Malá jarní

Datum: 17.5.2011
obrázek
Klub skalničkářů Praha vznikl v roce 1970 jako odnož Českého zahrádkářského svazu. Je to zájmová organizace pro obdivovatele horské květeny a pěstitele skalniček, hajních a vodních rostlin a zakrslých dřevin.

Po plzeňském Klubu skalničkářů je druhou nejstarší organizací toho druhu u nás. V současnosti je nejpočetnějším skalničkářským klubem v republice s 600–700 členy, z toho asi desetina jsou zahraniční členové. Patří mezi nejuznávanější světové skalničkářské kluby.

Tradiční výstavní činnost

Z činností klubu jsou veřejnosti nejznámější výstavy pořádané třikrát do roka na Karlově náměstí v Praze v areálu dvou zahrad mezi Faustovým domem a kostelem sv. Jana Na Skalce. Zahrada blíže k Faustovu domu je majetkem magistrátu, druhá patří Pražskému arcibiskupství. Výstavy jako oázy klidu a krásy ve stresu běžného života jsou Pražany oblíbené a mají věrné návštěvníky. Zároveň je vyhledává mnoho zahraničních a mimopražských návštěvníků pro jejich jedinečnost. Rané jarní lomikameny a další vzácné raně kvetoucí skalničky byly hlavním lákadlem malé jarní výstavy, která se konala ve dnech 27. března až 4. dubna 2011.

Češi jsou jedničkou

Právě v křížení lomikamenů (Saxifraga, sekce Porphyrion, podsekce Kabschia) jsou Češi už nejméně třicet let světovou jedničkou. Mistrem oboru je Karel Lang, špičkoví jsou ale i mnozí další skalničkáři. Jejich kříženci jsou obdivovaní a prodávaní po celém světě.

První rozkvetlá krása

K tradici výstavy neodmyslitelně patří vystavení kolekce primulí (Primula allionii), krásných přisedlých alpinek pokrytých květy celé palety barev. Nejen každý skalničkář, ale každý milovník květin dobře ví, že petrklíče by neměly chybět na žádné skalce, protože odjakživa patří k prvním květinám, které svými květy vítají jaro.

Mimořádné unikáty

Mimořádným vystavovaným unikátem byly nádherné dionýzie, které jsou nesmírně náročné na pěstování. K vidění byla i řada drobných zajímavých cibulovin, narcisů a krokusů, botanické tulipány a jejich kříženci. Právě cibuloviny patří k nevyzpytatelným exponátům. Záleží na průběhu zimy a jara, kdy přesně vykvetou jejich křehké květy, které si většinou užijeme jen pár dní. Termín výstavy se přitom plánuje dlouho dopředu. Na výstavě jste tak mohli posoudit, nakolik se pořadatelé svým odhadem do ideálního termínu výstavy trefili.

Pod širým nebem

Výstavy skalniček se obvykle odehrávají po dobu několika málo dnů ve výstavních sálech. Ale v případě dlouhodobé výstavy pražského klubu pod širým nebem, kde exponáty vsazené do trvalé výsadby působí jako v přirozeném prostředí, navíc v prostředí vynikajících historických budov s tajuplnou historií, jde o unikátní akce a ty jsou mezi znalci vysoce ceněné.

Místo i v nádobě

Skalničky, tedy rostliny, jejichž přirozeným domovem jsou skálysuchá stanoviště, jsou ideální volbou pro každého, kdo vlastní miniaturní zahrádku nebo třeba jen terasu. Za určitých předpokladů se totiž výborně hodí pro pěstování v nádobách. Mluvíme-li o skalkách, pak by to měly být nádoby větší, v nichž lze pomocí kamenů nalezených třeba někde v přírodě nebo zakoupených v zahradnickém centru vytvořit miniaturní alpský svět. Tento doplněk sice vyžaduje kreativnější přístup, než s jakým si vystačíme při výsadbě muškátů, zato je ale atraktivní po celý rok a prakticky bezúdržbový. Pokud chcete pěstovat skalničky, je třeba jim připravit prostředí tak, aby nestrádaly. Že je to možné, mohou dokázat tisíce pěstitelů u nás i v zahraničí. Pro začátek je dobré udělat si jen malou skalku, na zkoušku. Získáte na ní základní zkušenosti a snadno ji později rozeberete, až přijdete na to, že vás to „chytlo“ a už o tom něco víte, abyste postavili její velkou následovnici.

Nabídka pro koupěchtivé

Jako vždy byla výstava spojená s odborným poradenstvím a prodejem rostlin. Na pultech prodejních stánků jste mohli objevit nejen řadu různých druhů lomikamenů, primulí, hořců, ale i dymnivky, cibuloviny a drobné listnaté i jehličnaté dřeviny. Podobně širokou nabídku skalniček jen tak někde nenajdete. 

Text: Jan Chára

Foto: autor

 

 

 

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne