Tvoří sehraný tým

Datum: 26.4.2011
obrázek
Začátkem 90. let se rozpadlo Okresní stavební bytové družstvo, které svého času spolykalo bytová družstva v okolních městech do jednoho mamutího celku. SBD Lanškroun, mimochodem, iniciátor rozdělení, se tehdy osamostatnilo a vrátilo se tak říkajíc ke kořenům.

Jeho předseda Ing. Mojmír Králík byl při tom. Svůj sehraný tým, který tvoří čtyři šikovné dámy a jeden údržbář-všeuměl, si nemůže vynachválit a tvrdí, že bez nich si své „předsedování“ nedovede představit. Další zárukou úspěšného fungování družstva jako celku je také představenstvo složené z dlouholetých zkušených pracovníků.

Jako vždycky na začátku se zeptáme: Kolik bytů spravujete a v jakých lokalitách?

Spravujeme celkem 82 domů, z toho je 28 v patnácti okolních obcích. Celkem jde o 1140 bytů, 244 jsme převedli do osobního vlastnictví, družstevních zbývá 896. K největšímu počtu převodů došlo hned zpočátku, ale pak se situace uklidnila. Všem jsme vysvětlili klady i zápory, a bez ohledu na nějaké termíny rozhodli, že každý může požádat kdykoliv, což jsme také zakotvili ve stanovách. Ale stejně nám smíšené vlastnictví občas pořádně zamotá hlavu.

Jak rozmanitý je bytový fond vašeho družstva?

Rozmanitý je správné slovo – kromě devíti panelových domů se většinou jedná o menší cihlové objekty a několik pětibytových „okálů“, některé dokonce dřevěné.

Takže i revitalizace zřejmě jsou – zůstaňme u toho slova – rozmanité...

Pochopitelně, ale přesto proběhly a probíhají i nadále. Všechny zmíněné paneláky, ve kterých je celkem 375 bytů, se podařilo kompletně zrevitalizovat, tři z nich s pomocí programu Panel, v ostatních si jejich obyvatelé financovali opravy z vlastních zdrojů, případně s úvěrem. Díky akci Zelená úsporám se dobře rozběhly i žádosti o dotace v patnácti cihlových domech a ve třech dřevěných okálech. Ty „papundekly“, jak jim s nadsázkou říkáme, opravdu dožívají, potřebovaly by ozdravnou kúru co nejdříve. Jenže se do ní pustili jen tam, kde bydlí mladší generace. Starším obyvatelům se do výdajů nechce. A kdo ví, jak to dopadne s dotacemi.

Jak jste daleko s výměnou či rekonstrukcí výtahů?

Z třiceti výtahů máme devět hotových. Nešlo jen o prostou výměnu, ale zároveň o zvýšení nosnosti, automatické zavírání dveří, bezbariérový přístup či posunutí stanic z mezipater. Další domy zatím na modernizaci spoří, ale není jednoduché dát dohromady další finance, když se nedávno zateplovalo.

Jste spokojeni s dodavatelem tepla?

Obě sídliště v Lanškrouně, kde máme většinu panelových bytů, zásobují teplem dvě centrální plynové kotelny, které patří městskému bytovému podniku. Ceny za teplo se pohybují kolem 550 korun za gigajoul, čili není to tak strašné. Kdybychom v těchto domech chtěli investovat do jednotlivých kotelen, vstupní náklady by byly velké a stejně bychom se pod čtyři stovky nedostali.

Původně tady byla jen výměníková stanice, vytápěla někdejší Tesla a docházelo k velkým únikům tepla. Plánovala se proto generální oprava parovodu, který vedl zčásti nad zemí, ale konečné počty ukázaly, že když se z výměníků udělá kotelna, vyjde to mnohem levněji. A zhruba před třemi lety byly vybudovány úplně nové rozvody, takže tepelné ztráty jsou poměrně v normě. V ostatních lokalitách s menšími objekty se vytápí individuálně, někde je kotelna pro více bytů, někde mají etážové topení.

A co dlužníci – nedělají vám vrásky?

Myslím, že v rámci východočeského regionu jsme na tom dobře. Představenstvo kontroluje dluhy každý měsíc a s hříšníky hned jednáme. Máme pochopení, když to někomu občas prostě nevyjde, dokud jde o deset, patnáct tisíc, pomůže splátkový kalendář. Ale jakmile se dluh přehoupne přes padesát, neplatiči ztrácí motivaci k placení, protože vědí, že takové peníze už stejně nedají dohromady. Proto se snažíme, aby k takovým extrémům nedocházelo, naštěstí hrozba, že družstevník může přijít o členství a tudíž o střechu nad hlavou, většinou funguje. Horší je to s vlastníky, na ně nejsou potřebné páky, tam musí nastoupit jedině soud.

Uvažovalo by vaše družstvo do budoucna o další výstavbě?

Zatím určitě ne. Jednak tu vzniklo další bytové družstvo, kde je jedním z podílníků město, vyrostly i nějaké nové domy, rozjela se samostatná výstavba rodinných domků. Řekl bych, že v Lanškrouně je bytů dost, takže není důvod ani vhodná situace k rozšiřování bytového fondu družstva.

Text: Hana Čechová a Vít Špaňhel

Foto: archiv redakce

Zdroj: Družstevní bydlení a správa domů

 

 

Hledání v obsahu

Počasí

Soutěž

Napište nám

Partneři

Anketa

Jaká rubrika vás zajímá na našem webu nejvíce?
 
42%
 
17%
 
22%
 
10%
 
5%
 
4%
 
0%
 
0%

Diskuze

Ke stažení

Nejčtenější články

 


Magazín o moderních trendech v bydlení

portál nejen o bydlení pro čtyři miliony obyvatel panelových domů Panelplus Press

Textová reklama: Předplaťte si PANEL PLUS pouze za 390 Kč! Více na http://www.panelplus.cz/cz/predplatne