Bulharsko - země otevřených srdcí

Datum: 8.6.2011
obrázek
Komfortně vybavené hotely, spousta atrakcí pro turisty, kvalitní písečné pláže a především příjemné ceny. Tím vším dnešní Bulharsko přitahuje tisíce českých turistů, kteří znovu objevují půvaby černomořského pobřeží.

V Bulharsku se v posledních letech kompletně zprivatizovaly a následně zmodernizovaly hotely, především ve velkých letoviscích, jako jsou Slunečné pobřeží a Zlaté písky. Dnes už je samozřejmostí bazén u hotelu, což před lety byla opravdová vzácnost. Navíc v menších letoviscích byla postavena řada nových penziónů a soukromých hotýlků. Z bývalých malých rybářských vesniček se stala moderní rekreační centra, která si uchovala svou původní atmosféru.

Dlouhověkost je žádoucí

Hruď se Čechovi dme pýchou, když ukazuje Američanům gotickou stavbu v Praze a řekne, tohle je staré šest set let. Zcela opačný pocit mohou Češi zažít v Bulharsku. „A tohle je ze sedmého století před Kristem,“ říká mladý Bulhar a ukazuje na vykopávky uprostřed městečka Sozopol. Možná si nějaké století přidal, ale v každém případě existují zmínky o osadě na místě dnešního Sozopolu už z roku 610 před naším letopočtem.

Dalším důvodem návratů Čechů do Bulharska je určitě tradice. I když před lety nebylo Bulharsko nikterak komfortní destinací, rodiny s malými dětmi tam jezdily rády, protože v této zemi našly levnou dovolenou u moře, a ačkoliv služby byly na velmi nízké úrovni, příjemné pocity z dovolené umocňovaly i velmi přátelské vztahy domorodců. Služby se dnes výrazně zlepšily, místní svůj vztah k Čechům nikterak nezměnili, takže se dovolená v Bulharsku stává velmi dobrou volbou. I taková maličkost, jako jsou jídelníčky v restauracích psané v češtině, dokazuje, jak si v Bulharsku českých turistů považují.

Škola potápění

Češi mají i nadále raději jižní pobřeží. To, stejně jako kdysi, je o něco levnější než velká letoviska na severu. Jižní pobřeží – Primorsko a dál směrem k tureckým hranicím – nenabízí jen nižší ceny, ale také jednodušší a opravdovější Bulharsko. Nicméně i tam – například právě v Primorsku – se nabídka nejrůznějších aktivit značně rozrostla. Například o cyklistické výlety do pohoří Stranža nebo potápění k podmořským skaliskům. V potápěčské škole mohou zájemci absolvovat celý kurs nebo si alespoň vyzkoušet jednotlivý ponor, aby poznali, co s nimi taková zkušenost udělá.

České informační centrum v Primorsku

Primorsko se za poslední tři roky stalo jakousi českou oázou na bulharském pobřeží. Cestovní kancelář Alexandria tu dokonce zřídila České informační centrum, kde všichni čeští turisté mohou získat informace, radu či pomoc. Je zde k dispozici i knihovna, návštěvníci si tu mohou koupit české noviny a časopisy nebo některý z oblíbených výletů, například k řece Ropotamo.

V pohoří Stranža pramení jedna z nejznámějších bulharských řek Ropotamo, která je dlouhá kolem padesáti kilometrů a kraj podél ní byl v roce 1976 vyhlášen přírodní rezervací. Řeka protéká hustým pralesem staletých stromů a rezervace je unikátní množstvím vzácných rostlinných druhů. Ústí řeky je v nevelké zátoce, lemované písečnými dunami. Proti proudu je možné se vydat pěšky, na kole nebo také na člunu s průvodcem.

Jezera s hejny tažných ptáků i divoké pláže

Kousek od pobřeží jsou i další neobyčejná místa. Patří k nim jezera Arkutino a Alepu, která leží na tak zvané ptačí cestě. Každoročně se tu usazují hejna tažných ptáků, putujících mezi severem a jihem. A tady na jihu se na skalnatém poloostrově s výhledy do pohoří Stranža rozkládá malebné městečko Achtopol, které je od Burgasu vzdáleno téměř 85 kilometrů. Nachází se na místě původní řecké osady Agathopolis, jejíž antickou historii připomínají zbytky hradeb a vzácné exponáty v místním muzeu. Od turecké hranice je vzdáleno 14 kilometrů. Na kraji města je krásná písečná pláž s povlovným vstupem do moře. Podél pobřeží se nachází i mnoho divokých pláží obklopených útesy. Kombinace jehličnatých lesů a moře vytváří velmi příjemné klima. Legenda praví, že bohyni lásky Agaté se slunečný poloostrov, na kterém Achtopol leží, tak zalíbil, že si ho vybrala za místo svého odpočinku a nazvala ho Agatopolis – město lásky.

Turismus a podnikání

Místní obyvatelé si turistů váží. Jsou na nich totiž existenčně zcela závislí, protože najít zde stálou práci je skoro nemožné. Proto se v posledních letech téměř všichni vrhli na podnikání – začali své vilky přestavovat a dostavovat, aby v nich mohli ubytovat turisty. Musí to tak dělat, totiž to, co vydělají za čtyři měsíce letní sezóny, jim musí stačit na zbytek roku. Turisté však využívají penzióny pouze k přespání či k romantické snídani na terase, protože téměř odevšad je vidět mořská zátoka s malým majákem a přidáme-li k tomu úchvatný východ slunce, je opravdu co obdivovat. Přes den jsou všichni na místních plážích a večer je téměř povinností vydat se na večeři do některé z restaurací, které tu rostou jako houby po dešti. A pak ještě korzovat na místním trhu, dát si zmrzlinu nebo dort nebo si jen tak prohlížet zboží v desítkách obchodů.

I v Achtopolu se mnohé změnilo. Byli jsme tu před třiceti lety, a tak jsme chtěli najít domek, kde jsme byli tenkrát ubytováni, když jsme sem neplánovaně přijeli z Burgasu. Vilka dostala ještě jedno patro a paní domácí Mária zestárla o třicet let, my ostatně taky. Slavila právě svátek, a tak se mohla rozdat. Nabídla nám červené víno na přípitek, šopský salát, smažené rybičky – caca, pečené papriky a na závěr čokoládové bonbony. Vzpomínali jsme na doby, kdy tu zahraniční turista byl vzácností a stále jsme si dobře rozuměli. Moře je stále krásné, pláže úchvatné a obyvatelé Achtopolu a celého Bulharska mají stále otevřené srdce, dovedou souznít s bližním v základních lidských potřebách a citech. Také proto jsme se sem vrátili a možná ještě vrátíme.

Text:Jan Chára

Foto: autor

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne