Jaro na zahradě

Datum: 19.5.2011
obrázek
Hortenzie pochází z Číny a u nás se pěstuje již více než 200 let. Hortenziím vyhovuje humózní, spíše kyselá půda. Na jaře, ale i začátkem podzimu, je vhodná doba pro množení oleandru. Ačkoliv oleandr běžně snáší přímé slunce, řízky by vždy měly zůstávat v polostínu. Tyto i další rady se můžete dočíst v našem článku.

Královna hortenzie

Budeme-li hledat nejvyšší dámu našich zahrad, mnoho z nás v první řadě napadne hortenzie. Hortenzie pochází z Číny a u nás se pěstuje již více než 200 let. Získává si nás svými velkými květy ve škále barev od čistě bílé, přes růžovou, fialovou, světle modrou, červenou a dalších odstínů. Hortenzie kvete v letních měsících a z obrovských květenství se můžeme těšit dlouhé týdny. Ani po odkvětu však svůj půvab neztrácí. Uschlé květy, pokud je na rostlině ponecháme, jsou také efektní, případně si je můžeme usušené nechat v bytě, kde mohutná květenství vypadají velmi pěkně. Hortenziím vyhovuje humózní, spíše kyselá půda. Nejlépe se jí bude dařit v polostínu, přímé slunce jí nesvědčí. Patří mezi žíznivé rostliny a zejména v létě bychom ji měli zalévat opravdu hojně, nejlépe měkkou vodou.

Tip pro vás

Chcete-li mít modré květy hortenzie, nasypte ke kořenům kamenec nebo síran hlinitý, nebo zalívejte roztokem síranu hlinitého alespoň pět týdnů.

Oleandry

Když se léto pomalu chýlí ke konci, naše zahradnické práce ještě končit nemusí. Na jaře, ale i začátkem podzimu, je vhodná doba pro množení oleandru. Vybíráme si vhodné, silné a pevné vrcholové řízky, které by neměly být dřevnaté. Vhodná délka řízků je zhruba 10 cm. Doporučuje se kořenění podpořit namočením do stimulátoru, který běžně koupíme v květinářství. Sázíme přímo do lehkého substrátu, vhodná je příměs například perlitu. Substrát udržujeme mírně vlhký, pro příznivější mikroklima můžeme přiklopit i sklenicí, nebo si vytvořit jiné, improvizované skleníkové podmínky. Ačkoliv oleandr běžně snáší přímé slunce, řízky by vždy měly zůstávat v polostínu. Do zimy rostliny zakoření a budou schopny zvládnout chladnější přezimování.

Břečťan umí překvapit

Tam, kde se břečťanu daří, záhy se stane predátorem. Je velmi vděčnou rostlinou, je mrazuvzdorný a toleruje i velké rozmezí teplot. V teplých dnech vyžaduje vydatnější zálivku, zatímco v chladných dnech mu zálivku omezíme. Platí zde však pravidlo, že by mu kořenový bal neměl nikdy zcela vyschnout. Břečťanů existují desítky odrůd s různě tvarovanými i zbarvenými listy pro interiérové i exteriérové využití. Podle toho se liší také nároky na osvětlení. Prudké slunce nebo suchý vzduch může u břečťanu vyvolat opadávání listů. Jak odborné publikace uvádějí, břečťan se množí velmi snadno vzdušnými kořeny nebo řízky z výhonů. Řízky dlouhé asi 10 cm pořídíme z vrcholových výhonů rostliny a zasadíme je rovnou do vlhkého substrátu. Další variantou je dát řízky do nádoby s vodou a nechat je, aby pustily kořeny. Přes tuto absolutní jednoduchost se v některých případech setkáváme s překvapivými neúspěchy, kdy řízky břečťanu ani při sebelepší péči nezakoření.

Tip pro vás

Břečťan se využívá i v lidovém léčitelství. Pozor! Navzdory svým prokazatelným pozitivním vlastnostem je břečťan ve větších dávkách, či při dlouhodobém užívání toxický.

Ženich a nevěsta

U některých rostlin se jejich pojmenování tak vryje do paměti, že s jiným třeba ani nepochodíte. Typickým příkladem je ženich a nevěsta. Když byste pak řekli Campanula, mnoho pěstitelů by je s čistým svědomím zapřelo, že rostlinu Campanula isophylla vůbec má. Campanula, neboli také zvonek, obecně patří k nejvděčnějším zahradním rostlinám, snášejícím slunce i polostín. Vyžadují prospustnější půdu. Typická barva zvonků, jak je známe z našich luk a zahrad, je modrá, vyšlechtěny byly i bílé kultivary. Pro pěstování v zahradách, u některých zvonků i v závěsných nádobách na balkonech, či v sesazených nádobách, jsou nejoblíbenější nízké druhy, zhruba do 20 cm výšky. V zahradách můžeme pěstovat i vysoké zvonky, které mívají až 70 cm.

Tip pro vás

Campanula Isophylla kvete od léta do poloviny podzimu. Po odkvětu ji seřízněte, abyste pro příští rok získali silnější rostliny. Mladé rostlinky je možné zaštipovat, abychom posílili větvení a násadu květů.

Nejen pro ozdobu

Měsíček lékařský – kdo by ho neznal. Od jara do podzimu zdobí naše zahrádky žlutými nebo oranžovými květy, navozujícími pocit tepla a optimismu. Měsíček má navíc významné léčivé vlastnosti. Nejvhodnějším časem pro sběr okvětních plátků je slunný den, nejlépe před polednem, v období od června do konce srpna. V lidovém léčitelství se používá zevně i vnitřně. Zlepšuje činnost vnitřních orgánů a působí také na hojení různých ran a ekzémů.

Tip pro vás

Měsíčková mast: čerstvé květy se nakrájejí nebo nastrouhají do roztaveného vepřového sádla a směs se nechá v chladu ztuhnout. Mast uchováváme v uzavřené nádobě v chladnu.

Zelené údolí

Po úspěšném testování byl zveřejněn nový typ mezi českými internetovými prodejnami - eshop Zeleneneudoli.cz. Jedná se o kombinaci velmi široké nabídky zboží a informací z oblastí hobby, zahrada, chovatelství, pěstitelství, zahradnický lunární kalendář, poradna. Mezi unikátnosti e-shopu patří exkluzivita nabízeného zboží. Zákazníci si mohou vybrat ze široké nabídky vzácných exotických rostlin ze Srí Lanky, převážně masožravých a orchidejí, anebo vyzkoušet švédský zahradní nábytek.

„Jsme schopni okamžitě reagovat na poptávku. U 85  % zboží je dodací doba do 48 hodin, u vzácných exotických rostlin je to cca jeden měsíc včetně vyřízení veškeré průvodní dokumentace. Ke všem rostlinám poskytujeme informace a manuály k pěstování. Nabídka sortimentu je doplněna fotografiemi. Pokud zákazník nenalezne na našich stránkách potřebné zboží, jsme v drtivé většině případů schopni mu jej zajistit ve stejné dodací lhůtě a cenových podmínkách jako u ostatního zboží našeho e-shopu,“ řekl Mgr. Václav Kubín, spolumajitel společnosti. Eshop Zeleneudoli.cz je vytvořen a provozován systémem ShopEngine společnosti NetDirect s.r.o.

Text: (dom)

Foto: archiv redakce

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne