Design není luxus

Datum: 12.8.2011
obrázek
Pojmem „design“ velmi zjednodušeně znamená snoubení krásy a účelnosti, které by měly být v jakémsi ideálním poměru. Není možné design zaměňovat za pojem luxusu. Designový nábytek musí být něčím výjimečný a to jak ve smyslu oné krásy, tak i ve jménu funkci a užitné hodnotě. Příkladem může být prototypová řada nábytku architekta Ondřeje Beneše.

Desky stolů této kolekce jsou vyrobeny z materiálu s obchodním názvem Glasilex. Tento materiál vzhledem připomíná umělý kámen, je částečně transparentní, ekologický a nabízí bohaté tvarové kreace. Při jeho výrobě se recyklují jinak nevyužívané suroviny, které designu nábytku dodávají dnes tolik potřebný a akcentovaný „ekologický“ rozměr.
Glasitex získal před pár lety zvláštní cenu Ministerstva průmyslu za ekologický výrobek. Při jeho bližším ohledání přesně rozeznáváme jednotlivé zapečené kousky skla, které vytvářející efekty charakteristické pouze pro tento materiál. Pohledová vrstva je k dispozici v několika kmenových barevných odstínech. Jsou to valéry bílé, modrozelené, modré, zelené a hnědé. Od nich je odvozena základní barevná škála a mohou být i východiskem k dalším dezénům. Sklosilikát je rovněž snadno opracovatelný, nabízí nejrůznější tvary, které jsme až doposud přisuzovaly materiálům čistě neorganického, umělého původu.
Podobně jako umělé kameny, poskytuje sklosilikát v rámci nábytkové tvorby celou řadu vlastností, jež mu zjevně zajistí popularitu nejen u uživatelů, ale i u návrhářů a designérů. Není náchylný k poškrábání a jinému podobnému mechanickému opotřebení. Je zcela výjimečně odolný proti chemickým vlivům a to do té míry, že jej lze použít (a také se již používá) jako materiál fasád a venkovní obkladů. Je velmi pevný a tak je možné vytvořit velmi tenké a zároveň pevné plochy, čehož se dá velmi zajímavým způsobem využít právě při vytváření např. horních desek stolů.

Text: Petr Haas
Foto: archiv Ondřeje Beneše

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaký rozměr má váš byt?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne