Nový panel opět ožil jen na chvíli

Datum: 19.7.2011
obrázek
Když v březnu vláda schválila více než miliardu korun pro rekonstrukce a zateplení panelových domů v rámci programu Nový panel Státního fondu rozvoje bydlení, byly to první kapky živé vody. Následné schválení Poslaneckou sněmovnou oživení pro Nový panel potvrdilo.

Je to příliš dobrá zpráva pro obyvatele panelových domů, než aby ji bylo možno ponechat bez odezvy. V čem je podstata téhle dobré zprávy? Uvolněná miliarda by měla pomoci zlepšit bydlení lidem, žijícím zhruba ve 28 000 bytech.

Program NOVÝ PANEL umožňuje poskytovat zvýhodněné záruky a úrokové dotace. Nejde tedy o přímou dotaci na rekonstrukci domu a na zateplení, ale o dotaci na úroky z úvěru. Že to není pomoc zanedbatelná je patrné z příběhu, který se odehrál nedávno. Bytové družstvo revitalizovalo svůj zprivatizovaný panelový dům, věžák o 13 patrech a 96 bytech. Na více než polovinu hodnoty rekonstrukce si muselo vzít úvěr cca 8 milionů Kč. Požádalo SFRB o úrokovou dotaci, získalo ji a byla to pomoc, která stála za to. Výše dotace byla 1,5 milionu korun. A úspory ve spotřebě tepla po zateplení? 45 – 50 %.

Nepodceňte přípravy

O dotaci z programu NOVÝ PANEL žádá vlastník nemovitosti. Nejčastěji to je bytové družstvo nebo společenství vlastníků. Podmínkou, která možnost dotaci získat umožňuje, je perfektní příprava. Nejen žádosti o dotaci, ale především příprava celé akce. Od záměru, přes technické a energetické posouzení stavu domu a zjištění co bude třeba opravit, přes kvalitní projekt, promyšlené financování a kompetentní, profesionální provedení rekonstrukce.

Kvalita není levná

Nejde však o levnou záležitost. Kolik to bude stát, se dá obecně jen těžko říci. Rozhoduje stav domu a to, co bude třeba udělat. Revitalizace domu včetně zateplení je záležitost na dlouhá léta. Na desítky let. Na dlouhá léta úspor ve spotřebě tepla. Nemluvě o podstatném prodloužení životnosti domu, zvýšení jeho hodnoty a významně zvýšeném komfortu a kvalitě bydlení. Proto se vyplatí dobře počítat. Běžně se, po úvaze o rekonstrukci, objeví nabídky s velmi výhodnou cenou. Avšak většinou to, co je levné, nebývá kvalitní.

Vybírejte pečlivě

KASTEN nabízí kompletní servis. V rámci předprojektové přípravy zpracováváme pro klienty technicko-ekonomickou rozvahu, která obsahuje informace o žádoucím rozsahu a úrovni opravy, rozbor předpokládaných investičních nákladů, alternativy investičních možností i možnosti využití dotačních titulů. Mnohdy družstva či SVJ uvažují i o postupné revitalizaci. Napřed okna, pak balkony a lodžie, potom střecha a nakonec zateplení. Vypadá to jako finančně přijatelnější cesta. Ale není. Vždycky je to dražší. Máme s tím víc než 16 let zkušeností.

Text: Aleš Kocourek, Kasten, spol. s r. o., člen Cechu pro zateplování budov

Foto: Kasten

KASTEN spol. s r.o., Větrná 145, 277 11 Neratovice – Byškovice

Tel: +420 318 647 150; +420 318 647 152, GSM : +420 602 368 327

E-mail: info@kasten.cz; www.kasten.cz

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne