Základem zdravého spánku je kvalitní matrace

Datum: 18.5.2011
obrázek
„Jak si kdo ustele, tak si lehne,“ praví známé pořekadlo. Bezesporu však také platí: „Jak si kdo lehne, tak se také probudí.“ Takže pokud se chcete každou noc dobře vyspat, ráno vstát jako znovuzrození a začít nový den s chutí, je na čase zamyslet se nad tím, jak a na čem spíte.

Ročně prospíme až tři tisíce hodin, to je zhruba jedna třetina života strávená v posteli. Během spánku naše tělo čerpá nové síly a shromažďuje energii na další den. Většina lidí věnuje výběru matrace poměrně málo pozornosti a přitom právě ona má stěžejní vliv na to, jak hluboký bude náš spánek a nakolik se budeme cítit po probuzení odpočinutí.

Jak na výběr správné matrace?

Při výběru správné matrace bychom měli být skutečně obezřetní. Jen vhodná matrace totiž dokonale rozloží hmotnost těla, kopíruje jeho tvar, poskytne páteři dostatečnou oporu a zádovým svalům a kloubům uvolnění. Rozdíly v kvalitě nabízených výrobků jsou však obrovské. Na co bychom si tedy měli dávat pozor?

Klíčová kritéria při výběru správné matrace:

  • ergonomičnost – matrace se přizpůsobuje tvaru a struktuře těla
  • termoregulační schopnost – jak matrace udržuje teplo, jak ho šíří
  • hydroskopický faktor – jak se matrace vypořádává s vlhkostí
  • velikost – minimální kritérium velikosti matrace je označeno 20 cm nad rámec výšky ležící postavy, standardní šířkou pak bývá 90 cm

Tuhost matrace by měla být zvolena na základě tělesné hmotnosti osoby, pro kterou je matrace určena, hubený člověk si může vzít měkčí matraci, která kopíruje tvar jeho těla, zatímco těžší osoba si vybere matraci pevnější. Vždy ale platí: vyzkoušejte si matraci, než ji koupíte! Pokud při ležení na zádech lehce vsunete ruku mezi tělo a matraci v oblasti ledvin, je pro vás matrace moc tvrdá. Pokud to je nemožné, je moc měkká.

Nejdůležitějším krokem při výběru správné matrace je výběr vhodného typu jádra a potahu

Někteří výrobci propagují zastaralé pružinové matrace, na kterých spaly ještě naše babičky. Jejich nevýhodou je fakt, že zadržují vlhkost a vytváří tak doslova ráj pro roztoče a jejich výkaly, které během noci vydatně vdechujeme. Každodenním používáním navíc dochází ke zdeformování pružin, což má negativní vliv na náš spánek a oporu těla. Odborníci na zdravý spánek proto matrace s pružinovým systémem nedoporučují. V nepřeberném množství katalogů a nabídek můžete najít i latexové matrace, které jsou díky své elastické struktuře sice velice pohodlné, ale po čase dochází ke tvrdnutí, praskání a prášení jádra. Materiál se stává nepohodlným a osoba spící na matraci vdechuje během nočního odpočinku částečky pryže, které se jí usazují v plicích. Proto ani matrace z latexu není vhodná.

Správnou volbou pro náš kvalitní odpočinek jsou polyuretanové a viskoelastické pěny, které doporučují i odborníci z řad lékařů zabývajících se kvalitou spánku. Stejné materiály využívá i italská společnost Magniflex, která je lídrem v oblasti produktů pro zdravý spánek již 50 let. Do svých patentovaných pěn Memoform, Eliosoft a Elioform zakomponovala i esence z aloe vera a sóji, které blahodárně působí na náš organismus. Matrace jsou maximálně hygienické, pohodlné, prodyšné a zajišťují páteři, kloubům a svalům ideální ortopedickou i anatomickou oporu během noci.

Dalším krokem při výběru vhodné matrace by měl být správně zvolený potah. Nemělo by nás zajímat pouze to, jestli je snímatelný, ale především bychom se měli zajímat o jeho složení a použité materiály. Mezi špičku na našem trhu patří potahy z přírodních materiálů, jako jsou mořské řasy, kukuřice, sója, bambus, lenpur a další dřeviny nebo potahy z technologicky vyspělých látek jako je Coolmax nebo Outlast s termoregulačními a akumulačními vlastnostmi.

Jen ta opravdu vhodná matrace splní důležité zdravotní požadavky

  • dokonale rozloží hmotnost vašeho těla
  • přizpůsobí se tvaru postavy
  • zajistí správnou polohu a uvolnění páteře a kloubů
  • poskytne páteři dostatečnou anatomickou i ortopedickou podporu
  • dopřeje zádovým svalům a kloubům relaxaci

Pohodlí, na kterém se oba shodnete

Často se stává, že partneři, vybírající matraci, mají odlišné představy o její funkčnosti a nemohou se při výběru shodnout. Matrace Magniflex Dualcomfort Silver představuje unikátní řešení pro tento případ a přináší revoluci – volitelný komfort. Matrace je složena z 8cm vrstvy studené pěny Elioform, která je pokryta z jedné strany čtyřcentimetrovou a z druhé strany osmicentimetrovou vrstvou paměťové pěny Memoform. Výsledkem je tedy jedna strana s měkčím a více anatomickým povrchem, zatímco druhá strana je tvrdší a více ortopedická. Díky snímatelnému potahu, který je možno prát, si mohou oba dva uživatelé nezávisle na sobě zvolit svoji stranu a tuhost, a přitom stále využívat jedno „letiště“. Provedení v unikátní potahové látce Silver, kdy na jedné straně je stříbrné vlákno vetkáno do hedvábí a na druhé straně do kašmíru, zajišťuje antibakteriální a antistatické vlastnosti matrace.

Text: (pr)

Foto: archiv firmy Magniflex

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne