Vyšperkujte si balkon

Datum: 14.8.2011
obrázek
Pokud váš byt zdobí balkon nebo lodžie, byla by škoda jich aktivně nevyužívat. Můžete si zde zřídit bylinkovou zahrádku nebo malé posezení, kde se s rodinou a přáteli osvěžíte při sklence vína. Z důvodu velkého a proměnlivého zatížení povětrnostními vlivy bývají objekty balkonů, zejména pak jejich podlahy náchylné na konstrukční vady a poruchy.

Nezbytné pro úspěšné a správné provedení balkonové skladby je použití kvalitní dlažby, stejně jako vhodná volba hydroizolační, lepicí a spárovací hmoty. Technologové značky Baumit všechny tyto požadavky spojili v jediném certifikovaném systémovém řešení, kterému propůjčili název Baumit Baumacol.

Balkonový systém Baumit Baumacol je odolný vůči vodě a vlhkosti i extrémním teplotním výkyvům a může se pyšnit dlouholetou životností a spolehlivostí. Doporučenou skladbu pro podlahy balkonů a lodžií tvoří materiály pro přípravu podkladu, hydroizolační, lepicí a spárovací hmoty doplněné o příslušenství v podobě balkonové okapnice, popř. hydroizolační rohové pásky. Systém není náročný na zpracování a při dodržení daných postupů ho zvládnete aplikovat i svépomocí. Pokud vám na balkoně dosloužila stávající dlažba, pozorně čtěte, krok za krokem vás provedeme její renovací.

Základem úspěchu je správně ošetřený podklad

Balkonový systém se aplikuje na nosnou konstrukci balkonu, zbavenou všech starých nánosů a nečistot jako zbytky lepidel, cementů, hydroizolací nebo nátěrů. Podklad musí být dostatečně pevný, únosný, přiměřeně suchý, drsný a rovnoměrně nasákavý. Nezbytnou podmínkou je ověření stavu vlhkosti a rovinnosti podkladu. Rovinnost se kontroluje pomocí vodováhy nebo rovné latě. Odchylka musí být nejvýše 2 mm na 2 m. Pokud jsou nerovnosti větší, aplikuje se vyrovnávací hmota Baumit Baumacol Planea. Tato zušlechtěná, rychle tuhnoucí malta má vynikající vlastnosti při zpracování a snadno a rychle vyplní všechny trhliny a nerovnosti.

Nové souvrství se starým podkladem propojí základní nátěr Baumit Super Grund. Jedná se o účinný kontaktní můstek, který zajišťuje nejen vysokou přídržnost k podkladu, ale současně také i ochranu proti nadměrnému odsátí záměsové vody z čerstvého materiálu do podkladu.

Opatření proti účinkům deště a vlhkosti

Dvanáct hodin od nanesení základního nátěru lze začít s nanášením spádové vrstvy, která zajišťuje rychlé a účinné odvedení srážkové vody z povrchu balkonu. Vytváří se cementovým potěrem Baumit FlexBeton ve spádu min. 2 %. Navazující stěny i další prostupující svislé konstrukce je předem nutné oddělit okrajovou dilatační páskou. Namíchaná směs spádového potěru se rozprostře na podklad, urovná pomocí dřevěné latě a následně uhladí polystyrenovým nebo dřevěným hladítkem. Spádová vrstva musí dostatečně vyzrát (cca 28 dnů).

Hydroizolační vrstva se provádí celoplošným nanesením hydroizolační stěrky Baumit Baumacol Protect na podklad ošetřený základním nátěrem Baumit Super Grund. Stěrka se aplikuje ve dvou vrstvách zubovým hladítkem s přestávkou cca 3 hod. Výsledná tloušťka hydroizolační vrstvy musí být min. 2 mm. Důležité je napojení hydroizolace na navazující svislé konstrukce. Tyto přechody ošetříme vložením pružné bandáže – hydroizolační rohové pásky mezi 1. a 2. vrstvu hydroizolace. Okapní hrany volných okrajů balkonů a lodžií se vytvoří pomocí typizovaných balkonových profilů – přímé či rohové okapnice. K napojení podlahy na stěnu slouží patní balkonový profil. Profily se fixují k 1. vrstvě hydroizolace pomocí samolepicí butylové balkonové pásky a překryjí se 2. vrstvou stěrky.

Lepení dlažby a spárování

Na takto připravený podklad lze začít po 24 hodinách lepit dlažbu lepicím tmelem Baumit Baumacol FlexTop nebo Baumit Baumacol FlexUni. Přes okapnici se lepí s přesahem cca 1 cm tak, aby vznikla okapová hrana. Lepidlo se nanáší na podklad i na dlaždici, a to zubovým hladítkem. U styku stěn je potřeba dbát na dodržení dostatečné šířky dilatačních spár.

Zhruba po 24 hodinách od nalepení dlažby je možné začít se spárováním spárovací hmotou Baumit Baumacol Fuge (dodávaná v různých odstínech). Spárovací hmota se do spár vtlačuje gumovou stěrkou, popř. spárovacím hladítkem a to úhlopříčně ke směru spár. Po zavadnutí hmoty se spáry očistí houbovým hladítkem.

Všechny spáry a spoje musí být odolné proti pronikání vody. Dilatace a styky stěn s podlahou se proto na závěr vyplní pomocí kartušové pistole pružným tmelem Baumit Baumacol Silikon (dodávaný v různých odstínech).

Text: (pr)

Foto: archiv firmy Baumit

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne