Hrajeme si s barvami

Datum: 26.4.2011
obrázek
Čas od času každý zatouží po změně interiéru svého domova. Někteří se do takovéto změny pustí sami, někteří si raději pozvou na pomoc designéra. Výsledek by v obou případech měl všechny obohatit a vnést do domova potěšení a odpočinek.

Barvy v interiéru dokážou rychle a působivě proměnit byt či dům za krátkou dobu. Jaká jsou „barevná“ pravidla, prozradí designéři ing. Luděk Jekl a ing. Jan Opitz.

Barva oslovuje

Při vstupu do interiéru nás při prvním pohledu osloví právě barva. Teprve potom lidské oko vnímá uspořádání nábytku a jeho tvary. „Barvy tedy v první řadě vytvářejí atmosféru interiéru a velkou měrou mohou předurčovat psychickou pohodu,“ říká ing. Jan Opitz. Stejně tak může barva do jisté míry měnit vnímání prostoru, prostor opticky prodlužovat nebo zkracovat či přidat na prosvětlení místnosti. Aby byl konečný výsledek dokonalý, je zapotřebí dodržet několik barevných pravidel.

Teplé a studené

Barvy se dělí na dvě základní skupiny - teplé a studené. K teplým patří odstíny červené, žluté, oranžové či hnědé, ve své podstatě jsou to barvy povzbuzující. Studené odstíny jsou zelená, modrá, tyrkysová, také šedá barva. Přívlastkem těchto barev je čistota, svěžest. Právě studené barvy však mohou na někoho působit zcela jinak - sterilně či přísně. „Proto nevybírejte barvy sami bez ostatních uživatelů prostoru,“ doporučuje ing. Luděk Jekl. Každý odstín barvy má však i svoji sytost a jas, čímž se také vnímání každé barvy může zásadně změnit.

Vystihněte atmosféru pokoje

Atmosféra pokoje, kterou mimo jiné určuje i její barevnost, má odpovídat funkci pokoje. Dětský pokoj by měl být rozzářen barvami, které podporují všechny činnosti dítěte. Ložnice by měla být naopak spíše neutrální, je přece určena pro klidný spánek. Do módního trendu se vrací opět bílá s kombinací tmavých a výrazných barev v malém zastoupení nebo tapety nejrůznějších motivů. Velice jednoduchým a dobře fungujícím řešením je však použít tzv. monochromatické schéma, kde vybereme jen jednu vhodnou barvu a na velkých plochách v interiéru kombinujeme „jen“ její sytost a světlost.

Členění místnosti

Tmavší odstíny mohou plochu zmenšit a světlejší naopak zvětšit. To můžete použít například ve výrazně obdélníkových půdorysech. Přitom bílá barva některé ze stěn nikdy toto schéma nenaruší a barva podlahy může být jako jediná v kontrastu.

Členění místnosti má zásadní vliv na barevné uspořádání. „Stěny, které jsou tvořeny více „nežádoucími“ plochami, jako jsou vnější rohy sloupů či překlady, vymalujte v jedné barvě,“ radí Jan Opitz. Prostor tak zůstane opticky kompaktnější. Naopak větší prostor můžete barevným členěním zmenšit a rozdělit na jednotlivé zóny.

Podlaha a strop

Veliký vliv na barvu místnosti má vedle stěn barva podlahy. To si dostatečně neuvědomuje mnoho lidí, když vyberou podlahové krytiny do celého bytu bez úvahy o celkové barevnosti a žádoucí atmosféře každé místnosti. V případě plovoucích podlah lze obecně říci, že velkým prostorům dodává tmavší podlaha (např. teak, ořech) na pocitu uzemnění, kde by se naopak velmi světlá podlaha (např. borovice, javor, jasan) zdála nekonečně velká a v prostoru by tak trochu plavala.  

U menší místnosti může být lehkost spíše žádoucí, tmavá podlaha by zase prostor opticky mohla zmenšovat. Zdálo by se, že zlatá střední cesta barevnosti podlahy (dub, buk, olše…) by mohla být bezchybnou volbou, ale chcete-li dosáhnout výraznějšího efektu, použijte spíše kontrastní barvy podlahy k ostatním zařizovacím předmětům a ostatním barvám stěn. Barvu podlah tedy řešte společně s celou barevností interiéru. Strop ponechte raději bílý, aby prostor zbytečně neztěžkl.

Detaily jsou důležité

Je potřeba si uvědomit, že i dobře barevně laděná podlaha a stěny mohou být ještě výrazně ovlivněny barevnými doplňky. Jejich množství a rozmístění může podtrhnout interiér a vhodně jej oživit nebo naopak zastínit původní barevnou harmonii. Nový interiér můžete doplnit obrazy, polštáři, vázami či květinami.

Studeným interiérům prospějí doplňky v teplých barvách, ale i neutrální barvy. Stále oblíbenější se stává již zmiňovaná bílá barva, která nezmění barevný interiér a přesto decentně vynikne a prostor doplní. „Pokud budou doplňky větší, solitérní povahy, vytvořte pro ně „zázemí“ jednoduchého barevného schématu dvou - tří barev nebo monochromatického interiéru,“ radí Luděk Jekl.

Text: Radka Nohejlová

Foto a vizualizace: archiv firem

Ing. Luděk Jekl (1980)

SUPŠ HNN (Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku) - obor truhlář - výroba nábytku, nástavbové stadium -  dřevařská a nábytkářská výroba Mendelova univerzita v Brně - obor konstrukce nábytku. Navrhování interiérů a exteriérů – www.jekl.cz. Pedagog SUPŠ HNN – obor konstrukce nábytku (grafika v CAD programech).

 

Ing. Jan Opitz (1978)

SUPŠ HNN (Střední uměleckoprůmyslová škola hudebních nástrojů a nábytku) - obor truhlář - výroba nábytku, nástavbové stadium -  dřevařská a nábytkářská výroba Mendelova univerzita v Brně - obor design nábytku a interiérů. Pracovní stáž pro interiérové ateliéry v Londýně a Manchesteru. Navrhování interiérů. Pedagog SUPŠ HNN – obory navrhování a počítačová grafika. www.interior-design.webnode.cz.

 

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne