Tunisko - modrobílé variace

Datum: 18.5.2011
obrázek
V tuniském obřím přístavu kotví lodě naložené fosfáty. Tunisko se svým třináct set kilometrů dlouhým pobřežím je čtvrtým největším světovým vývozcem této strategické suroviny. A navíc nabízí světu olivy, citrusy, velmi žádanou rudu se značným obsahem železa a také – jak jinak – naftu. Navíc se tato země pyšní turistickým, takzvaným „slunečním“ průmyslem. Kde ještě loni byla sluncem sežehlá louka, dnes stojí hotel v maurském nebo moderním stylu a nabízí svou náruč.

Kartágo

Mezi hlavním městem a Kartágem jezdí nadzemní metro. Je šestnáct kilometrů dlouhé a jmenuje se TGM, což nejsou iniciály našeho prvního prezidenta, ale jména tří nejdůležitějších stanic: Tunis, La Goulette a La Marsa. Vagony TGM jsou moderní, ale stejně přecpané jako vagony pražského metra v půl páté odpoledne. Kromě toho musíte nastupovat skutečně hbitě, protože to, že byste měli ukončit nástup, vám nikdo neřekne. A tak se velmi často stane, že vám metro ujede před nosem.

„Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno,“ pronášel tvrdošíjně v římském senátu Cato Censorius. Město, chlouba Féničanů a jejich severoafrických souputníků Punů, mu nedalo spát. Než bylo Kartágo v roce 146 před naším letopočtem v závěrečném dějství třetí punské války definitivně zničeno, římská vojska město vojensky i ekonomicky pořádně přidusila. Kartágo bylo pro Římany dlouholetým zlým snem, připomínalo jim vojenské nedostatky a fůru chyb, jichž se dopustili při svých výbojích ve Středomoří.

Támhle opodál stála kdysi jedna z nejpozoruhodnějších staveb lidských dějin, slavné kartaginské lázně císaře Antonia Pia, nástupce proslulého Hadriána, který miloval umění a architekturu. Byly dlouhé tři sta a široké dvě stě metrů. Monumentální akvadukt zásoboval město vodou. Stěny domů i bazény byly vykládány mramorem z nedalekého vápencového pohoří. Stojíme na místě někdejší knihovny, hned vedle je odpočívárna. Ve společenských místnostech Kartaginci probírali soukromou i politickou situaci. Když se dostatečně vypovídali, šli osvěžit unavené tělo do tělocvičny nebo do bazénu...

Přijeli jsme do Kartága za slunečního jasu a náhle neviditelná ruka spustila oponu soumraku, stejně jako před mnoha lety v těch těžkých chvílích města, kdy se jeho sláva náhle vytratila a otěže osudu převzala zkáza. Támhle ten pahýl mramoru býval honosným pylonem, kousek dál ční žulový sloup, který na sobě nesl břímě stavby, po které už není ani památky. Za vysokou bílou zdí je skryt nynější prezidentský palác, který střeží samopalníci. Nedaleko šeptá svůj věčný monolog mořský příboj. Tam za zátokou je rozlehlý hřbitov, vznikl v Kartágu v jedné z rozhodujících fází druhé světové války. Kříže se jmény těch, kteří padli při bojích spojeneckých vojsk na půdě severní Afriky, naléhavě připomínají, že listování v historii někdy nepatří zrovna k nejveselejším zážitkům.

Sidi Bou Said

Jen několik minut jízdy od Kartága se nachází nádherné modrobílé městečko Sidi Bou Said. Má mnoho přívlastků, ale nejlépe jej asi vystihuje ten, který říká, že je bílou perlou zavěšenou nad azurovým mořem. Legenda praví, že když táhl svatý Ludvík na křižáckou výpravu, zamiloval se do berberské princezny, změnil své jméno a stal se patronem vesničky, kde žil v radosti a míru. Skutečnost je, jak už to bývá, daleko prozaičtější. Městečko dostalo jméno podle přítele svatého Ludvíka, světce Sidi Bou Saida, který zde ve 13. století zemřel. V 16. století dobyli město Španělé, kteří museli později ustoupit muslimům, vyhnaným z Andaluzie. Toto etnikum dalo městečku jeho dnešní typický charakter založený především na modré a bílé barvě. Pečlivě vydlážděné uličky, tajemné zahrady s bujně rostoucími buganvíliemi a voňavými jasmíny, stinná nádvoří, zdi bělejší než sníh a modré ozdobné okenní mříže a dveřní rámy vytvářejí společně s modrou oblohou a pronikavými slunečními paprsky stěží popsatelnou atmosféru, kterou vyhledávají nejen turisté, ale také básníci, hudebníci a malíři, toužící nasát onu zajímavou směsici orientálního světa s andaluskými prvky. Ve svých dílech ji zvěčnil malíř Paul Klee stejně jako spisovatel André Gide a mnoho dalších. Pokud se pamatujete na film Angelika a sultán, tak scéna prodeje otrokyň se odehrává právě zde. V Café de Nattes, což je proslulá kavárna, nemůžete ji přehlédnout a vede k ní z hlavní ulice vysoké schodiště, se příjemně kouří vodní dýmka. Sedí se tu v typickém posedu na rohožích a k bafání můžete popíjet silný mátový čaj, jehož chuť zdůrazňují piniové oříšky nebo mandle, nebo si dát velmi silnou a sladkou kávu připravenou v džezvě. Pro Sidi Bou Said jsou typické až filigránsky vypracované ptačí klece, které vám budou připomínat, pokud si je koupíte, ale bez smlouvání to nezkoušejte, modrobílé městečko, kde se zastavil čas.

Na skok v hlavním městě

Dvoumilionové hlavní město Tunis tvoří dva kilometry dlouhá Avenue Habib Bourguiba, pojmenovaná po prvním prezidentovi. Stavby z koloniálních dob se štukovými omítkami se mísí s moderními budovami. Poblíž katedrály z 19. století stojí budova divadla v honosném secesním slohu, ulicemi se proplétají tisíce aut a motorek a mezi nimi kličkují chodci. Na hlavní třídu navazuje ulice Muhamada Pátého, která je lemována palmovou alejí a zavede vás do parku Belvedere. Nejstarší částí hlavního města je Medina, kde lidé dodnes žijí jako před staletími. Medina začíná u Francouzské brány a vede ulicemi Rue de la Kasbah a Rue Jama et Zituana. Na tyto hlavní ulice navazují stovky křivolakých uliček se starými lázněmi, dílnami a krámky, kde nakoupíte takřka vše. Náboženským centrem města je Velká mešita. Nedaleko ní se nachází palác Dar ben Abdallah, ve kterém je umístěno Muzeum lidového umění.

Přístav La Goulette, rodiště filmové hvězdy Claudie Cardinale, s nádhernou až frivolní atmosférou, kde se v hospůdkách scházejí všichni, kteří si chtějí pochutnat na rybích specialitách, okouzlil i světové filmaře. Při procházce přístavní promenádou narazíte na pozůstatky španělsko–turecké pevnosti, která rozhodně stojí za prohlídku. Milovníky starých památek jistě zaujme dvě stovky let staré židovské pohřebiště a Pavilon princezen.

Le Bardo

Muzeum Le Bardo patří jednoznačně mezi nejvýznačnější muzea nejen v Tunisku, ale i v celém Středomoří. Najdeme jej v harému bývalého bejova paláce, budou–li se kolem vás hemžit vojáci v uniformách, nemusíte se obávat, druhé křídlo paláce totiž obývá tuniský parlament. Muzeum nabízí své exponáty ve čtyřiceti sálech rozmístěných do třech podlaží. Muzeum má největší sbírku římských mozaik na světě. Jako příklad můžeme uvést Odyssea připoutaného ke stožáru své lodi a poslouchajícího neodolatelně krásný zpěv sirén. Další významnou sbírkou tohoto muzea jsou nálezy z antické řecké lodi, která se potopila u Mahdie a byla objevena jedním rybářem v roce 1908. Samozřejmě, že v muzeu najdeme i islámské umění, jeho bytovou kulturu, tehdejší ložnici a místnost pro vaření kávy. Jeho vrcholem je samotná budova muzea.

Sousse

S více než třiceti tisíci lůžek ve stovce hotelů je Sousse druhým největším turistickým centrem země. Široké pláže, překrásná medina a velmi živé nové město. Tato kombinace je hlavním lákadlem, navíc hotelová zóna a výstavné město na sebe bezprostředně navazují. Ačkoliv turismus je hlavním zdrojem příjmů, tvář velkoměsta tím nebyla nijak ovlivněna. Díky příznivé poloze, přístavu a dálničnímu spojení s Tunisem se Sousse rozvíjí ve třetí průmyslové město Tuniska. Všude se staví, jak hotely, tak rodinná obydlí.

Turistický vláček spojuje centrum Sousse s Port El Kantaoui, což je takřka umělecký výtvor postavený v tuniském „cukrářském stylu“ na konci 70. let minulého století. Byl inspirován francouzským přístavem Port Grimaud. Miniměstečko, které bylo vybudováno kolem přístavu jachet a k němu navazujících služeb, má v malém měřítku vše, co k opravdovému městu patří, od policejní stanice až po státní obchodní dům Magasin Général, kde se dá bez problémů koupit alkohol, což v ostatních obchodech není možné.

Text: Jan Chára

Foto: autor

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne