Na prahu dokonalosti

Datum: 15.10.2012
obrázek
Rekonstruovaný třípokojový byt na pražském Proseku spolehlivě plní všechny úkoly domácího prostředí a zároveň nabízí mnoho originálních pohledů, pojetí a přístupů, které podtrhují využití bytového prostoru a dávají možnost vydat se za hranice všednosti.

Rekonstrukce byla pojata skutečně zásadně – kromě nosných stěn se dotkla prakticky všech prvků v bytě. Zcela bylo vyměněno všechno původní vybavení – okna, dveře, podlahová krytina, elektrorozvody, vodovodní potrubí, odpady a části stoupaček. Původní meziokenní vložka byla nahrazena dalším oknem. Všechna okna byla předsazena do úrovně zateplení fasády, což opět přidalo vnitřnímu prostoru několik kubických metrů navíc, včetně širokého parapetu po celé délce pokoje.

Dům v domě

„Vytvořili jsme vlastně jakýsi dům v domě – základem se staly sádrokartonové předstěny a zavěšené stropy se zvukovou a tepelnou izolací, které zásadním způsobem zlepšily akustické vlastnosti bytu, a to jak při přenosu okolních zvuků do našeho bytu, tak i od nás, vhledem k bytům sousedním. Tyto úpravy přinesly i zateplení, a tím znatelné úspory. V prostoru za předstěnami jsou vedeny všechny rozvody, bez nutnosti zasekávání do betonových stěn a stropů. Na panely byly instalace připevněny sádrou, u výplňových stěn byly vloženy do stěnové izolace.

Původní litinové radiátory ústředního topení byly v rámci rekonstrukce pouze natřeny a opatřeny novými hlavicemi s termostaty. Záměrem rekonstrukce nebylo vyměnit veškeré vybavení bytu bez rozmyslu – výrazná forma litinových žeber odpovídala zvolené koncepci interiéru,“ vysvětluje paní domu, která vystudovala fakultu architektury ČVUT a navrhování interiérů má tedy přímo v popisu práce. Pracuje v ateliéru ATW architekti, kde již řadu podobných modernizací panelových bytů realizovali. A tak i tady se další byt přeměnil do docela jiné podoby, i když nové pojetí nijak nezastírá podstatu panelového bytu.

Promyšlená pohoda

Interiér byl posunut téměř na hranici luxusu. A tady se projevila výhoda dokonalé znalosti firem. V podstatě veškerý nábytek, včetně dveří do koupelny, vestavěných skříní i kuchyňské sestavy, nechala paní domu zhotovit podle vlastních návrhů na zakázku. Při výběru firmy rozhodovala kvalita provedení, schopnost respektovat zadání a pochopitelně i cena. „Pokud zvolíte správně, neplatí pravidlo, že zakázková výroba musí být vždy výrazně dražší než sériová. Podle svých zkušeností doporučuji hledat spíše mimo Prahu a velká města,“ dodává paní Jitka.

Při naší návštěvě stále objevujeme další a další zajímavé nápady, na první pohled docela malé detaily, které staví užívání tohoto obytného prostoru do stále nového světla.

Vše zde slouží tomu, aby se tady každý cítil volně, příjemně a přitom mohl v maximální míře využívat veškerého komfortu, který současné možnosti nabízejí. Příkladem může být třeba kuchyňská sestava, skrývající výsuvný kontejner, který se může během okamžiku proměnit třeba na pojízdný bar. Uvolněný prostor může v té chvíli zaujmout židle, aby si nohy mohly také na chvíli odpočinout.

V kuchyni ještě na okamžik zůstaňme. Stěna u sporáku nemá klasický obklad – jak vedle něj, tak za ním je sklo Chodopak. Na výsluní zájmu jej vrátila především široká barevná škála, příznivá cena a snadnost aplikace. Na zeď ho totiž jednoduše nalepíte. Také údržba je daleko jednodušší.

Se sklem v nejrůznějším pojetí se v tomto bytě setkáváme prakticky na každém kroku. Nejde o rozmařilost – skleněné plochy v koupelně nebo v kuchyni nebyly výrazně dražší než klasický dlaždičkový obklad a přitom odvádějí nesrovnatelně vyšší estetickou, ale i funkční úlohu. Dokonale hladká plocha v matném, jemně nazelenalém provedení po celé délce kuchyňské linky působí velmi elegantně. Zásadní předností skleněné plochy je ale světlo – sluneční paprsky skrz společnou stěnu pronikají až do koupelny, která je po celý den přirozeně a velmi příjemně prosvětlena.

Skleněné jsou také dveře do všech obytných místností. Tabule matového bezpečnostního skla jsou zavěšeny na speciálních pojezdech a snadno a bezhlučně se zasouvají ke stěně. Žádná otevřená křídla tak nezasahují do prostoru, což zlepšuje možnosti zařízení místností. Mezi předsíní a ložnicí byla zvolena zasouvací stěna s celoplošným zrcadlem, jež nahrazuje chybějící hloubku prostoru.

Minimalismus vyžaduje maximum vkusu

Designově čisté, elegantní doplňky rozhodně nemusí patřit do cenově nedostupné kategorie. Většina vybavení a zejména doplňků pochází z firmy Konsepti, ale mnohé z nich jsou i z IKEA. Jsou to právě doplňky a maximální důraz na detail, které dovádějí tento byt na práh dokonalosti. Vytříbený vkus majitelky bytu nezapře oblibu v minimalismu – jen ten dovoluje vyvoleným předmětům vyniknout. K tomu přispívá vhodně pojaté osvětlení – kloubová a otočná svítidla je možné podle situace použít právě k poutavému nasvícení detailů, což dokáže propůjčit interiéru nevšední atmosféru.

Základní bílá barva interiéru nebyla zvolena samoúčelně. Přináší pocit čistoty, elegance a svou neutralitou dovoluje rozehrát citlivou partii s kontrastními tóny. Akcentem se tak stává červené sedátko – vajíčko od italské firmy Baleri, podtržené stejnobarevnými polštáři na pohovce z IKEA. Výrazné grafiky Ivany Šrámkové – Šolcové výborně doplňuje keramika Elišky Malcové.

V hlavní roli světlo

„Základními požadavky v rámci rekonstrukce bylo byt opticky zvětšit a prosvětlit. Nesnažili jsme se popřít podstatu bytu v panelovém domě, ale ukázat, že i byt tohoto typu je možné rekonstruovat ve zcela jiném pojetí,“ vysvětluje paní Jitka.

Důraz byl kladen na flexibilitu, otevřenost jednotlivých prostorů v celek s průhledy. Tak se podařilo dostat přirozené světlo a dokonce sluneční paprsky i do koupelny a předsíně, což je pro panelákové byty opravdu netypické. Pokud je to nutné, variabilní pojetí posuvných elementů, skleněných a zrcadlových stěn, umožňuje snadno poskytnout v jednotlivých místnostech soukromí.

Otevřenost prostoru podtrhují jednotící prvky. Nejnápadnějším z nich je bezpochyby podlaha z javorového dřeva, která je povrchově opatřena dvěma vrstvami odolného laku, který ji chrání nejen proti odření, ale vysoké zátěži vůbec. Je položena jedním směrem, bez jediného přerušení prahy, což celý prostor plynule propojuje.

Na skok v jiném světě

Plochy z drobné bílé mozaiky, která získává díky pronikajícímu světlu skrz skleněnou stěnu nazelenalý nádech, jsou svou strukturou originálním prvkem koupelny. Dlažba, obklady, skříňky – vše je zde bílé a přesto zásluhou sotva postřehnutelných odstínů, rozdílů ve strukturách materiálů a především hrou světla, zde vzniká prostředí s neopakovatelnou atmosférou. Těžké je i uvěřit, že je jádro nyní téměř stejně velké, jako bylo původní. To bylo navíc průchozí z koupelny do kuchyně. Iluzi nového prostoru pomohlo dotvořit velké zrcadlo na stěně vpravo od dveří. Není zavěšené na mozaice, ale nalepené přímo na stěně.

Nerezové umyvadlo pochází, stejně jako baterie, z dánské firmy Vola od úspěšného architekta Arne Jocobsena. Dispozice koupelny se zásadním způsobem neměnila, jen vana, která byla původně vpravo, je nyní přímo proti dveřím. Zvolena byla plastová, která lépe udržuje teplo a případná drobná škrábnutí je možné snadno odstranit. Praktické je středové umístění odtoku i baterie, které umožňuje pohodlné koupání na obou stranách. Přítok vody je přepadem. Čelní, homogenní deska vany není obložena obklady, ale je kompletně odnímatelná a tím je zaručen pohodlný přístup ke všem instalacím v případě revizí a oprav. Obdobným způsobem pohodlného, snadného a kompletního přístupu je řešen také přístup do instalační šachty na WC.

Podlaha z bílého řeckého mramoru dobře udržuje teplo, což oceníte, stejně jako zde, zejména ve spojení s podlahovým vytápěním. Při instalacích byly použity závěsné systémy značky Geberit s důrazem na maximální funkčnost a komfort. Důsledně uplatňovaným požadavkem byla také úspornost – dělený splachovací systém u WC zaručuje úsporu vody až o dvě třetiny, vanová a umyvadlová baterie Vola ušetří polovinu.

 

 

Text: Veronika Dubová

Foto: Jaroslav Hejzlar a Martin Mašín

  • Rekonstrukce, při níž architekt navrhuje novou podobu bytu a současně je jeho vlastníkem určitě není typickým příkladem. Z pohledu architekta se ale příprava studie v ničem nelišila. Také zde bylo nutné vycházet a respektovat podmínky využití a pojetí prostoru.
  • V mnoha lidech stále přežívá názor, že je služba architekta výsadou movitých a penězi zhýčkaných lidí, kteří platí za všechno, a tedy i za to, co by docela dobře zvládli sami. To je ovšem velký omyl.
  • Příprava dobrého projektu vyžaduje především soulad mezi klientem a architektem. Ze strany klienta je nutné si uvědomit, čeho chce v rámci modernizace dosáhnout. Úkolem architekta pak je připravit takové řešení, které bude nejlépe odpovídat jak prostorovým možnostem bytu, tak především zvyklostem a životnímu stylu jeho obyvatel.
  • Pokud klient přistupuje k výběru sám, případně jej nechává na stavební firmě, v mnoha případech nakonec zaplatí výrazně více, než kdyby využil služeb architekta. S největší pravděpodobností koupí některé předměty zbytečně drahé, na jiných se bude snažit předchozí výdaj ušetřit. Ani jeden způsob není tedy ten pravý.
  • Současný trh nabízí skutečně obrovský výběr zařizovacích předmětů, vybavení i doplňků, které jsou pochopitelně ve značně rozdílné kvalitě i ceně. Zkušený architekt je schopen nabídnout mnoho z nich v rozdílných cenových relacích a přitom udržet požadované pojetí interiéru.
  • V tomto případě bylo velkou výhodou, že celková rekonstrukce mohla proběhnout v prázdném, nezařízeném bytě.
  • Zásadním rozdílem oproti původnímu stavu je zcela vybouraná nenosná příčka mezi obývacím pokojem a jídelním koutem. Prostor opticky zvětšují také probourané vstupy do jednotlivých místností, které v nové podobě nahrazují posuvné skleněné dveře. Příčky v dalších místnostech byly mírně posunuty ve prospěch lepšího využití místa. Změny se dotkly také původního umakartového jádra. Průchozí koupelna do kuchyně má nyní pouze jedny dveře, což umožnilo zvolit vhodnější umístění vany. Z kuchyňské strany pak bylo možné lépe umístit kuchyňskou sestavu.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne