Změny kuchyni sluší

Datum: 20.5.2011
obrázek
Velikost až tak nerozhoduje. Alespoň pokud se kuchyní týče. Typické je, že výběr nové kuchyně často provází povzdech – abychom mohli mít tak hezkou kuchyň, to bychom ji museli postavit do obýváku, tam by se snad vešla...

Už nevzdychejte. I v rozměrech běžného bytu můžete mít kuchyň svých snů. Základem každé kuchyňské sestavy jsou modulové skříňky v řadě standardních rozměrů, které je možné spolu libovolně kombinovat. Není tedy důvod, proč se odvracet od velké sestavy, která se vám líbila v kuchyňském studiu. Vyžádejte si seznam dílů a nechte si poradit. V mnoha případech vám dokáží odborníci ve specializované prodejně poradit vhodné řešení.

Malé kuchyně ale přesto mají svá specifika. Zvláště při současných nárocích na vzhled a funkčnost kuchyně, včetně množství spotřebičů. Do výrobních programů některých společností byly proto zařazeny kuchyně, které jsou již přímo navrhovány do malých bytů.

Kuchyň více na očích

Kolik místa budeme pro naši kuchyň potřebovat? „To záleží především na prostorových možnostech konkrétního bytu a na zvyklostech jeho obyvatel,“ vysvětluje Marie Kryštofová Študlarová, kterou jsme navštívili v kuchyňském studiu společnosti Koryna v Praze na Újezdu.

Novou kuchyň často pořizujeme v rámci rekonstrukce bytu. Trendem je propojení obývacího prostoru s kuchyňskou a jídelní částí, což staví možnosti kuchyně do zcela nového světla. „V první řadě klademe na výběr kuchyně daleko větší důraz – stane se nyní součástí obytného prostoru a ne pouze funkčním místem, kde připravujeme jídlo. Je běžné, že po otevření prostoru vyčleníme pro kuchyň také více místa. Nejběžnější rozvržení bývá ve tvaru písmene L, U, případně G, kdy je sestava zakončena malým stolkem, který současně tvoří předěl od obytného prostoru. Právě toto řešení je z hlediska využití prostoru v menších bytech optimální.“

Lepší využití stávajícího místa

Zcela bez šance na změnu nejsme ale ani v případě, že jsme v bytě žádné stavební úpravy neprováděli. „I v bytech, kde zůstává dispozice kuchyně původní, je možné získat více prostoru. Nejčastějším řešením je vybourání vestavné potravinové skříně – nemusíte přitom bourat žádnou příčku a podle zkušeností našich zákazníků je to snadný zásah. Tím je možné získat prostor i na protilehlé straně kuchyňské stěny. Důležitá je zejména další pracovní plocha a pochopitelně i úložné prostory spodních skříněk. Na zvážení zákazníka zůstává, zda zde bude chtít i závěsné skříňky. Nová kuchyň tak i bez stavebních zásahů může získat prakticky dvojnásobnou velikost využitelné plochy.“

Skryté pohodlí

Kuchyň – to by určitě neměl být jen hezký vzhled skříněk. O naší spokojenosti rozhoduje také objem a dostupnost úložných prostor skříněk. Určitě se vyplatí si připlatit za výsuvy a vnitřní drátěné vybavení, které nám usnadní každodenní manipulaci s nádobím a současně nám zaručí snadný přehled nad veškerým vybavením.

O kvalitě kuchyně výrazně rozhodují její skryté, a proto často podceňované části. Typickým příkladem je třeba kování. Z pohledu odborníků je to dokonce to první, o co bychom se měli před nákupem kuchyně zajímat. Pojezdy a kování jsou totiž nejvíce vystaveny každodennímu provozu. „Zákazník by měl chtít znát podrobnosti – zeptat se, jaká je značka kování, případně od jaké firmy. Vodítkem kvality pro něj může být certifikát, který by mu v prodejně na vyžádání měli předložit. O důležitosti kvalitních pojezdů a kování pro funkčnost kuchyně svědčí i to, že právě od nich se odvíjí i délka záruky, vztahující se na celou kuchyňskou sestavu,“ vysvětluje dále Marie Kryštofová Študlarová.

Co budeme potřebovat?

Univerzální vybavení kuchyně neexistuje a vždy by mělo vycházet z potřeb jejích uživatelů. Jiné nároky bude mít mladý, bezdětný pár, jiné starší manželé s řadou nashromážděných, více či méně důležitých věcí. Základní vybavení, určující funkčnost kuchyně, je však společné. Základem každé kuchyně je varná plocha a dřez. Běžným standardem se dnes stala sklokeramická varná deska. Pokud jsme dosud měli plyn, mohou nastat při uvažované změně komplikace. Pro provoz sklokeramické varné desky je totiž nezbytný přívod 380 W, který ale není ve všech domech zaveden. Proto je důležité si i tyto informace předem zjistit.

Důležitou podmínkou naší spokojenosti je dostatečně velká pracovní plocha, což je tradičně jedna z největších výtek původním kuchyním. Nezbytná je zejména vedle dřezu a varné plochy. „Při návrhu řešení kuchyně je praktické, pokud například umístíme odkapnou plochu dřezu na stranu k varné ploše. Pak ji totiž můžeme současně používat i pro rychlé a bezpečné odstavení horké nádoby z plotny.“ Další pracovní plochu můžeme získat i na přídavné desce, sloužící na zakrytí dřezu, na které se často může i krájet.

Nejsme na to sami

Návrh řešení nové kuchyně by měl být svěřen do rukou profesionálů. V kuchyňských studiích nejlépe znají kompletní rozměrové řady modulů, včetně vhodných kombinací a samozřejmostí jsou odborné znalosti a zkušenosti, které my, běžní uživatelé, při nejlepší vůli nemůžeme získat.

Na první návštěvu do kuchyňského studia si s sebou přinesme orientační nákres kuchyně – nemusí být v měřítku, ale chybět by neměly základní rozměry prostoru. Důležité je zakreslení instalace plynu a rozvody vody a odpadu. Bude-li nákup kuchyně součástí rekonstrukce bytu se stavebními úpravami, je vhodné přijít před jejich započetím. Podle zkušeností pracovníků kuchyňských studií se často stává, že pak chybí doslova pár centimetrů, aby mohla být kuchyň navržena v optimální podobě. V této době je také ještě bez problémů možné ze stejných důvodů připravit i změnu v přípravě rozvodů a instalací.

Změnám se nebraňme

Ve studiích a specializovaných prodejnách jsou pro nás připraveny desítky nejrůznějších kuchyňských sestav. Nepočítejme s tím, že se nám podaří najít rozměrově přesně takovou, která by našim možnostem bez výhrad vyhovovala. Až na malé výjimky každá vystavená sestava obsahuje množství dalších vzájemně kombinovatelných modulů. Problémem ale bývá naše představivost, a proto jsou kuchyňská studia vybavena počítačovými programy, které zpracují prostorově věrnou podobu vaší nové kuchyně. První návrh zpravidla ještě doznává dalších změn a úprav. Běžné jsou alespoň tři návštěvy kuchyňského studia, kdy se postupně rýsuje definitivní podoba. „Například v našem kuchyňském studiu jsme vizualizace schopni zákazníkům poslat i na jejich mailovou adresu. V klidu, doma si pak mohou návrhy projít, případně připsat poznámky a mailem je odeslat zpět do kuchyňského studia. Pro jejich další návštěvu už mohou být v návrzích připomínky zapracovány,“ upozorňuje Marie Kryštofová Študlarová.

A jací jsme zákazníci? „To není možné takto obecně říci. Někdo přichází s jasnou představou, jiní podobu své nové kuchyně společně s námi teprve hledají. Všem se snažíme pomoci radou, zkušenostmi. Nikde není psáno, že se jimi musí řídit – je to ostatně jejich domov. V každém případě by měli názor někoho jiného alespoň vyslechnout, případně o něm popřemýšlet. Často se totiž stává, že se zákazníci pohybují v mezích své původní kuchyně a teprve u nás si uvědomí, že ji vlastně mohou mít koncipovanou zcela jinak, často podstatně vhodněji. Argument, že jsou na nevhodné řešení původní kuchyně již zvyklí, je právě nyní čas změnit.“

Text: Alena Vavroušková

Foto: archiv společnosti Koryna

Málo místa?

  • Dřez lze zakrýt přídavnou deskou, která pak poslouží jako další pracovní plocha.
  • Odkapávací plocha mezi dřezem a sporákem může současně sloužit pro odstavení horkých nádob.
  • Myčky nádobí jsou k dostání i v šířce 45 cm.
  • Prostor ušetří prvky závěsného drátěného programu – nejčastěji používané náčiní máme navíc hned po ruce. Ve skříňkách pak drátěný program poslouží k lepšímu a přehlednějšímu využití prostoru.
  • Beze zbytku využívejme rohové prostory skříněk – pro tento účel slouží různé způsoby otočných výsuvů a další řešení.
  • Spodní skříňky můžeme mít u některých typů kuchyňských sestav místo obvyklých 60 cm hluboké až 90 cm – získáme více úložného prostoru.
  • Kuchyňskou sestavu můžeme zvolit vysokou až ke stropu.
 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne