Nová tvář koupelny

Datum: 19.7.2011
obrázek
Vycházíte každé ráno i večer z koupelny s pocitem, že ta vaše není dostatečně moderní, hezká, příliš funkční a myslíte si, že rekonstrukce je nevyhnutelná? Pokud přemýšlíte o definitivní likvidaci starého umakartového jádra, tak právě v letních měsících přichází ta nejvhodnější chvíle se jej zbavit, pustit se do rekonstrukce koupelny a splnit si tak svůj sen.

Proto jsme se rozhodli, že vám přiblížíme, jak rekonstrukce probíhá a přinášíme několik zajímavých nápadů a praktických tipů od českého výrobce sanity – TEiKO.

Základem úspěchu je důkladná příprava, proto nejdříve vše pečlivě změřte a naplánujte si, jak má vypadat výsledek. Hledejte inspiraci například v katalozích, koupelnových studiích nebo u známých. Rozhodně se poraďte s odborníky a za pomoci grafického návrhu zkušeného koupelnového studia vyberte konkrétní řešení.

Svépomocí nebo na klíč?

Rekonstrukci panelového jádra či stávající koupelny můžete realizovat buď svépomocí, najímáním řemeslníků jednotlivých profesí, nebo zadáním celé rekonstrukce tzv. na klíč.

Doporučujeme vše pečlivě zvážit s ohledem na finanční a časové možnosti. Pokud zvolíte poslední variantu a kompletní realizaci svěříte stavební firmě, pečlivě vybírejte. Od jednotlivých firem, žádejte ukázky jejich realizovaných projektů, nechte si předložit kalkulaci, termínový plán, včetně smluvních podmínek a záručních ujednání.

Typová rekonstrukce panelového jádra za týden

Přestavbu koupelny lze zvládnout dokonce během jediného týdne. Aby práce odsýpala v rychlém tempu, je potřeba si předem ujasnit několik základních otázek.

Velikost prostoru

Podle vkusu a možností lze koupelnu sloučit s WC, čímž celý prostor provzdušníme a zvětšíme. Ale pozor, tato varianta je doporučována spíše jednotlivcům, než rodinám s větším počtem členů.

Návrh a projekt

Doporučujeme obrátit se na odborníky, ať už se jedná o architekta, stavebního inženýra, nebo koupelnové studio, kteří zpracují jednodušší, či komplexnější projekt a poradí s celkovou koncepcí prostoru. Zároveň vám pomohou s volbou stavebních materiálů a zařizovacích předmětů.

Elektrická instalace a osvětlení

Přestože osvětlení bývá instalováno až úplně na závěr, je nutné rozhodnout o umístění jednotlivých zásuvek, vypínačů, světel a spotřebičů již při přípravě rekonstrukce. Obecně lze říci, že koupelna vyžaduje dostatek osvětlení, centrální světla je vhodné doplnit osvětlením nad zrcadlem, či vedle něj, zvážit můžete také relaxační osvětlení, či světelné scény.

Topení a větrání

O způsobu vytápění je vhodné se poradit s projektantem, stejně jako o odvětrávání koupelny vhodným způsobem.

Rozvody vody a odpady

Rozvody studené a teplé vody, včetně odpadů raději přenechejte odborníkům, předejdete tak možným nepříjemnostem s neodborně provedenou prací.

 

Vana, nebo sprchový kout?

Záleží především na velikosti prostoru. Pokud máte nedostatek místa, pak můžete vybírat mezi minivanou o rozměru 150 x 60 cm či sprchovým koutem.

Text: (pr)

Vizualizace: TEiKO

Kdy potřebujete stavební povolení?

 • V případě jednoduchého vyzdění bytového jádra může stačit jen ohlášení stavby se základním zakreslením půdorysu rekonstrukce.
 • Stavební povolení je potřeba při náročnější rekonstrukci, kdy měníte dispozice bytu a zasahujete do nosných konstrukcí.
 • Vždy je vhodné se poradit s odborníky a konzultovat svůj záměr na příslušném stavebním úřadě.
 • Žádost o stavební povolení, včetně vypracovaného stavebního projektu a statického posudku, předkládá majitel nemovitosti stavebnímu úřadu.
 • Všechny tyto úkony za vás může vyřídit i renomovaná stavební firma.

Vizualizace

Rozměry místnosti – 2,83 m x 2,60 m, tj. 6,4 m2

Rekonstrukce panelového bytu v lokalitě Brno – Bystrc. Vanu DORADO z nové řady Ideal Line decentně doplňuje krycí panel a bezrámová oblouková vanová zástěna.

 

 

 • Vana Dorado 160 x 95 x 44 cm, objem: 190 l
 • Vanová zástěna PVZKO 110 x 135 cm
 • Podhlavnik Standard

Vizualizace

Rozměry místnosti – 2,76 m x 2,0 m, tj. 5,5 m2

Novostavba typového nízkorozpočtového domu v Brně – Maloměřicích, realizovaná osazením vany NERA, pětiúhelníkového sprchového koutu s vaničkou PEGAS a sprchovým panelem MAGMA.

 

 • Vana Nera 160, 160 x 100 x 51 cm, objem: 263 l
 • Sprchová zástěna NSKPU 90 x 90 x 187 cm
 • Sprchový panel Magma 146 x 13 x 6,5 cm
 • Vanička Pegas 90 x 90 x 14 cm
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne