekl na německém příkladu: stát velmi silně podporuje sociální výstavbu pro nejchudší, ale také podporuje investice do vlastního bydlení, protože mít vlastní bydlení je přece pro stát i společnost vysoká hodnota.

Dvanáct miliard také, ne?

Možná je problém v tom, že se tento výdaj rozpočtu zatím příliš nezkoumal. Nejde přece o vyhozené peníze, jak je tomu u mnoha jiných výdajů. Jde o investici, díky níž se staví a rekonstruuje, díky ní jsou a přibývají pracovní místa. A logicky – díky této investici dostává stát peníze zpět ve formě daní.

Lze to kvantifikovat?

Jistě. Stačí jednoduchý propočet a zjistíte, že stát dostává díky podpoře stavebního spoření na daních znatelně více, než sám dává. Důvod je jednoduchý – díky relativně nízké státní podpoře investují lidé násobně více peněz a z nich platí samozřejmě daně. Stát navíc dostává lépe zajištěné bytové potřeby lidí, stabilní úrokové sazby a vysokou míru spoření. To není vůbec málo. Prostě, je třeba nejprve poctivě počítat a ne jenom bez rozmyslu škrtat.

Jaký je názor Andrease Zehndera na podporu panelových domů? Jak postupovali v Německu? Co říká na programy jako je Zelená úsporám? Dozvíte se v rozhovoru, který bude uveřejněn ve finanční příloze Panel Plus, který vyjde 17. října 2011.

 

Text: Martin Chára

Foto: archiv časopisu PANEL PLUS

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne