Zvýšená sazba DPH pro nové byty

Datum: 28.4.2011
obrázek
Vypadá to, že se už konečně ví, jak to bude… Původní záměr vlády již od 1. října 2010 zdanit dvaceti procentní sazbou DPH všechny nově postavené byty se zmírnil. Od 1. ledna 2012 se vláda shodla na zvýšení na 14 procent a v rámci připravovaného sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty bude platit od roku 2013 17,5procentní sazba této daně.

Z hlediska občana – spotřebitele - je to velmi důležitá, ale pořád nijak příznivá zpráva. Původně avízované zvýšení daně na 20 procent, a to dokonce již od 1. října letošního roku, sice vyvolalo u řady zájemců o koupi nového bytu zděšení, ale ani teď nemohou s uspokojením zavřít katalogy s novou výstavbou s tím, že času na rozhodování je dost.

Jednat rychle, ne však zbrkle

Zájemci o koupi bytu stále – i nyní - stojí před rozhodnutím, zda u svého záměru koupit si nový byt setrvají, nebo budou orientovat svůj zájem na pořízení staršího bytu, na což se DPH nevztahuje (z hlediska zákona o DPH se nejedná o tzv. zdanitelné plnění). V případě rozhodnutí o koupi nového bytu, tj. bytu (případně i rodinného domu) nabízeného v rámci nové výstavby developerem, či jím pověřenou realitní kanceláří, je pak – nechce-li kupující riskovat, že zaplatí cenu navýšenou -  třeba jednat rychle, ne však zbrkle.

Zisk se často blíží nule

Očekávat, že by developerské společnosti „pokryly“ vyšší DPH ze svého zisku je velmi málo pravděpodobné. Ve většině případů vynaložily náklady na danou výstavbu v letech 2009 a 2010. V důsledku výrazně snížené poptávky díky ekonomické krizi byla nucena většina developerů snižovat ceny nových bytů, takže zisk se již nyní často blíží nule, pokud již nemá zápornou hodnotu.

Navýšení nebude zanedbatelné

Není proto příliš složité si spočíst, o kolik korun se zvýší cena současně nabízeného bytu, když od nového roku bude DPH místo současných 10 procent 14 procent a za rok dokonce 17,5 procenta. Protože se nejedná o běžné spotřební zboží, ale o nemovitosti, kde se ceny pohybují v řádech statisíců a častěji milionů, pak navýšení ceny nebude zanedbatelné.

Předejít neuváženým rozhodnutím

Že připravovaná úprava k stále očekávanému snížení cen novostaveb nepřispěje, je více než pravděpodobné. A co se stane na našem trhu nemovitostí? Jaká bude poptávka po novém bydlení, pokud se opravdu dočkáme schválení připravované změny DPH? Z nedávno minulé zkušenosti, kdy se navyšovala sazba DPH z 5 % na 9 a posléze na současných 10 % víme, že zavládla panika jak na straně developerů, kteří logicky potřebovali dokončit své projekty ještě v původním daňovém prostředí, tak na straně kupujících, které blížící se změna přiměla mnohdy k značně urychleným a někdy i neuváženým rozhodnutím. To však také byla doba, kdy nebylo problém si půjčit na koupi vlastního bydlení. Nepanovala dnešní obava ze ztráty zaměstnání a tudíž současná větší obezřetnost při půjčování.

Poptávka po starších nemovitostech

Pozitivní zprávou pro prodávající je, že v souvislosti s očekávaným zdražováním ovlivněným dopady zvýšeného DPH na ceny nových bytů prodávaných do vlastnictví, poroste jistě poptávka po starších nemovitostech, ať už v cihlové nebo panelové zástavbě. Prodej nových bytů je často svěřován realitním kancelářím, neboť tyto mají obchodní, respektive zprostředkovatelskou činnost jako svůj hlavní byznys. Aktuální seznam členů Asociace realitních kanceláří ČR je k dispozici na webových stránkách www.arkcr.cz.

Text: (pr)

Foto: archiv Asociace realitních kanceláří ČR a redakce

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
 

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne